SEK i NOK – ostrożny kontratak po latach słabości
Przez ostatnie 10 lat zarówno waluta szwedzka (SEK), jak i norweska (NOK) zmagały się z osłabieniem na forex, zwłaszcza w relacji do euro. W 2023 roku kursy EUR/SEK i EUR/NOK ocierały się o poziomy 12 koron. Było to kilka jednostek wyżej, niż na początku 2015 roku. Wtedy za jedno euro dostawaliśmy odpowiednio 9,5 SEK i 8,5 NOK. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat kierunek notowań uległ zmianie. Jak w tym otoczeniu kształtuje się pozycja złotego względem koron? Czy PLN będzie tracić w drugiej połowie 2025?
Korona koronie nierówna
Po nieudanej dekadzie 2013-2023 trend osłabiania się koron wyhamował. Miało to miejsce w połowie 2023 roku. Nie oznacza to jednak że obie waluty zaczęły od razu odrabiać wcześniejsze straty. O ile od tego czasu korona szwedzka zdołała umiarkowanie umocnić się w stosunku do euro, o tyle waluta Norwegii wciąż pozostaje relatywnie słaba (o problemach NOK pisaliśmy w tekście Co się dzieje z koroną norweską?). Odzwierciedlają to wykresy notowań. W pierwszej połowie 2025 roku kurs EUR/SEK spadł do 10,8 SEK, co oznacza wyższość korony nad unijną walutą. Gorzej radziła sobie waluta z Norwegii, która w relacji do euro nadal oscyluje przy 11,5 NOK. Warto dodać, że w czasie rynkowych zawirowań celnych z początku kwietnia notowania EUR/NOK wróciły na 12,2 NOK, co oznacza dużą wrażliwość „nokkie” na wzrost globalnego ryzyka. Gorsza kondycja NOK związana jest także ze spadkami cen ropy. Norwegia, jako znaczący eksporter „czarnego złota” jest silnie uzależniona od cen tego surowca. Tańsza ropa wpływa negatywnie na bilans handlowy kraju oraz dochody budżetowe, co z kolei osłabia koronę norweską.
EUR/NOK, średni kurs na świecie, 9.12.2024-9.06.2025
Umocnienie złotego w 2024
Z punktu widzenia polskiego inwestora i konsumenta interesujące jest to, jak w ostatnich latach zmieniała się relacja między koronami, a polskim złotym. Od drugiej połowy 2022 roku polska waluta umocniła się względem obu skandynawskich jednostek. Było to związane z odreagowaniem strat, które złoty poniósł podczas globalnej ucieczki kapitału od ryzyka na skutek pandemii koronawirusa. Kurs SEK/PLN, który w 2022 roku potrafił dochodzić do 0,46 PLN, w styczniu 2025 roku spadł do 0,365 PLN. Umocnienie jest jeszcze mocniejsze na NOK/PLN. Z poziomów dochodzących na początku 2022 roku do 0,50 PLN, notowania zniżkowały w ciągu dwóch lat do 0,36 PLN. Oznacza to wyraźną poprawę pozycji krajowej waluty względem koron. Wynikało to m. in. z korzystnych dla Polski w tym czasie przepływów finansowych, czy podwyższenia i utrzymywania wysokiego poziomu stóp procentowych w naszym kraju. To przyciągało inwestorów i ich kapitał nad Wisłę.
Korony vs złoty w 2025
Pierwsza połowa 2025 roku pokazuje jednak, że mimo dobrych danych fundamentalnych może dojść do zmiany trendu. Kursy koron odbiły, czyli złoty się osłabił. Co ciekawe, notowania SEK/PLN wzrosły bardziej, bo z 0,36 PLN do 0,39 PLN, podczas gdy NOK/PLN z 0,36 PLN do zaledwie 0,37 PLN. Powodem tej różnicy nie jest sam stan polityki monetarnej, ale jej perspektywy na przyszłość. W momencie pisania tekstu Szwedzki Riksbank utrzymuje główną stopę procentową na poziomie 2,25%, podczas gdy Norges Bank na zdecydowanie wyższym poziomie 4,5% (tutaj piszemy więcej o bankach centralnych w Norwegii i Szwecji). Wyższy koszt pieniądza powinien zwiększać zyski NOK. Tak się jednak nie dzieje. W tym momencie warto spojrzeć na wzrost gospodarczy i tempo wzrostu cen w skandynawskich państwach. W kwietniu 2025 inflacja konsumencka w Szwecji wyniosła zaledwie 0,3% r/r, a PKB za pierwszy kwartał wzrosło o 0,9% r/r. Natomiast w Norwegii ceny rosły o 2,5% r/r., a PKB spadło o 0,4%. W tej relacji niższa inflacja połączona ze wzrostem gospodarczym w Szwecji nie wymusza dalszych obniżek, a wręcz może sugerować zakończenie cyklu zacieśniania. Zupełnie inna sytuacja jest w Norwegii. Tam redukcja kosztu pieniądza byłaby mile widziana, aby napędzić nowe inwestycje w kraju.
SEK/PLN, średni kurs na świecie, 9.12.2024-9.06.2025
SEK/PLN i NOK/PLN co dalej?
Dalszy kierunek zmian kursowych będzie zależał w dużej mierze od decyzji banków centralnych. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej już zapowiada stopniowe obniżki stóp procentowych. Jeżeli będą one głębokie i szybkie, złoty może zacząć tracić względem koron. Jednak wpływ będzie zróżnicowany. Jeżeli Norges Bank zacznie obniżać koszt pieniądza, korona norweska może mieć problem z silnym umocnieniem względem złotego. Z kolei, jeśli szwedzki bank centralny zdecyduje się na zakończenie cyklu luzowania, PLN może stracić jeszcze więcej do SEK. Nie bez znaczenia będą także czynniki globalne m.in. relacje handlowe. Zwłaszcza w kontekście zapowiedzi ewentualnych taryf ze strony administracji Donalda Trumpa, na które bardziej wrażliwa jest waluta Norwegii. Ostatecznie korony wciąż nie wróciły do swojej dawnej siły, a złoty zyskał względem nich sporo w ostatnich latach. Przyszłość może jednak przynieść odwrócenie trendu. Zwłaszcza jeśli tempo obniżek stóp procentowych w Polsce będzie wyższe niż w Norwegii czy Szwecji.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.