pl
Strona główna > Poradniki > Wakacje z biurem podróży, czy na własną rękę?

Wakacje z biurem podróży, czy na własną rękę?

12 lip 2021

Okres urlopowy wystartował na dobre. Mimo że tegoroczne wakacje poprzez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa będą inne niż zawsze, to jednak wiele osób spragnionych wypoczynku w ciepłych krajach planuje dalsze i bliższe wyjazdy. Część podróżujących zastanawia się, czy planować wakacje na własną rękę, czy może jednak wybrać zakup wycieczki przez biuro podróży? Obie opcje mają zwolenników, jak i przeciwników. W tym artykule przedstawimy pakiet informacji oraz plusów i minusów zarówno wakacji zaplanowanych samodzielnie, jak i tych z touroperatorem.

Jak zaplanować wakacje na własną rękę?

Urlop zaplanowany samodzielne daje dużo swobody i pozwala na spontaniczność oraz odstępstwa od planu. Niezależność w zakresie wyboru transportu, miejsca, przemieszczania się i tego ile czasu spędzimy w danym miejscu, może nam lepiej poznać lokalne zwyczaje, kulturę oraz lokalną kuchnię. Sami wybieramy czas, ile potrwają nasze wakacje oraz w jaki sposób dotrzemy na miejsce. Decydując się na samolot mamy do wyboru ogromną liczbę kierunków, ogranicza nas tak naprawdę tylko budżet. Możemy wybierać wśród destynacji oferowanych przez tanie linie lotnicze, ale także w lotach rejsowych, a również czarterowych, które lądują w najbardziej turystycznych kurortach. Na miejscu możemy poruszać się komunikacją publiczną, bądź wypożyczyć auto ‒ praktycznie na większości lotnisk znajdziemy wypożyczalnię samochodów. 

Jeżeli chodzi o nocleg, to wszystko zależy od naszych preferencji. Opłacalną opcją może być wynajem apartamentu/mieszkania z kuchnią, dzięki czemu możemy sami przygotowywać niektóre posiłki i zaoszczędzić na jedzeniu na mieście. Co istotne, podczas poszukiwania miejsca noclegowego w internecie koniecznie trzeba sprawdzać opinie i decydować się tylko na sprawdzone opcje ‒ w sieci niestety możemy paść ofiara oszustów. Również podczas samodzielnego zwiedzania możemy być bardziej narażeni na niebezpieczeństwo np. na kradzieże lub nieuczciwych sprzedawców. 

Podczas samodzielnie zorganizowanych wakacji jesteś panem swojego czasu, wybierasz tylko te atrakcje, które Cię naprawdę interesują, zwiedzasz we własnym tempie, a w każdej chwili możesz przysiąść w knajpce i cieszyć się chwilą oraz lokalnym klimatem. Z pewnością w przypadku wypoczynku na własną rękę, potrzebna będzie wymiana waluty.

Dla niektórych wycieczka nieorganizowana może się wiązać ze stresem oraz większą ilością wysiłku i czasu, jaki musimy włożyć w zaplanowanie takich wakacji. Osobom ceniącym sobie komfort i spokojny wypoczynek bez konieczności martwienia się o wszystko, zdecydowanie bardziej do gustu przypadną wakacje z biurem podróży. 

Wakacje z biurem podróży krok po kroku

Zakup wycieczki poprzez biuro podróży to opcja wygodna, która nie wymaga poświęcania zbyt dużej ilości czasu na osobne poszukiwania hotelu, środka transportu, czy atrakcji na miejscu. Zwykle na wakacje z biurem podróży lecimy samolotem, po prostu do niego wsiadamy, a następnie jesteśmy przewożeni do naszego hotelu. Tam w zależności od wykupionej opcji wyżywienia możemy mieć wszystko od ręki. Nie musimy się przejmować ewentualnymi problemami, bo w razie takich zawsze może nam pomóc rezydent. Dodatkowo istnieje duża szansa, że w hotelu spotkamy naszych rodaków i dla osób lubiących towarzystwo może być to plusem (ale czasami również minusem). Wakacje w znanym kurorcie, organizowane przez pośrednika to dobry wybór dla rodzin z dziećmi, z racji na animacje i ewentualne rozrywki zapewniane przez hotel. 

Również pandemia koronawirusa sprawiła, że chętniej wybierane są wycieczki z biurem podróży. Dzięki nim nie musimy na własną rękę szukać informacji o konieczności wykonywania testów (biura podróży często oferują taką usługę), oferty często zawierają również opcję ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń związanych np. z zachorowaniem na COVID-19. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na zakup wakacji poprzez biuro podróży, to nasza wycieczka jest chroniona przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, co pozwoli uniknąć niespodzianek na wypadek upadku biura podróży w trakcie naszych wakacji. 

Wady i zalety wakacji na własną rękę

Plusy:

+niezależność

+elastyczność

+zwiedzanie we własnym tempie

+możliwość poznania kultury i lokalnych zwyczajów

+możliwość poznania lokalnej kuchni 

+możliwość odkrywania nietypowych miejsc

+możliwość podszkolenia języka

+umiejętne zaplanowanie pozwala optymalizować koszty

Minusy:

-konieczność zaplanowania każdego etapu wycieczki z wyprzedzeniem

-duża ilość czasu poświęcona na research

-ewentualne problemy w trakcie podróży

-ceny noclegów mogą być wyższe niż w przypadku zakupu przez biuro podróży

Zalety i wady wakacji z biurem podróży

Plusy:

+wygoda i komfort ‒ o nic nie musisz się martwić

+bezpieczeństwo ‒ do dyspozycji mamy rezydenta, który wyciągnie pomocną dłoń

+wszystkie formalności załatwione przez pośrednika

+gotowe wycieczki fakultatywne

Minusy:

-konieczność dostosowania się do sztywnych terminów wyjazdów

-sposób transportu narzucony przez touroperatora

-na wakacjach z wyżywieniem w hotelu monotonność posiłków

-dodatkowe opłaty dla pośredników

-podczas zwiedzania, czas określony przez przewodnika

Wakacje czas start! 

Urlop to okres wypoczynku i wytchnienia, każdy z nas najlepiej wie, jakie wakacje są dla niego najlepsze. Jedni czerpią ogromną radość z samodzielnego planowania wypoczynku, a inni uważają to za stratę czasu i niepotrzebny stres. Ważne, aby urlop pozwolił zregenerować siły na tyle, aby wrócić do pracy z nową energią. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także