Strona główna > Poradnik > Jaką walutę zabrać na wakacje?

Jaką walutę zabrać na wakacje?

18 cze 2019

Według raportu Polskiej Izby Turystyki z roku na rok Polacy wykupują coraz więcej wycieczek zagranicznych. Jako że do wakacji zostało już naprawdę niewiele czasu to część z nas prawdopodobnie odlicza dni do wymarzonego zagranicznego urlopu. Z drugiej jednak strony są też osoby wciąż czekające na swoją okazję i zakup wakacji last minute. Niezależnie od tego kiedy zarezerwujemy swoje wakacje należy sprawdzić jaką walutę powinniśmy zabrać ze sobą w podróż.

Polska Izba Turystyki opublikowała najczęściej wybierane kierunki wakacyjne Polaków rezerwowane w biurach podróży w szczycie sezonu wakacyjnego w 2018 roku. Zostały one przedstawione w poniższej tabeli wraz z walutą obowiązującą w danym kraju.

Miejsce w rankingu

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Państwo

Grecja

Turcja

Bułgaria

Hiszpania

Egipt

Albania

Włochy

Tunezja

Chorwacja

Cypr

Obowiązująca waluta

euro

lira turecka

lew

euro

funt egipski

lek

euro

dinar

kuna

euro

Patrząc tylko na powyższą listę walut możemy zauważyć, że niektóre z nich, takie jak np. dinar czy funt egipski mogą być trudno, o ile w ogóle, dostępne w polskich kantorach. Pomimo tego, że oferta kantorów ciągle rośnie nie są one w stanie zaoferować wymiany wszystkich walut świata. W takim wypadku należy zastanowić się, którą z głównych walut opłaca się zabrać ze sobą w podróż, aby następnie “na miejscu” wymienić ją na lokalną walutę lub też używać jako środka płatniczego, tam gdzie jest on akceptowany.

Zapewne pierwszą myślą będzie “euro lub dolary”. I jest to dobra odpowiedź. Choć euro obowiązuje obecnie w 19 krajach, a wspólna waluta akceptowalna jest jeszcze w kilku innych krajach to mimo wszystko można uznać ją za walutę lokalną i dającą sporo możliwości na Starym Kontynencie. Jeżeli jednak myślimy o dalszych, bardziej egzotycznych kierunkach podróży lepszym rozwiązaniem będzie zakup dolara amerykańskiego, który poza europą cieszy się większą sympatią niż euro. W krajach Ameryki Południowej czy w niektórych krajach azjatyckich, tych mniej lub bardziej turystycznych amerykańska waluta jest nawet chętniej przyjmowana od lokalnej.

Spójrzmy zatem jak w przeddzień wakacji kształtują się notowania euro oraz dolara w stosunku do naszej waluty.

EURPLN

Od połowy maja widzimy osłabienie się wspólnej waluty w stosunku do złotówki. Pomimo licznych niepewności na rynkach globalnych nasza waluta zyskiwała na wartości. Jest to również m.in. “zasługa” słabszych danych ze Strefy Euro. Odczyty makroekonomiczne z europejskich gospodarek ostatnio częściej zawodziły niż dawały powody do zadowolenia. Dodatkowo podczas konferencji w Sintrze Mario Draghi, ogłosił gotowość do obniżenia stóp procentowych lub ponownego rozpoczęcia programu skupu aktywów, co na pewno nie spodoba się inwestorom, którzy mogą doprowadzić do obniżenia wartości euro. Aktualnie euro kupimy po 4,26 zł.

USDPLN

Od kilku miesięcy notowania dolara do złotówki poruszają się w kilkunastogroszowej konsolidacji. Taki obraz na wykresie USDPLN dyktowany jest ostatnimi wydarzeniami geopolitycznymi, w które zamieszane są Stany Zjednoczone. Jednym z głównych czynników wahań ceny dolara jest wciąż nierozstrzygnięta wojna handlowa z Chinami. Każde nowe doniesienia są w stanie obniżyć bądź podwyższyć cenę zielonego. Ponadto konflikty Białego Domu z Meksykiem czy na Bliskim Wschodzie również nie dają stabilności w wycenie dolara. Dodatkowo ostatnie sygnały z odczytów makroekonomicznych świadczące o tym, że w amerykańskiej gospodarce może nie być wcale aż tak różowo z pewnością nie pomagają amerykańskiej walucie. Ostatnie przewidywania co do szybkiej obniżki stóp procentowych w Stanach dodatkowo będą ciążyły. Jednak mimo tych wszystkich przeciwności dolarowi udaje się utrzymywać notowania w okolicy 3,80 zł.

Wybierając się w zagraniczną podróż należy zatem rozważyć czy zabrać lokalnie obowiązującą walutę, jeżeli oczywiście jest dostępna w kantorze czy też wziąć ze sobą jedną z “globalnych walut”. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego też zanim wyruszymy w podróż warto poszukać informacji walutowych o danym kraju i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także