pl
Strona główna > Poradniki > Najważniejsze waluty świata

Najważniejsze waluty świata

30 lip 2021

W teorii na świecie jest 180 walut tyle uznaje Organizacja Narodów Zjednoczonych. W praktyce jest ich znacznie więcej, bowiem lista uwzględnia tylko jednostki monetarne państw, które są legalnie emitowane. Jednak jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko waluty, które mają niezależny kurs, a wykluczymy te powiązane z innymi np. z euro lub dolarem, wówczas zostaje nam ich 130. Nadal dużo. W ścisłej czołówce tych, którymi interesują się inwestorzy jest może z 10, to właśnie one mają największy udział procentowy w transakcjach na forexie. W tym artykule omówimy sobie 4 najważniejsze waluty na świecie.

Dolar amerykański

Mówi się o nim King Dollar, nie bez powodu – każdego dnia jego globalny obrót wynosi 2 miliardy USD. Według raportu Bank for International Settlements amerykańska jednostka monetarna brała udział w ponad 88 procentach globalnych transakcji walutowych. Dlaczego dolar amerykański jest taką ważną walutą? Wynika to m.in. z siły tamtejszej gospodarki oraz z faktu, że właśnie w USD jest wyrażana wartość najcenniejszych surowców, czyli złota i ropy naftowej. Dolar amerykański jest nie tylko oficjalną walutą w USA, ale także m.in. Panamy, Ekwadoru, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Wysp Marshalla, Salwadoru, Palau, Zimbabwe, a także Turks i Caicos. Dolar amerykański jest oficjalną walutą USA od 1785 roku, jednak sama nazwa funkcjonowała już wcześniej. Aktualnie istnieje na świecie 25 walut, które w swojej nazwie mają słowo „dolar”. 

Euro

Drugą walutą świata, choć najmłodszą w tym rankingu, jest euro. Jednostka monetarna, która obowiązuje w 19 państwach UE i na ich terytoriach zależnych. Euro, na podstawie specjalnej umowy przyjęły także kraje, które nie są członkami wspólnoty: Andora, Monako, Watykan i San Marino, za to „tylnymi drzwiami”, czyli bez umowy z UE euro przyjęła Czarnogóra i Kosowo. Według EBC obrót euro wynosi około 800 milionów USD w transakcjach każdego dnia. Europejska waluta stanowi 20% rezerwy banków centralnych na całym świecie. Kursy euro i pozycja wspólnej waluty jest zależna od stanu gospodarki całej UE. To Europejski Bank Centralny decyduje o polityce pieniężnej eurozony, co ma znaczny wpływ na kondycję waluty. Euro bierze udział w 32 procentach światowych transakcji na rynkach, co jest wynikiem o wiele mniejszym od dolara amerykańskiego. 

Jen japoński

Jen japoński może się wydawać egzotyczną walutą, natomiast pod względem światowej wymiany walutowej, jak i procentowego udziału w światowych rezerwach walutowych, to właśnie JPY zajmuje trzecie miejsce. Ta azjatycka waluta odpowiada za około 17 procent walutowych transakcji na świecie. Japońska gospodarka jest w czołówce tych globalnych pod względem PKB. Jen japoński jest powszechnie uważany za bezpieczną przystań, czyli w sytuacji zawirowań na rynkach inwestorzy wybierają właśnie waluty z pakietu safe haven. Jeżeli chodzi o historię pieniądza kraju kwitnącej wiśni, to aktualna jednostka monetarna funkcjonuje od 1872 roku, przez pewien czas była związana ze złotem, a następnie w latach 1949-1971 r. sztywno z dolarem amerykańskim. Kondycja jena zależy od gospodarki Japonii, a jest ona oparta w dużej części o sektor produkcyjny. Inwestorzy śledzą doniesienia z Banku Japonii oraz kurs chińskiej waluty, ponieważ to właśnie Państwo Środka jest głównym konkurentem w regionie jeżeli chodzi o eksport. 

Funt brytyjski

Czwarte miejsce w rankingu zajmuje najstarsza waluta świata, która przed erą dominacji dolara amerykańskiego stanowiła pierwszą walutę rezerwową, a aktualnie spadła poza podium. W roku 2019 funt brytyjski odpowiadał za około 13% transakcji globalnych. Waluta Zjednoczonego Królestwa zawsze była postrzegana jako silna i jej kurs trzymał się mocno, jednak referendum w sprawie brexitu zachwiało stabilnością GBP. Kondycja funta szterlinga jest zależna od aktualnie prowadzonej polityki banku centralnego Bank of England, a także od poziomu PKB, jak i bezrobocia. Początki waluty brytyjskiej szacuje się na końcówkę VIII wieku! Dzisiaj wpływ na funta w dużej części ma sektor finansowy, a nie przemysł, jak to miało miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także