pl
Strona główna > Poradnik > Jak szybko przelać euro na konto zagraniczne?

Jak szybko przelać euro na konto zagraniczne?

31 maj 2022

Musisz szybko zapłacić za rezerwację hotelu na wakacje za granicą? A może masz pilną potrzebę uregulowania faktury od zagranicznego kontrahenta? Albo zamówiłeś rewelacyjny produkt w promocji w zagranicznym sklepie internetowym i chcesz natychmiastowo zapłacić za zakupy, aby zamówienie dotarło do Ciebie jak najszybciej. Jak zrobić natychmiastowy przelew w euro? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. 

przelew w euro sepa

Jak szybko robić przelewy w kraju?

W przypadku płatności lokalnych przelewy między krajowymi rachunkami bankowymi docierają najczęściej dosyć szybko. Kiedy dojdzie przelew zlecony do innego banku? To zależy od sesji Elixir oraz godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach. Jest to zależne także od wyboru typu przelewu. Sesje Elixir pomiędzy bankami księguje NBP trzy razy w ciągu dnia, od poniedziałku do piątku. Natomiast zupełnie inaczej wygląda sprawa przelewów zagranicznych, których realizacja z reguły trwa znacznie dłużej, ale przecież nie musi, ale o tym w dalszej części artykułu. 

Rodzaje przelewów zagranicznych

Chcąc przelać pieniądze za granicę mamy do wyboru kilka opcji. Wszystko zależy od waluty oraz czasu realizacji, na jakim nam zależy lub nie. 

Pierwszą możliwością jest SEPA, czyli przelew krajowy lub zagraniczny realizowany w walucie euro, tylko w obszarze Jednolitego Obszaru Płatniczego. Środki wysłane za pomocą tego zlecenia lądują na rachunku odbiorcy następnego dnia roboczego. Jeżeli więc niespecjalnie spieszy nam się z przelewem w euro lub nie chcemy płacić za transakcję, warto wówczas wybrać przelew typu SEPA.

Natychmiastowy przelew w euro umożliwia SEPA instant, dzięki niemu środki trafiają do odbiorcy błyskawicznie, najczęściej poniżej 15 minut. Można z niego skorzystać, jeżeli bank odbiorcy jest w systemie SEPA instant. Aktualnie błyskawiczne przelewy w euro są dostępne tylko w Walutomacie, jako jedynym polskim podmiocie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. 

Kolejną opcją jest przelew SWIFT, krajowy lub zagraniczny, który wykonać można w obcej walucie. W zależności od wybranej daty księgowania, jego czas realizacji może wynosić do 3 dni roboczych. 

Od czego zależy czas realizacji przelewu? 

Poza konkretnym typem przelewu to kiedy przelew zagraniczny dotrze do odbiorcy zależy również od godziny oraz daty zlecenia, banki realizują przelewy tylko od poniedziałku do piątku (oczywiście nie dotyczy to SEPA instant). Wiele zależy także od waluty oraz kraju banku odbiorcy. Czas przelewu może być również wydłużony przez ewentualne święta w kraju docelowym, czy dni wolne od pracy. 

Jak wysłać natychmiastowy przelew w euro przez Walutomat? 

Poprzez panel klienta możesz wpłacać i wypłacać euro dzięki błyskawicznym przelewom SEPA instant. Podczas samodzielnego wykonywania przelewu wystarczy zaznaczyć opcję „Czy twój bank obsługuje przelewy natychmiastowe SEPA Instant” i upewnić się, że dany bank obsługuje ten typ transferu środków. Po akceptacji pieniądze trafią do odbiorcy w ciągu kilku minut, niezależnie od godziny oraz dnia tygodnia. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także