pl
Strona główna > Poradniki > Czy można wymienić stare pieniądze?

Czy można wymienić stare pieniądze?

01 lip 2021

Jeśli masz w domu stare i nieaktualne już waluty, to być może nadal są one coś warte. Każdą jednostkę monetarną obowiązują inne zasady wymiany. W jaki sposób można wymienić popularne zagraniczne pieniądze, które wyszły już z obiegu? W jakich przypadkach jest to jeszcze możliwe?

Dlaczego banknoty wycofywane są z obiegu?

Wymiana starych serii banknotów i monet danej waluty jest podejmowana przez rząd państwa, w którym konkretna jednostka monetarna obowiązuje. Decyzja ma najczęściej podłoże ekonomiczne lub gospodarcze. Nierzadko zdarza się, że decyzja jest podejmowana prewencyjnie, aby zabezpieczyć walutę przed fałszerzami. Najnowsze serie banknotów mają bardzo dobre zabezpieczenia, dlatego trudniej je podrobić.

Wycofanie starej serii waluty z obiegu jest zawsze dużym problemem dla obywateli, ponieważ nie można się już nią posługiwać. Bardzo często w takich sytuacjach wiele osób zaczynają się obawiać, o przyszłość posiadanych pieniędzy.

Gdzie wymienić stare funty?

Funty są zawsze wycofywane z obiegu po 10 latach od ich pierwszej emisji. Oznacza to, że banknot wyemitowany np. w 1998 roku, był ważny do 2008 roku. Najnowsze funty zaczęły pojawiać się w 2017 roku, dlatego do ich wymiany jest jeszcze sporo czasu.

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii i masz funty, których już nie ma w obiegu, to możesz je wymienić w dowolnym oddziale Bank of England lub innym oddziale banku komercyjnego. Tak samo należy postąpić z wymianą funtów szkockich.

Jeśli mieszkasz w Polsce i nie masz zamiaru wracać na wyspy, to sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji możesz:

  • wymienić banknoty, w kantorze dostępnym w jednym z dużych miast;
  • skorzystać z firmy skupującej stare funty;
  • sprzedać banknoty na jednym z portali z ogłoszeniami. Na takie banknoty na pewno znajdą się kupcy, ponieważ można je wymienić bez problemu w jednym z oddziałów Banku w Wielkiej Brytanii.

Gdzie wymienić stare euro?

Pierwsze banknoty Euro pojawiły się w obiegu w 2002 roku. Najnowsza seria banknotów jest z 2013 roku. Obie serie są nadal w obiegu. Europejski Bank Centralny nie podawał żadnych informacji o wycofaniu z obiegu któreś z serii. Jeśli masz stare euro w domu to możesz je np. wpłacić na konto walutowe.

Jeżeli posiadasz uszkodzony banknot euro, to możesz go wymienić w banku centralnym. Banknot musi mieć min. 50% pierwotnej powierzchni. Jeśli tak nie jest, to musisz udowodnić co stało się z pozostałą częścią banknotu.

Gdzie wymienić stare złotówki?

Jeśli masz w domu monety z czasów PRL lub początku lat 90., to niestety nie możesz ich już wymienić. Można było to zrobić do 2010 roku. NBP szacuje, że Polacy mają jeszcze pochowane banknoty i monety o wartości 170 mln zł.

Wiele osób nie zdecydowało się na wymianę walut, ponieważ denominacja spowodowała obniżenie ich wartości np. 100 starych złotych miało wartość 1 gr. Jeśli banknot jest zachowany w idealnym stanie, to może mieć bardzo dużą wartość kolekcjonerską. Banknoty poplamione, podarte lub pomięte mają jedynie wartość sentymentalną.

Gdzie można wymienić stare dolary?

Wszystkie dolary, których emisja nastąpiła po 1970 roku są nadal w obiegu. Dlatego nie trzeba się martwić, jeśli masz w domu dolary np.: sprzed 20 lat. Dzięki takim praktykom dolar uznaje się za jedną z najpewniejszych walut na całym świecie. Jeśli posiadasz dolary wyemitowane przed 1970 rokiem, to warto sprawdzić ich wartość.

Gdzie wymienić stare korony szwedzkie?

Nowe serie koron szwedzkich pojawiły się w 2015 i 2016 roku, banknoty z poprzednich emisji były ważne tylko do końca czerwca 2017 roku. Jeśli masz banknoty z poprzednich emisji, to można je wymienić w Riksbank (Narodowy Bank Szwecji). Możesz to zrobić nawet na odległość – wypełniając odpowiedni formularz (dostępny na stronie internetowej banku) i dołączając do niego banknoty. Jeśli bank wyda pozytywną decyzję, to wymienione banknoty bank przeleje na podane przez Ciebie konto. Szwedzki Bank Narodowy bez problemu dokonuje wymiany starych banknotów.

Gdzie wymienić inne stare waluty?

Jeśli jesteś posiadaczem marek, to masz szczęście, ponieważ Niemiecki Bank Federalny bezterminowo wymienia marki na euro. Wymienić je można w dowolnej placówce Bundesbanku. Bezterminowa wymiana walut obowiązuje również w:

  • Austrii,
  • Belgii,
  • Estonii,
  • Irlandii,
  • Luksemburgu,
  • Słowacji,
  • Słowenii,
  • Łotwy.

Waluty z każdego z powyższych krajów można wymienić za dodatkową opłatą w praktycznie każdym większym kantorze.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także