Jak zapłacić mandat z Niemiec?

18 lip 2019

Właśnie rozpoczął się czas wakacji. Polacy od kilku lat stali się bardziej mobilni niż to było kiedyś. Nadal najwygodniejszym sposobem podróżowania i tym samym najszybszym jest samolot ale wśród naszych rodaków bardzo popularny jest wyjazd własnym autem. Niby dłuższa podróż i wiele niedogodności, ale mimo wszystko przy większej grupie da się zaoszczędzić a przy okazji po drodze wiele zobaczyć.

Dostałeś mandat z fotoradaru z Niemiec?

A jak to bywa w sielance wakacyjnej zapomina się o wszystkim w tym o przepisach drogowych. I może się okazać, że za bardzo nam się nacisnęło pedał gazu tuż za naszą zachodnią granicą i fotoradar nas złapał. Wtedy mieliśmy dylemat, gdy przyszedł do nas mandat z Niemiec: płacić, czy nie? Jeszcze do niedawna zagraniczne “łapacze prędkości” były martwe dla naszych kierowców. Policja z Niemiec niemal w każdym przypadku rezygnowała z dochodzenia należności. Jednak od 2013 roku sytuacja się diametralnie zmieniła a niemal w każdym kraju Europy nie unikniemy karnego mandatu. Na podstawie tablicy rejestracyjnej da się namierzyć właściciela.

Rekordowa cena za mandat z Niemiec

A skala zapytań o polskich właścicieli pojazdów łamiących przepisy w Europie stale rośnie dochodząc niemal do miliona zapytań rocznie na koniec 2017 roku. W pierwszej połowie roku 2017 było to aż 400 tys. Najwięcej niemal ⅔ pochodzi właśnie z Niemiec. Rekordzista otrzymał 9,2 tys zł mandatu. Najnowsze dane wcale nie uspokajają a wręcz potwierdzają tezę o ciężkich nogach Polaków, bo zapytań do Krajowego Punktu Kontaktowego na koniec 2018 roku było już 1,5 mln.

Niemiecki mandat: płacić, czy nie?

Obecnie u naszych zachodnich sąsiadów system egzekwowania płatności mandatowych działa bez zarzutu i jeśli nie zapłacimy dość szybko pojawi nam się u drzwi firma windykacyjna. Czasem w przypadku niskiego mandatu niemieccy stróże prawa działają też tak, że rezygnują z dochodzenia roszczeń, ale w przypadku przypadkowego zatrzymania szybko sobie o tym fakcie przypomną i dalsza jazda będzie niemożliwa. Warto rozważyć więc czy zapłacić mandat z Niemiec, czy ryzykować.

Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że mandat jest w walucie euro. Cennik mandatu z Niemiec może też nas zaboleć. Co więc zrobić jeśli już chce się uderzyć w pierś i zapłacić by nie mieć problemów?

Jak zapłacić mandat z Niemiec?

Na mandacie na pewno widnieje numer konta, na który należy uiścić opłatę w formacie IBAN a także numer postępowania w sprawie. Jak zapłacić mandat, gdy winowajca posiada numer rachunku tylko w PLN? Żeby uniknąć przewalutowania można skorzystać z oferty kantorów internetowych. Wtedy nie tylko tanio kupimy potrzebną walutę, ale i unikniemy kosztownego przewalutowania. W ofercie firmy Currency One, w serwisie walutomat.pl łatwo, niewychodząc z domu, bezpiecznie mamy możliwość dodania konta osoby trzeciej, w tym wypadku będzie to beneficjent mandatu z Niemiec. W ten sposób wpłacimy jedynie złotówki do kantoru i po atrakcyjnym kursie zamienimy PLN na EURO i zlecimy taki przelew zagraniczny. Koszt takiego przekazu wyniesie jedynie 4 zł i będzie następnego dnia na koncie odbiorcy i tym samym mandat zapłacony. Ważne, żeby w tytule przelewu wpisać swoje imię i nazwisko i numer mandatu z fotoradaru.

Podsumowując najlepiej jeździć ostrożnie i uniknąć dodatkowych kosztów szczególnie na wakacyjnych podróżach. Ale jeśli już coś się stanie, i otrzymamy mandat z Niemiec, nie ma co się rozczulać a zajrzeć na stronę walutomat.pl i krok po kroku dokonać płatności za mandat i mieć spokój.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor.

Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Krzysztof Pawlak

Analityk walutowy Walutomat.pl