O jastrzębiu, który okazał się gołębiem.

31 sty 2019 Autor: Krzysztof Adamczak

Podwyżki do kosza, powrót do normalności niepewny – FED zmienia krajobraz światowej gospodarki. Polskie bezrobocie jednym z najniższych w Europie. Włochy witają się z recesją.

Oj gołębio.

Styczniowe posiedzenie FOMC przejdzie do historii, jako kończące cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach. Wykreślenie z komunikatu stwierdzenia o potrzebie dalszych stopniowych podwyżek na rzecz tego mówiącego o większej cierpliwości jest odbierane jako kapitulacja Powella. Prezes Rezerwy cały poprzedni rok zapewniał rynki, że z gospodarką wszystko jest w porządku i nie widzi potrzeby zejścia z obranej ścieżki, po czym już w styczniu ugina się pod presją rynku (zwłaszcza tego akcyjnego). Obecnie kontrakty terminowe oceniają, że bardziej prawdopodobne jest, iż następna zmiana stóp będzie w dół, a nie w górę. Co więcej, FED wyraża przekonanie, że jest gotów do rozważenia zmian w zakresie polityki redukcji sumy bilansowej. Powell myśli o odejściu od QT w momencie, gdy udało się zredukować zaledwie 10% kwoty wykreowanej przez programy luzowania ilościowego.

Wolta Rezerwy Federalnej może mieć jednak nieoczekiwane konsekwencje. Jak na razie rynek zachowuje się książkowo, czyli zyskują indeksy giełdowe, a traci dolar. Gorzej będzie, gdy pierwsze emocje opadną, a rynek wgryzie się głębiej we wczorajszą decyzję. Nie jesteśmy wcale tak daleko od wniosków, że FED dostrzega ryzyka, których ogół teraz nie widzi lub nie docenia. Nietrudno sobie wyobrazić scenariusz, w którym ktoś uwierzy, że FOMC faktycznie ma obawy o stan światowej gospodarki, a nie tylko ulega presji Wall Street czy prezydenta.

Europa zwalnia.

Jak na ironię dzień po decyzji FOMC na rynek trafiły odczyty o dynamice PKB w Europie. Strefa euro zwolniła do poziomu 1,2% w skali roku. W poprzednim kwartale gospodarka rosłą o 1,6%, a jeszcze rok temu to było 2,7%. Europa traci impet, na co już od dawna wskazywały indeksy wyprzedzające takie jak PMI, czy niemieckie IFO. Fatalnie sytuacja wygląda we Włoszech, które wpadły w tak zwaną techniczną recesję. Oznacza to, że w skali roku dynamika co prawda jest dodatnia, jednak dwa ostatnie odczyty kwartalne były już ujemne. Zresztą roczna dynamika na poziomie 0,1% w żadnym stopniu nie jest powodem do dumy.

Znacznie lepiej wygląda europejski rynek pracy. W ostatnim roku bezrobocie spadło w prawie każdym kraju Unii (niechlubnym wyjątkiem jest Francja). Szczególne powody do zadowolenia ma Polska, która właśnie awansowała na podium gospodarek z najmniejszym bezrobociem. W ostatnim kwartale wyprzedziliśmy pod tym względem Holandię. Przed nami są jedynie Niemcy i Czesi, którzy w ogóle są fenomenem w skali światowej. U naszych południowych sąsiadów obecnie jest więcej wolnych etatów niż osób bezrobotnych. Na drugim biegunie są trzy państwa, kiedyś zaliczanych do europejskich świnek (od PIGS – akronim państw mających największe problemy podczas ostatniego kryzysu), czyli Włochy, Hiszpania i Grecja. W każdym z tych krajów bezrobocie przekracza 10%.

Złoty na kanwie wczorajszej decyzji FOMC dzisiaj wyraźnie zyskuje, umacniając się wobec wszystkich najważniejszych walut globu. Euro tanieje do 4,27 zł, dolar do 3,715 zł, funt kosztuje 4,87 zł, a frank 3,74 zł.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Inflacyjny szczyt coraz wyżej

30 wrz 2022

Adam Fuchs

Komentarz walutowy

Powrót “oznak życia” na GBP

29 wrz 2022

Krzysztof Pawlak

Komentarz walutowy

Taka akcja, żebyś dał piątaka

28 wrz 2022

Krzysztof Adamczak