pl
Strona główna > Poradnik > Jak po raz pierwszy skorzystać z Walutomatu?

Jak po raz pierwszy skorzystać z Walutomatu?

06 mar 2015

W trakcie ostatnich pięciu lat z usług Walutomatu skorzystało już ponad 150 000 firm i osób prywatnych. Każdego dnia najstarszy serwis wymiany walut zyskuje wielu nowych klientów. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy tekst, który stanowi uzupełnienie informacji zamieszczonych na stronie Walutomatu. Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą w szybkim sfinalizowaniu pierwszej transakcji.

Rejestracja bezpłatnego profilu zajmuje tylko chwilę

Każda osoba, która chce wymieniać walutę z użytkownikami Walutomatu, najpierw musi założyć własny profil. W nim znajdują się  wszystkie środki, które przekazał użytkownik w celu wymiany waluty. W nim są zapisywane są wszystkie środki, które przekazał użytkownik. Wypłata z portfela walutowego jest możliwa w każdym momencie. Firma obsługująca serwis Walutomat (Currency One SA) gwarantuje, że pieniądze klientów nie służą do finansowania jej działalności.

Rejestracja bezpłatnego profilu w serwisie Walutomat jest prosta i zajmuje tylko chwilę. W pierwszej kolejności internauta musi podać imię, nazwisko, adres e-mail oraz hasło. W formularzu rejestracyjnym znalazło się również miejsce na wpisanie numeru telefonu. Jest on niezbędny, ponieważ wykonanie pewnych czynności w serwisie (np. dodanie nowego rachunku lub wypłata środków) każdorazowo wymaga wpisania SMS-owego kodu. Numer podany w trakcie rejestracji trzeba potwierdzić przy pomocy wysłanego hasła SMS. Osoba, która wypełniła formularz rejestracyjny, na swoją skrzynkę pocztową dodatkowo otrzymuje wiadomość z linkiem. Trzeba go kliknąć, aby potwierdzić adres e-mail.  

ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje podawane w trakcie procedury rejestracyjnej są zupełnie bezpieczne. Właściciel serwisu Walutomat (spółka Currency One) nie przekazuje ich innym firmom.

Po potwierdzeniu adresu e-mail i zalogowaniu na swój profil nowy użytkownik Walutomatu powinien uzupełnić informacje o rachunkach. Warto pamiętać, że przynajmniej jedno z tych kont musi być prowadzone w walucie obcej. Po wpisaniu kodów wysłanych w wiadomościach SMS procedura potwierdzenia kont jest już zakończona. W dalszej kolejności prosimy pobrać dane do wpłaty. Następnie można wykonać przelew i zasilić swój portfel walutowy.    

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba wymieniająca walutę wcześniej musi wpłacić odpowiednią kwotę na swoje konto w serwisie Walutomat. W przeciwnym razie system informatyczny nie pozwoli na sfinalizowanie transakcji. Takie rozwiązanie zabezpiecza użytkowników Walutomatu przed nieuczciwością kontrahentów.      

Użytkownik Walutomatu powinien wykonać przelew do portfela walutowego zgodnie z danymi, które podał mu system informatyczny. Przed wykonaniem pierwszego przelewu do Walutomatu trzeba upewnić się, że informacje podane w trakcie zakładania rachunków bankowych (imię, nazwisko, adres) zgadzają się z danymi, które posiada Walutomat. Po otrzymaniu środków przeznaczonych na wymianę Walutomat wysyła wiadomość SMS oraz powiadomienie e-mailowe. Szacunkowy czas i koszt wpłaty można sprawdzić w kalkulatorze dostępnym na stronie serwisu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dane posiadacza rachunku, który wpłaca pieniądze do portfela walutowego, powinny zgadzać się z informacjami podanymi w trakcie rejestracji.

Użytkownik serwisu sam może wybrać odpowiedni kurs

Osoba, która uzupełniła swój portfel walutowy, jest już przygotowana do pierwszej wymiany. Taką operację można zrealizować na dwa sposoby. Pierwszy wariant zakłada wymianę po najlepszym kursie rynkowym. Wspomniane rozwiązanie jest polecane wszystkim osobom, które szybko chcą uzyskać potrzebną walutę. Już po minucie od potwierdzenia transakcji wymienione środki trafią do ich portfela walutowego.

Alternatywny wariant polega na określeniu minimalnego lub maksymalnego kursu, po którym może zostać zrealizowana transakcja. Takie warunkowe zlecenie jest automatycznie realizowane, gdy pojawi się odpowiednia oferta innego użytkownika. Osoby ustalające niezbyt atrakcyjne warunki (niski kurs kupna lub wysoki kurs sprzedaży) muszą zdawać sobie sprawę, że czas oczekiwania na wymianę będzie dość długi.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed ustaleniem oczekiwanego kursu wymiany warto sprawdzić oferty, które niedawno zostały zaakceptowane przez inne osoby.

Niezależnie od wybranego wariantu transakcji prowizja od razu pomniejsza wymienioną kwotę. Opłata prowizyjna stanowi jedyne wynagrodzenie dla serwisu Walutomat. W przypadku użytkowników, którzy wykonują transakcje o standardowej wartości (do 200 000 zł/m-c) stawka prowizji wynosi 0,2% wymienionej kwoty. Po przekroczeniu wspomnianego limitu (200 000 zł/m-c) prowizja jest obniżana (nawet o 70%).

> Przeczytaj więcej o prowizji za wymianę w naszym poradniku >  

Kwotę uzyskaną po wymianie pomniejszają również ewentualne koszty przelewu zwrotnego (4 zł, 5 zł lub 9 zł). Nie poniosą ich osoby, które wymieniły obcą walutę na złotówki lub posiadają konto w jednym z dziewięciu współpracujących banków (Alior Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank korporacyjny i MSP, Millennium Bank, Pekao S.A., PKO BP, Deutsche Bank).

> Przeczytaj więcej o kosztach przelewów zwrotnych w naszym poradniku >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kwota, która po wymianie trafia do portfela walutowego, jest automatycznie pomniejszana o prowizję (standardowo 0,2%) oraz ewentualną opłatę za przelew zwrotny.

Wymiana przelewem to sposób na zaoszczędzenie czasu

Osoba wybierająca standardowy wariant transakcji samodzielnie wypłaca potrzebne środki ze swojego portfela walutowego. Warto wiedzieć, że serwis Walutomat proponuje również znacznie szybsze rozwiązanie – wymianę przelewem. Polega ona na wysłaniu przelewu z odpowiednim tytułem. Po otrzymaniu takiej płatności system informatyczny Walutomatu wymienia otrzymaną kwotę (po ustalonym lub aktualnie najlepszym kursie), a następnie odsyła ją na wskazane konto. Osoba wybierająca opcję wymiany przelewem musi jedynie wpisać odpowiedni tytuł płatności, który jest podawany przez Walutomat. Wszystkie inne czynności są wykonywane automatycznie. Co ważne, prowizja za wymianę przelewem jest taka sama, jak w przypadku innych transakcji (standardowo 0,2%).        

ZWRÓĆ UWAGĘ: Opcja wymiany przelewem jest wygodna i oszczędza czas potrzebny do logowania na swoje konto. Po otrzymaniu wpłaty z odpowiednim tytułem system informatyczny Walutomatu dokona automatycznej wymiany i odeśle potrzebną walutę na konto użytkownika.

Zobacz, jak wygląda pierwsza transakcja w Walutomat.pl:

pierwsza_wymiana

Zobacz także: Dlaczego kursy walut w Internecie są bardziej atrakcyjne?


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także