Strona główna > Poradnik > Kiedy jest dobry moment na zakup euro?

Kiedy jest dobry moment na zakup euro?

(aktualizacja )

Od momentu wprowadzenia euro prowadzenie biznesu, wyjazdy turystyczne czy zakupy przez internet stały się znacznie wygodniejsze. Również dzięki jednolitemu obszarowi płatności SEPA dokonywanie transakcji w euro stało się prostsze oraz tańsze. Wygoda, szybkość transferów, a także ich niskie koszty jednoznacznie przemawiają za używaniem wspólnej waluty. Pozostaje jedynie pytanie, kiedy i gdzie kupić euro.

Dwa telefony. Na ekranach banknoty euro i flaga Unii Europejskiej.

Gdzie wymienić euro?

Jednym z pierwszych problemów, które napotkamy na drodze wymiany waluty, będzie wybór miejsca. Do wyboru mamy zwykle stosunkowo drogie placówki bankowe, a także najczęściej trochę tańsze od nich kantory stacjonarne. Te tradycyjne metody wymiany środków są nadal popularne. Jednak, jeśli do wysokich kosztów przewalutowania dodamy ryzyko przejazdu z dużą gotówką w walizce, a także czas dojazdu do placówki banku czy kantoru stacjonarnego, dojdziemy do wniosku, że kupno euro nie jest warte poniesienia takich kosztów i wysiłku. Można to zrobić szybciej, taniej i bezpieczniej. Mowa tu oczywiście o kantorach internetowych czy platformach społecznościowej wymiany walut takich jak Walutomat.pl, gdzie kurs euro jest z reguły korzystniejszy niż w bankach, a transakcji możemy dokonać transakcji nie ruszając się z biura czy domu.

Kiedy najlepiej kupić EUR?

Kiedy dokonamy już wyboru miejsca, w którym chcemy dokonać zakupu wspólnej waluty, przychodzi moment refleksji, czy to na pewno dobry moment. Zaczynamy się wtedy zastanawiać czy w najbliższym czasie kurs EURPLN trochę spadnie i zapłacimy mniej. A może euro się umocni i będziemy zmuszeni zapłacić więcej?

Rynek walutowy jest niezwykle dynamiczny, notowania kursów walut zmieniają się praktycznie z sekundy na sekundę. Jest on również tak nieprzewidywalny, że nigdy nie mamy 100% pewności, w którą stronę podążą notowania danej waluty. 

Na notowania pary EURPLN wpływa wiele czynników. Zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do głównych zmiennych oddziałujących na siłę danej waluty możemy zaliczyć decyzje banków centralnych. W przypadku wspólnej waluty organem decyzyjnym jest Europejski Bank Centralny, w przypadku złotówki Rada Polityki Pieniężnej. Warto wskazać także dane makroekonomiczne, czyli odczyty wskazujące na obecną kondycję danej gospodarki. Istotne są również decyzje polityczne, które mogą mieć znaczący wpływ na kształtowanie notowań. Ponadto kursy walut zależą od wydarzeń na świecie, które oddziałują na globalną gospodarkę (tutaj piszemy więcej o tym, co wpływa na kursy walut).

Jak zmieniał się kurs euro?

Wahania kursu danej pary walutowej mogą być raz większe, raz mniejsze. Jeżeli jednak prześledzimy ostatnie zmiany (w 2024 roku) na wykresie EURPLN zauważymy, że amplituda wahań na tej parze mieściła się w przedziale od 4,25 do 4,40. 

Wykres kursu EURPLN w 2024 r.

Biorąc pod uwagę dynamikę i wielkość wahań na rynkach walutowych, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dany moment jest najlepszy do nabycia wspólnej waluty. Decyzja o tym, kiedy kupić walutę powinna być podejmowana indywidualnie. Pomocnym narzędziem będą oczywiście wykresy notowań interesujących nas walut. Nie ma to większego znaczenia przy małych zakupach. Jednak w przypadku dużych transakcji każdy grosz różnicy kursowej może być bardzo istotny.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także