Strona główna > Poradnik > Walutowe porządki w Danii. Które banknoty DKK znikną z obiegu?

Walutowe porządki w Danii. Które banknoty DKK znikną z obiegu?

Cztery najstarsze serie duńskich koron zostaną wycofane z obiegu już 31 maja 2025 r. Jedyną „legalną” serią pozostanie ta z 2009 r., z wyjątkiem banknotu 1000 DKK. Jak i gdzie wymienić stare korony duńskie? Co zobaczymy na nowych banknotach? 

Banknoty korony duńskiej.
Dania wymienia banknoty

W przypadku korony duńskiej (DKK) w obiegu są obecnie banknoty z pięciu różnych serii wydawanych na przestrzeni lat 1944-2009. Choć niektóre z nich wyglądają jak eksponaty kolekcjonerskie, wciąż można nimi zapłacić za zakupy. Przynajmniej w teorii. W praktyce korzystanie z najstarszych banknotów nie jest łatwe. Właściciele wielu sklepów nie chcą przyjmować nominałów sprzed kilkudziesięciu lat, a rozmiar banknotów uniemożliwia skorzystanie z wpłatomatów. Wycofywanie z obiegu starych serii to pierwszy taki przypadek w historii powojennej Danii. Nawet najstarsze banknoty z 1944 r. do 31 maja 2025 r. nadal są oficjalnym środkiem płatniczym.

DKK – serie banknotów wycofywane z obiegu

Które banknoty korony duńskiej znikną z obiegu? Obowiązującym środkiem płatniczym 31 maja 2025 r. przestaną być cztery „edycje”: 

  • seria z 1944 r.,
  • seria z 1952 r. („Portrety i krajobrazy”),
  • seria z 1972 r. („Portrety i zwierzęta”),
  • seria z 1997 r. („Portrety i sztuka kościelna”).

Zostanie więc seria z 2009 r. („Mosty i znaleziska archeologiczne”) z motywami zaprojektowanymi przez Karin Birgitte Lund, z jednym ważnym wyjątkiem.

Banknoty korony duńskiej różnych nominałów pokazane z obu stron.

Banknoty DKK, najnowsza z serii wycofywanych z obiegu. Źródło: Danmarks Nationalbank  

Banknot 1 000 DKK przechodzi do historii

Wraz z banknotami z najstarszych serii z obiegu zniknie także banknot 1000 koron z 2009 r. Duński bank centralny tłumaczy tę decyzję niewielką przydatnością tego nominału. Zdecydowana większość płatności gotówkowych (90%) opiewa na kwotę do 500 koron duńskich. Według obecnego kursu to nieco ponad 280 zł (tutaj można sprawdzić aktualny kurs DKK). Kolejnym motywem są względy bezpieczeństwa – wyższe nominały ułatwiają choćby transport większych sum pochodzących z nielegalnego źródła. Banknot 1000 DKK przedstawia Great Belt Bridge, czyli most, który łączy duńskie wyspy Zelandia i Fionia.

Banknot 1000 koron duńskich DKK.

Banknot 1000 DKK z serii z 2009 r. Źródło: Danmarks Nationalbank

Jak wymienić korony duńskie wycofane z obiegu?

Walutę Danii wycofaną z obiegu jeszcze przez rok po dacie tej operacji (do 31 maja 2026 r.) będzie można wymienić w trzech placówkach Banku Narodowego: w Kopenhadze, Aarhus oraz Odense. Trzeba jednak osobiście stawić się w tych punktach (nie ma możliwości wysyłki banknotów). Konieczne będzie także wypełnienie pisemnego oświadczenia oraz przedstawienie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Więcej o wymianie środków płatniczych wycofanych z obiegu w różnych krajach można przeczytać w tekście „Stare pieniądze – gdzie wymienić i jaką mają wartość?”.

Nowa seria duńskich koron

Sporo banknotów zniknie więc z obiegu, ale w zamian za nie Bank Narodowy w Kopenhadze wyda nową serię (zapowiadana na lata 2028-2029). Nowe banknoty mają przedstawiać ważne dla kraju osiągnięcia i ich autorów oraz motywy morskie. Będą to m.in. Hans Christian Andersen, astronom Tycho Brahe, Inge Lehmann, duńska geofizyczka i sejsmolożka, która odkryła wewnętrzne jądro Ziemi czy Arnarulunnguaq, rodowita Grenlandka, która uczestniczyła w V Ekspedycji Thule. Uczestnicy tej słynnej wyprawy pod przewodnictwem Knuda Rasmussena pokonali na psich zaprzęgach 18 tys. km, zbierając w tym czasie bezcenny materiał etnograficzny o społeczności Innuitów. Przy projektowaniu nowych banknotów zapytano też o zdanie obywateli. Mieszkańcy Danii i Grenlandii wypełnili prawie 80 tys. kwestionariuszy, w których podawali swoje propozycje. Produkcja nowych banknotów ma ruszyć w 2026 r.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także