pl
Strona główna > Poradniki > Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

11 kwi 2023

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem podróżowania jest samolot, jednak podróże autem wciąż cieszą się dużą popularnością. Szczególnie wśród naszych rodaków podróżujących rodzinnie po Europie. Niby dłuższa podróż i wiele niedogodności, ale mimo wszystko, podróżując w większej grupie da się zaoszczędzić, a przy okazji po drodze wiele zobaczyć. Ale jak to bywa podczas wakacyjnej sielanki – zapominamy o wszystkim, niekiedy nawet i o przepisach drogowych. Co w sytuacji, kiedy za naszą zachodnią granicą zdarzyło nam się za bardzo przycisnąć pedał gazu i fotoradar to zarejestrował? Jak opłacić mandat z Niemiec?

System wymiany informacji, czyli skąd wiedzą, że to my?

Skala zapytań o polskich właścicieli pojazdów łamiących przepisy w Europie stale rośnie. Na koniec 2017 było to jeszcze milion, w 2022 roku wartość ta niemal się podwoiła i wyniosła już 1,9 mln. Najwięcej, bo niemal połowa z nich, pochodzi z Niemiec. Rekordzista otrzymał kilkanaście tys. zł mandatu. Dane wcale nie uspokajają, a wręcz potwierdzają tezę o ciężkich nogach Polaków, bo zapytań do Krajowego Punktu Kontaktowego jest coraz więcej, a wzrosty r/r są rzędu 10%. 

Jeszcze kilka lat temu zagraniczne „łapacze prędkości” były martwe dla naszych kierowców. Policja z Niemiec niemal w każdym przypadku rezygnowała z dochodzenia należności. Jednak od 2014 roku sytuacja się diametralnie zmieniła i niemal w każdym kraju Europy nie unikniemy karnego mandatu. Na podstawie tablicy rejestracyjnej da się namierzyć właściciela. Jest to konsekwencja wprowadzenia dyrektywy UE, pozwalającej wymieniać informacje o kierowcach pojazdów. 

Szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów system egzekwowania płatności mandatowych działa bez zarzutu i jeśli nie uregulujemy dość szybko tej należności, u naszych drzwi może pojawić się firma windykacyjna. Czasami konsekwencją niezapłacenia niższego mandatu jest rezygnacja z dochodzenia roszczeń, ale kolejna kontrola na niemieckiej drodze, może skutkować koniecznością uregulowania zaległej kary z odsetkami, a niekiedy nawet i zakazem prowadzenia pojazdów na terenie kraju. 

W jakiej wysokości i za co są mandaty w Niemczech?

Zmiana taryfikatora opłat za wykroczenia na niemieckich drogach w 2021 roku sprawiła, że tamtejsze mandaty są znacznie wyższe niż w Polsce. Lista wykroczeń jest bardzo długa, a do tych najczęściej popełnianych należą przede wszystkim przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie czy też jazda na zderzaku.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości grozi nam od 20 (za przekroczenie poniżej 10 km/h) do 800 euro (za przekroczenie ponad 70 km/h) kary, maksymalnie 2 punkty karne i w przypadku kolejnego przekroczenia prędkości w danym roku utrata prawa jazdy nawet na 3 miesiące. 

W przypadku nieprawidłowego parkowania mandaty wynoszą 20 do 100 euro. Natomiast za nieprawidłowe wyprzedzanie możemy zapłacić od 20 do 300 euro, a przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem od 70 do 360 euro, w zależności od konsekwencji jakie nasze wykroczenie ze sobą niosło.

Jak wygląda procedura mandatu w Niemczech?

Jeśli zdarzy nam się przekroczyć dozwoloną prędkość, możemy spodziewać się pisma ze strony niemieckiej policji wysłanego na adres zamieszkania właściciela pojazdu. Zazwyczaj otrzymamy przetłumaczone na język polski wezwanie do złożenia wyjaśnień lub wskazania sprawcy czy też potwierdzenia tożsamości prowadzącego pojazd. 

W wezwaniu tym jest również instrukcja, jak dalej należy postępować. Najczęściej kolejnym krokiem będzie wypełnienie kwestionariusza osobowego i odesłanie listu na wskazany adres. Następnie powinniśmy oczekiwać listu z poleceniem zapłaty. 

Jeśli konieczne będzie odwołanie się od wezwania lub jeśli zdecydujemy się na odmowę przyjęcia kary, uzasadnienie będziemy musieli napisać już w języku niemieckim. 

W przesłanym wezwaniu otrzymamy również dane do logowania się w serwisie niemieckiej policji, gdzie będziemy mogli sprawdzić szczegóły popełnionego przewinienia i dostęp do wszystkich informacji dotyczących naszej sprawy. 

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty musimy wpłacić widniejącą na mandacie kwotę na rachunek niemieckiego urzędu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że mandat wystawiony przez niemiecką policję jest w walucie euro. Co więc zrobić jeśli już chce się uderzyć w pierś i zapłacić by nie mieć problemów? Jak zapłacić mandat, gdy winowajca posiada numer rachunku tylko w PLN?

Żeby uniknąć przewalutowania można skorzystać z oferty kantorów internetowych. Wtedy nie tylko tanio kupimy potrzebną walutę, ale i unikniemy kosztownego przewalutowania. W ofercie Walutomatu łatwo, nie wychodząc z domu, bezpiecznie mamy możliwość dodania konta osoby trzeciej, w tym wypadku będzie to beneficjent mandatu. W ten sposób wpłacimy jedynie złotówki do kantoru i po atrakcyjnym kursie wymienimy PLN na EUR i zlecimy taki przelew zagraniczny. W tytule powinniśmy wpisać swoje dane osobowe oraz numer mandatu. W związku z tym, że przelew realizujemy w walucie euro, zalecaną formą zapłaty jest przelew zagraniczny systemem SEPA. Koszt takiego przekazu w trybie sepa jest darmowy i będzie następnego dnia na koncie odbiorcy i tym samym mandat zapłacony.

Jeśli przelew wykonujemy blisko ostatecznego terminu zapłaty, możemy skorzystać z błyskawicznego przelewu w euro czyli SEPA Instant – mamy wówczas pewność, że przelew zostanie zrealizowany niemal natychmiast, a my mamy szansę uniknąć kosztownych odsetek. Koszt przelewu zagranicznego SEPA Instant wynosi jedynie 20 PLN. 

Podsumowując, najlepiej jeździć ostrożnie, nie stwarzać zagrożenia na drodze i unikać dodatkowych kosztów podczas wyjazdów. Ale jeśli przyjdzie nam jednak zapłacić za wykroczenie drogowe na niemieckich drogach, warto skorzystać z walutomat.pl i krok po kroku dokonać płatności za mandat i mieć spokój. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także