pl
Strona główna > Poradniki > 5 nietypowych pomysłów na wakacje w Europie

5 nietypowych pomysłów na wakacje w Europie

23 cze 2022

Sezon wakacyjny zagościł już w kalendarzach na dobre. Jednak wiele osób nadal nie zaplanowało jeszcze wyjazdu na tegoroczny urlop. Jeżeli Ty też jeszcze tego nie zrobiłeś i szukasz czegoś nietypowego, to dobrze trafiłeś. W artykule zabraliśmy garść pomysłów na niestandardowy wypoczynek w okresie letnim, dla tych, którzy szukają niecodziennych atrakcji. Nie są to może najpopularniejsze propozycje urlopowe, ale z pewnością będą to wakacje, które zapadną w pamięć i wzbudzą ciekawość wśród znajomych. 

Narty latem w Europie

Ośnieżone stoki w środku lata i to wcale nie tak daleko od Polski – tak, to możliwe dzięki stokom narciarskim na lodowcach. W austriackim Hintertux białe szaleństwo trwa cały rok. Dzięki swojemu położeniu w wysokich górach miłośnicy sportów zimowych mogą szusować po śniegu w przyjemnym słońcu, podziwiając piękne alpejskie widoki. Na stokach Hintertux każdy narciarz, czy snowboardzista niezależnie od poziomu znajdzie trasy dla siebie. Skipass w sezonie letnim dla osoby dorosłej kosztuje 52 euro. 

Wyspy Owcze

Ciekawą alternatywą dla typowych kierunków wakacyjnych mogą być Wyspy Owcze. Ten duński archipelag to raj dla miłośników dzikiej natury, pieszych wędrówek oraz tych, którzy szukają ucieczki od zgiełku turystycznych miejscowości. Na Wyspach Owczych częściej niż w innych zakątkach Europy możemy natknąć się na opuszczone miejscowości, na dodatek najstarszy dom na świecie znajduje się w miejscowości Kirkjubøur. Choć nazwa Wyspy Owcze wskazuje, że jest to bardziej egzotyczny region niż w rzeczywistości, to jednak palm ani nawet lasów tam nie uświadczymy. Jedynymi uprawnymi warzywami są ziemniaki oraz rabarbar, z którego lokalsi robią wino. Dzikość tego regionu przyciąga każdego roku coraz więcej turystów, którzy poszukują spokojniejszych i cichszych miejsc wypoczynku. Warto wiedzieć, że Wyspy Owcze są częścią Danii, jednak korony duńskie to nie jedyna obowiązująca tam waluta. Oprócz DKK walutą obowiązującą są Korony Wysp Owczych, którymi można płacić tylko na tym archipelagu, są one wymienne 1:1 w stosunku do duńskiej korony. 

Nocleg w bunkrze

Nietypowych wrażeń może zapewnić noc spędzona w bunkrze przeciwatomowym z czasów Zimnej Wojny. Taką atrakcję oferuje hotel, który mieści się w czeskim Brnie. Pokoje oraz łazienki wyglądają jakby wystrój w nich nie był zmieniany od 70 lat. W bunkrze oczywiście nie ma zasięgu, a łóżka znacznie dobiegają wygodą od tych znanych ze zwykłych hoteli. Jednak klimat i sam fakt spania w bunkrze przeciwatomowym jet niesamowitą przygodą. Rano goście mogą zjeść śniadanie składające się z typowych dań znanych z czasów PRL, ale w czeskim wydaniu. W sezonie nocleg w bunkrze dla dwóch osób kosztuje około 1200 koron czeskich. 

Nocleg w samolocie na lądzie

Będąc w Sztokholmie i poszukując niecodziennych doświadczeń, warto zainteresować się noclegiem w hostelu, który mieści się na pokładzie nieużywanego samolotu typu Boeing 747. Jumbo Stay Hostel mieści się niedaleko lotniska Arlanda. Wbrew pozorom na pokładzie tej maszyny wcale nie jest tak ciasno, jakby się mogło wydawać. Obiekt dysponuje kilkudziesięcioma pokojami z łazienkami, a jednym z najciekawszych jest możliwość noclegu w kokpicie. Nocleg na pokładzie samolotu, który stoi na ziemi jest z pewnością nietypową atrakcją, która na długo zapadnie w pamięć. Koszt takiej przygody dla dwóch osób na jedną noc to około 1200 koron szwedzkich w przypadku pokoju standard, za nocleg w kokpicie ceny zaczynają się od 1850 SEK

Hrabia Drakula i Wesoły Cmentarz w Rumunii 

Państwo, które kojarzy się głównie z hrabią Drakulą i Transylwanią raczej nie jest na liście najpopularniejszych kierunków urlopowych. Jednak każdego roku się to zmienia i coraz więcej osób dostrzega walory, jakie oferuje ten kraj. Zarówno fani gór, jak i wody znajdą coś dla siebie, w Rumunii nie brakuje również atrakcji takich jak ciekawe muzea, zamki, czy cerkwie. Miłośnicy wina z pewnością też nie będą narzekać na lokalne winnice. Najpopularniejszym przepisem na wycieczkę jest wyprawa śladami Hrabiego Drakuli, podczas której można zwiedzić kilkanaście zamków związanych ze sławnym wampirem. Z pewnością nietypowym, aczkolwiek wartym odwiedzenia jest Wesoły Cmentarz w regionie Marmarosz. Nie jest to jednak zwykły cmentarz – zobaczymy tu bardzo kolorowe nagrobki, na których w formie obrazków przedstawiane są sceny z życia zmarłych oraz epitafia napisane w humorystycznym stylu. Przed wyjazdem do Rumunii warto pamiętać, że jest to tak, w którym infrastruktura jeszcze odbiega od innych regionów w Europie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także