- pl
- en
- uk
- ru
Jak można tanio kupować za granicą?
Wyniki badań ankietowych wskazują, że około 70% polskich internautów zdecydowało się na zakupy w sieci. Coraz większą popularnością cieszą się nie tylko krajowe e-sklepy. Systematycznie wzrasta liczba polskich internautów, którzy kupują produkty poza granicami kraju (np. podczas sezonowych wyprzedaży). Takie zakupy na pewno będą opłacalne, jeżeli klient dobrze wybierze formę płatności. W przeciwnym razie może się okazać, że dodatkowe koszty znacząco podwyższą cenę produktu.
Pierwszy krok to korzystny zakup potrzebnej waluty
Każda osoba, która chce zapłacić za jakiś produkt kupiony za granicą, w pierwszej kolejności powinna pomyśleć o potrzebnej walucie (np. euro, dolarach lub frankach). Dzięki temu kupujący nie będzie zaskoczony dodatkowymi kosztami, które wynikają np. z automatycznego przewalutowania środków. Warto pamiętać, że banki oraz operatorzy płatniczy (np. PayPal) ustalają własne kursy wymiany walut. Ich poziom mocno odbiega od wartości notowanych na rynku walutowym. Kilkuprocentowa prowizja dodatkowo może powiększyć koszty wymiany walut w firmach obsługujących płatności zagraniczne. W przypadku PayPala taka prowizja wynosi 2,5%.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba płacąca za zagraniczne zakupy powinna samodzielnie nabyć potrzebną walutę. Dzięki temu może uniknąć np. kosztownego przewalutowania.
Dla klientów zagranicznych sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup potrzebnej waluty w Walutomacie. Wyniki przykładowej analizy wskazują, że osoba wybierająca takie rozwiązanie może zaoszczędzić nawet do 6% (w stosunku do oferty banków).
W przypadku kantorów stacjonarnych różnica kursów na korzyść Walutomatu zwykle wynosi 1% – 1,2%. Mimo tego osoby płacące za e-zakupy nie wybierają tradycyjnych kantorów. Przyczyna jest dość prozaiczna: gotówkowa wymiana walut stanowi problem dla osoby, która chce szybko zapłacić za towar. Internauta po transakcji w zwykłym kantorze, najpierw musi pójść do placówki banku i wpłacić środki na swój rachunek.
Internauta zwykle ma do wyboru trzy sposoby zapłaty
Bankowy przelew środków na konto sprzedawcy to najbardziej tradycyjny sposób zapłaty za zakupy. Akceptują go również zagraniczne sklepy internetowe oraz uczestnicy portali aukcyjnych (np. eBay.com). Problem polega na tym, że klienci polskich banków mogą tanio wykonywać tylko przelewy SEPA. Takie zlecenia płatnicze są dostępne, jeśli bank odbiorcy ma siedzibę na terenie jednego z 32 krajów (Unia Europejska + Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria). Tradycyjne przelewy międzynarodowe (SWIFT) są znacznie droższe i trwają nawet 3 dni robocze. W związku z powyższym wielu polskich internautów wybiera pozabankowe instytucje płatnicze.
Przeczytaj więcej o różnych rodzajach przelewów (w naszym poradniku) >
Pozabankowym operatorem płatniczym jest m.in. PayPal, który obsługuje aukcje na portalu eBay.com. Dużą popularnością cieszy się też Skrill (dawniej Moneybookers). Wymienione firmy nie pobierają prowizji za przesłanie środków od osób płacących za e-zakupy. W takim przypadku jedyny koszt korzystania z usług Skrill oraz PayPal wiąże się z przewalutowaniem środków. Opłat za taką usługę nie muszą obawiać się osoby, które już wcześniej przygotowały potrzebną walutę (np. kupując ją na Walutomacie).
Dodatkowych kosztów (poza skutkami przewalutowania) nie poniosą również osoby, które zdecydowały się na płacenie kartą w Internecie. Transakcje zatwierdzane bez fizycznego użycia karty płatnicznej (nazywane MOTOEC lub MO/TO/IO) są łatwym rozwiązaniem, ale wymagają sporej ostrożności. Osoby płacące kartą w sieci powinny podawać tylko numer swojej karty oraz trzycyfrowy kod autoryzacyjny CVV2/CVC2. Wspomniany kod jest widoczny na odwrocie karty. Przed jego wprowadzeniem trzeba sprawdzić, czy strona sprzedawcy jest wiarygodna i zapewnia dobrze zaszyfrowany transfer danych. Warto również pamiętać, że tylko część kart płatniczych pozwala na wykonywanie transakcji MOTOEC. Takiej funkcjonalności nie posiada większość kart płaskich.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Płatności kartą w Internecie są bardzo prostym rozwiązaniem. Osoby, które je wybierają powinny jednak zwracać dużą uwagę na bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Kartą można płacić tylko w popularnych i zaufanych sklepach internetowych.
Końcową cenę zwiększają nie tylko koszty płatności
Osoba zainteresowana zakupem jakiegoś produktu poza granicami kraju, powinna wziąć pod uwagę nie tylko cenę oraz koszty związane z płatnością i dostawą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie trzeba również wziąć pod uwagę cło oraz podatek VAT. Te dodatkowe wydatki mogą sprawić, że zakup identycznego towaru w kraju okaże się mniej kłopotliwy i bardziej opłacalny.
ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba zainteresowana zakupem jakiegoś towaru za granicą powinna uwzględnić wszystkie koszty. Warto sprawdzić, czy wysyłka nie będzie wiązała się z koniecznością zapłacenia cła i VAT-u.
Zobacz także: Jak najlepiej płacić za zagraniczne zakupy?
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę