pl
Strona główna > Poradniki > Wypłaty z bankomatów za granicą – jak nie ponosić sporych kosztów?

Wypłaty z bankomatów za granicą – jak nie ponosić sporych kosztów?

17 maj 2018

Young couple withdrawing money using ATM at the airport during their travel

Wyjeżdżając za granicę, czy to w celach służbowych czy wakacyjnych, zastanawiamy się jaką kwotę obcej waluty zabrać ze sobą. Bardzo trudno oszacować ile wydamy w trakcie wyjazdu, zazwyczaj odwiedzamy nowe miejsca więc może się okazać, że zechcemy zobaczyć coś jeszcze, wykupić dodatkową wycieczkę, czy posiłki.

Nikt z nas nie chce wozić ze sobą większej ilości środków ze względów bezpieczeństwa. Stąd większość nas zabiera ze sobą karty bankomatowe, czy też kredytowe. I wszystko byłoby proste gdyby nie to, że wybierając pieniądze w bankomacie czy też płacąc w restauracji możemy się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Biorąc pod uwagę wybór karty jako źródła finansowania wyjazdu możemy się zderzyć z dwoma sytuacjami.

Możemy być tylko właścicielami konta bankowego w PLN i posiadać do niego kartę. Przed wyjazdem warto sprawdzić ofertę swojego banku i dowiedzieć się czy nasz bank posiada darmowe wypłaty z bankomatu za granicą. Większość banków za taką czynność pobiera od 3-5% opłaty od wypłacanej kwoty. Do tego może dojść stała opłata za skorzystanie z bankomatu w zależności od posiadanej karty czy to Visa czy Mastercard.

I to nie koniec złych informacji. Nie dość, że bank pobierze za wypłatę prowizję procentową od kwoty wypłaty to jeszcze przewalutuje środki. Oczywiście po kursie dużo gorszym niż by to miało miejsce w kantorze internetowym. Dla przykładu będąc w Hiszpanii bankomat zanim wypłaci nam euro przeliczy nam tę walutę na złotówki po kursie naszego lub w tym wypadku hiszpańskiego banku i dopiero otrzymamy żądaną kwotę. Kurs euro, po którym doszło do przewalutowania, będzie widoczny na potwierdzeniu otrzymanym z bankomatu.

Identycznie wygląda sytuacja w przypadku płatności kartą prowadzoną w rodzimej walucie np w hotelach czy sklepach. Tutaj również dojdzie do przewalutowania tych środków po kursie widniejącym w tabelach bankowych a więc kilka procent gorszych niż choćby w kantorach internetowych. Warto również sprawdzić sobie taki koszt, wykorzystując ogólnodostępne kalkulatory sygnowane przez serwisy wydające karty.

https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html

Co więc można zrobić? Z pewnością rozwiązaniem jest otwarcie konta walutowego i posiadanie do niego karty. Wtedy płacąc np. we Włoszech, czyli w walucie euro, posiadając takowe konto unikamy kosztownego przewalutowania po niekorzystnym kursie. Tutaj również przestroga, warto spojrzeć na oferty bankowe dla takich kont. Kluczowe w tej kwestii będą koszty założenia i prowadzenia takiego rachunku walutowego i również wydanie karty.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Gdyż mając dostęp do sieci jesteśmy w stanie szybko zasilać tę kartę środkami uzyskanymi w tanim w kantorze internetowym. Płacąc później w restauracji czy nawet wypłacając środki w bankomacie, unikamy drogiego przewalutowania i jesteśmy w znacznie lepszej sytuacji niż posiadacze konta w złotówkach. Trzeba jednak uważać na tzw. opłatę surcharge, którą mogą pobierać operatorzy bankomatów a nasz bank nic na to zrobić nie może.

Podsumowując, posiadanie karty do konta walutowego jest dobrym rozwiązaniem. Unikamy ryzyka, że sporo waluty zostanie nam w portfelu po powrocie. Korzystając z kantoru internetowego możemy zasilać kartę taką kwotą jaką potrzebujemy. Do tego jesteśmy bezpieczni, gdyż unikamy ryzyka kradzieży środków.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także