Sintra bez przełomu.

20 cze 2018 Autor: Krzysztof Adamczak

Bankierzy centralni opuszczają Portugalię, szczypta danych, słabszy złoty.

Sintra bez przełomu.

Od dwóch dni w portugalskiej Sintrze trwa sympozjum bankierów centralnych pod egidą EBC. Część rynku, która oczekiwała przełomowych deklaracji, musi czuć spore rozczarowanie. Zarówno przemowa inauguracyjna, jak i wczorajszy panel prowadzony przez Mario Draghiego przeszły bez echa. Włoch wiedząc, w jak ważnym momencie w historii jest teraz EBC, zapewne świadomie unikał podgrzewania atmosfery. Dzisiaj o 15:30 rozpocznie się panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Jerome Powell, Haruhiko Kuroda, Philip Lowe oraz właśnie Draghi. Jest to ostatnia szansa, by tegoroczne spotkanie zapisało się w jakikolwiek sposób w annałach historii.

Pusty kalendarz.

Spokojną sesję zapewnia także kalendarz odczytów makroekonomicznych, w którym brakuje ważniejszych pozycji. W nocy co prawda poznaliśmy decyzję Banku Japonii, jednak zgodnie z przewidywaniami parametry polityki pieniężnej nie uległy żadnym modyfikacjom. W Niemczech inflacja producencka wyraźnie przyspieszyła do poziomu 2,7%, aczkolwiek ostatnio EBC nie przykłada szczególnie dużo uwagi głównym odczytom inflacyjnym, nie mówiąc już o właśnie takich mniej ważnych. Jutro w Polsce GUS opublikuje raport dotyczący sprzedaży detalicznej. W zeszłym miesiącu doszło do sporej niespodzianki, gdy analitycy nie docenili wpływu zakazu handlu w niedzielę na ostateczny wynik. Wiele wskazuje, że w tym miesiącu może być podobnie.

Złoty dalej traci.

Wczorajszy fatalny występ polskiej reprezentacji ciąży notowaniom złotego. Zwłaszcza wobec franka zachodnioafrykańskiego, który dzisiaj zyskał wobec złotego 0,15%. Precyzując, waluta Senegalu jest na sztywno połączona z Euro (spadek po franku francuskim), a wspólna waluta podrożała dziś o ponad grosza. Podobny ruch obserwuje względem funta. Dolar i frank szwajcarski kosztują obecnie tyle, co na wczorajszym zamknięciu.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak