pl
Strona główna > Poradnik > Jak zapłacić kartą przez internet?

Jak zapłacić kartą przez internet?

27 mar 2019

Zakupy w internecie są coraz bardziej popularne. Płatności za nie możemy dokonać zarówno przez przelew elektroniczny, pay-by-linki, jak i przez płatności kartą płatniczą.

Co warto wiedzieć o płatnościach kartą przez internet?

Klienci cenią je za szybkość i wygodę realizowania transakcji. Sklep, który daje nam możliwość płatności kartą poprosi nas o wypełnienie formularza z danymi takimi jak:

  • 16-cyfrowy numer karty,
  • datę ważności karty,
  • imię  i nazwisko,trzycyfrowy kod CVC2/CVV2 z rewersu karty.

Bezpieczeństwo

Przy płatnością kartą zwróćmy uwagę czy połączenie na komputerze jest szyfrowane – w okolicy paska adresu widać wtedy kłódkę.

Dla zabezpieczenia transakcji większość wystawców kart płatniczych zabezpieczają je usługą 3D – Secure. Jest to dodatkowe hasło, najczęściej wysyłane przez sms ale może to być również zabezpieczenie tokenem, powiadomieniem push wysyłanym przez aplikację mobilna banku. Dzięki temu mamy pewność, że nikt nie dokona płatności kartą bez naszej wiedzy.  

Dla bezpieczeństwa płatności kartą odbiorca płatności nie poznaje danych karty płatniczej – dane te są podawane na szyfrowanej stronie licencjonowanego integratora płatności (np. Przelewy24). Operatorzy płatności muszą spełniać szereg wymogów aby móc pośredniczyć w płatnościach kartą m.in. muszą spełniać wymagania PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard), są w tym zakresie audytowane i certyfikowane, organizacje kartowe (Visa, Mastercard), dbając o swoją reputację i bezpieczeństwo systemu kartowego.

Chargeback

To dzięki tej procedurze płatności kartą płatniczą w internecie są najbezpieczniejszą metodą. Chargeback (obciążenie zwrotne) to zwrot pieniędzy z konta usługodawcy na konto posiadacza karty, który następuje po złożeniu reklamacji w banku na usługodawcę. Można z niej skorzystać gdy usługodawca nie wywiązał się z umowy tj. np.  nie otrzymaliśmy opłaconego towaru albo usług lub były one niezgodne z umową. Aby skorzystać z chargebacku należy się zwrócić do banku, który wydał kartę (oczywiście w pierwszej kolejności kontaktujemy się z usługodawcą).  Jest to usługa bezpłatna!

Od marca 2019 usługa wpłacania środków pieniężnych kartą jest dostępna także w Walutomat.pl.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także