pl
Strona główna > Poradniki > Co warto wiedzieć o Walutomacie?

Co warto wiedzieć o Walutomacie?

17 paź 2016

Walutomat jest największą platformą wymiany walut w Polsce. Należy do grupy Currency One. Jego powstanie było odpowiedzią na potrzebę stworzenia konkurencyjnej i szybkiej wymiany walut dla każdego – zarówno klientów indywidualnych posiadających kredyty w walucie obcej, osób pracujących za granicą jak, ale też właścicieli firm.

Zasada jego działania opiera się na wymianie bezpośredniej pomiędzy zarejestrowanymi Użytkownikami. Walutomat to społecznościowa platforma wymiany walut,  dająca każdemu Użytkownikowi możliwość indywidualnego ustalenia po jakim kursie zostanie zakupiona bądź sprzedana waluta. Rola platformy Walutomatu ogranicza się do pośredniczenia w transakcji. Z tego tytułu pobierana jest prowizja, która obliczana jest po zrealizowaniu zlecenia i automatycznie odejmowana od kwoty uzyskanej po wymianie. Podstawowa stawka prowizji wynosi 0,2%, czyli przykładowo za zakup 1000 euro zapłacisz maksymalnie 2 euro. Dodatkowo im więcej wymieniasz, tym ta prowizja może być mniejsza. Warto podkreślić, że Walutomat w przeciwieństwie do banków i kantorów stacjonarnych nie zarabia na kilkuprocentowym spreadzie (różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty).

Co zrobić, aby rozpocząć wymianę? Wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji. Polega ona na wypełnieniu formularza na stronieMożemy poprosić Cię o przesłaniu odpowiednich dokumentów. Trzeba również posiadać rachunek bankowy prowadzony w walucie, którą chcemy wymienić tj jeżeli chcemy sprzedać EUR powinniśmy z konta w euro w banku przelać środki do Walutomatu na rachunek prowadzony w odpowiedniej walucie, w tym przypadku w euro. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów związanych z niepotrzebnym przewalutowaniem. Jeżeli nie posiadamy konta w walucie jaką chcemy kupić możemy zakupić tę walutę i pozostawić ją w portfelu, a konto walutowe otworzyć później i tam przelać środki.

Pozostaje nam jeszcze wybranie dogodniejszej dla Nas formy wymiany. Wymiana może nastąpić przelewem lub też w Portfelu. Podczas takiej transakcji decydujemy również czy wymiana ma nastąpić po aktualnie najlepszym kursie oferowanym przez innych użytkowników platformy, czy po własnym kursie.

Użytkownicy Walutomatu mają możliwość korzystania z bezpłatnych przelewów do 10 największych polskich banków. Księgowanie środków wpłaconych na konto Użytkownika odbywa się w przeciągu 30 minut. Należy jednak zwrócić uwagę, że ze względów bezpieczeństwa, Walutomat nie akceptuje wpłat od osób trzecich. Oznacza to, że każdy Użytkownik Walutomatu powinien przelać pieniądze ze swojego konta osobistego. Nieakceptowane są wpłaty gotówkowe wykonywane w stacjonarnych oddziałach banków lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Podobna zasada dotyczy wypłat na konto bankowe innej osoby. Podobna zasada dotyczy wypłat na konto bankowe innej osoby. Jeżeli użytkownik Walutomatu zlecił przelew na cudzy rachunek, a bank dopatrzy się niezgodności danych osobowych, na zwrot środków można czekać nawet do 2 tygodni. Po otrzymaniu zwrotu środków lub nie zrealizowaniu przelewu, środki są ponownie księgowane w Portfelu Użytkownika.

Do dyspozycji Klientów pozostaje również Biuro Obsługi Klienta, które udzieli szczegółowych wyjaśnień drogą mailową lub telefoniczną.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także