pl
Strona główna > Poradniki > Jak robić zakupy online za granicą?

Jak robić zakupy online za granicą?

27 sty 2021

Kupowanie za granicą z pozycji własnego fotela jest coraz bardziej popularne. Zakupy online stają się powoli czynnością zupełnie rutynową, ale dla wielu Polaków sprowadzanie towarów zza granicy wciąż wydaje się nieco onieśmielające. W tym tekście opisujemy, na co warto zwrócić uwagę podczas zagranicznych zakupów online, aby były one jak najbardziej bezpieczne i opłacalne. 

Gdzie Polacy robią zagraniczne zakupy online?

Według raportu Autopay Research z 2019 roku Chiny są w czołówce, jeśli chodzi o zagraniczne zakupy online Polaków – ponad połowa respondentów deklarowała zakupy w tym kraju. Najpopularniejsze portale umożliwiające zakupy w Chinach dają szansę sprowadzenia wielu produktów dosłownie za grosze, więc trudno się dziwić wynikom tego badania. Buszowanie po internetowych sklepach w państwach zachodnich jest jednak niemal równie częste. W wyżej przytoczonym raporcie na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, na trzecim Wielka Brytania, a tuż za nimi znalazły się Stany Zjednoczone. Te trzy państwa kojarzymy w Polsce raczej z krajami, w których jest drogo – tamtejsze ceny, biorąc pod uwagę tutejsze zarobki, wydają się wysokie. Mimo to, kupowanie w państwach zachodnich może być źródłem wielu korzyści. 

Dlaczego zakupy online za granicą mogą się opłacać?

Wśród zalet kupowania za granicą można wymienić większą dostępność produktów. Podczas zakupów online za granicą można łatwo znaleźć to, co jest trudno dostępne w Polsce – mogą to być np. wydania kolekcjonerskie, ale też bardziej zwyczajne rzeczy, takie jak książki obcojęzyczne. Te ostatnie nie tylko trudniej zdobyć w naszym kraju, ale i zazwyczaj zapłacimy za nie dużo więcej niż kupując je bezpośrednio z zagranicy. Jeśli zależy nam na dostaniu w swoje ręce najświeższych nowinek technicznych czy gier, zakupy za granicą również będą dla nas wybawieniem, bo pozwolą dostać te rzeczy i szybciej, i taniej.   

Są też kategorie produktów, które nawet w przypadku sprowadzania z odległych Stanów Zjednoczonych, będą tańsze niż w Polsce. Taka sytuacja nierzadko ma miejsce w przypadku elektroniki. Zakupy online za granicą mogą się bardziej opłacać również ze względu na to, że obniżki cenowe np. podczas Black Friday lub po świętach na Zachodzie często są dużo bardziej spektakularne niż w Polsce. Dzięki temu, nawet po doliczeniu kosztów wysyłki i innych, zakup z USA może być bardziej opłacalny niż ten z Polski. 

Zakupy za granicą a cło i podatki, czyli na co zwrócić uwagę?

No właśnie, ale co z tymi dodatkowymi kosztami? Cło, wysyłka, podatki. Do tego długie oczekiwanie i niepewność, kiedy i czy w ogóle przesyłka do nas dotrze. Są to rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów za granicą. Cło zapłacimy w przypadku większości krajów spoza Unii Europejskiej. Podczas kalkulacji opłacalności zakupu będziemy musieli wziąć pod uwagę również VAT. Zarówno wysokość cła, jak i stawka VAT-u zależy od rodzaju produktu i oczywiście od kraju, z którego go sprowadzamy. Kwota ta powinna być widoczna w podsumowaniu zamówienia, ale przed zakupem zawsze warto zajrzeć do zasad dotyczących wysyłki, do zakładki FAQ lub zewnętrznych źródeł, aby nie narazić się na późniejsze dodatkowe koszty. Przy okazji warto poszukać tam też szacowanych i maksymalnych terminów dostawy, a także sprawdzić, czy otrzymamy możliwość śledzenia paczki, co w przypadku zakupów zagranicznych może być bardzo przydatne. 

Prawa konsumenta – zakupy za granicą a w Polsce

Podczas zakupów za granicą warto również mieć na uwadze, że nie wszędzie panują takie same zasady jak w Polsce, czy raczej jak w Unii Europejskiej. Sprowadzając towary spoza UE możemy nie otrzymać możliwości bezpłatnego zwrotu towaru, a gwarancja, którą daje producent może nie obowiązywać poza granicami kraju, w którym powstał produkt. To ostatnie nie jest częste, ale może się zdarzyć, więc warto o tym pomyśleć kupując coś o większej wartości np. elektronikę. Jeśli zaś chodzi o możliwość zwrotu towaru, warto dokładnie przyjrzeć się regulaminowi nawet jeśli kupujemy przez internet w Unii Europejskiej – może się zdarzyć, że to my, jako kupujący, będziemy obciążeni kosztami zwrotu towaru.

Jak płacić za zakupy za granicą, by nie przepłacić?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, jak płacić za towary sprowadzane z zagranicy. Jeśli zarabiamy w polskich złotych, podczas zagranicznych zakupów będziemy zmuszeni do wymiany waluty. I tu zazwyczaj wielu konsumentów popełnia błąd wymieniając złote na euro, czy dolary po przeliczniku oferowanym przez sklep zagraniczny. Jest on zazwyczaj bardzo niekorzystny, podobnie jak przewalutowanie realizowane automatycznie przez nasz bank. Właśnie dlatego podczas zagranicznych zakupów online warto korzystać z takich narzędzi jak portfel walutowy w serwisie Walutomat. Dzięki temu pieniądze uda nam się wymienić po korzystnym kursie, a zagraniczne zakupy pozostaną dla nas opłacalne.

Podsumowując, jeśli chcemy bezstresowo zrobić zakupy za granicą, za pierwszym razem czeka nas trochę żmudnego sprawdzania zasad, jakimi kieruje się konkretny sklep online. Między innymi dlatego warto korzystać ze sprawdzonych platform zakupowych lub mieć z tyłu głowy kwestie, które należy sprawdzić przed zatwierdzeniem zakupu. Dzięki temu zakupy zagraniczne można ze spokojem przeprowadzić z zacisza własnego domu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także