pl
Strona główna > Poradniki > Raport Niezależna Finansowo Polka – jak kobiety myślą o pieniądzach?

Raport Niezależna Finansowo Polka – jak kobiety myślą o pieniądzach?

08 mar 2023

Od kilku lat coraz głośniej i częściej słyszymy o nierówności kobiet i mężczyzn w biznesie. O tym, że kobiety mają mniejsze szanse na rozwój kariery, że są mniej doceniane i gorzej wynagradzane, że zdecydowanie rzadziej zarządzają biznesem oraz rzadko inwestują. Liczby niestety nie pozostawiają wątpliwości. Nadal funkcjonuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze kompetencje spowodowane macierzyństwem i istnieją mocno zakorzenione w naszej mentalności role społeczne. Wszystkie te elementy wpływają na mniejszą niezależność finansową kobiet, czy chęć inwestowania.

Szacuje się, że co piąta kobieta nie ma stałego źródła dochodu i jest tym samym zależna od czyichś pieniędzy. Luka płacowa nadal ma się dobrze, a kobiety mają mniejsze szanse na rozwój kariery i rzadziej zarządzają biznesem. Według ostatniego raportu opublikowanego przez World Economic Forum wynika, że kobiety wykonujące te same obowiązki co mężczyźni, otrzymują wynagrodzenie niższe o 8,7%. Według danych zniwelowanie luki płacowej w skali globalnej zajmie kolejne 132 lata. W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli również w Polsce, prognozuje się, że zajmie to 107 lat. Raport Dun & Bradstreet pokazuje, że odsetek kobiet pełniących funkcję prezesów w 2021 roku wynosił 19,5%, a odsetek członków zarządu 25%. Co oznacza, że mimo ponad 40% udziału kobiet na polskim rynku pracy, aż 80% stanowisk prezesów i 75% stanowisk członków zarządu zajmują mężczyźni. To jest szklany sufit, z którym kobiety zmagają się od lat. Nadal funkcjonuje przekonanie, że kobiety mają mniejsze kompetencje spowodowane macierzyństwem i istnieją mocno zakorzenione w naszej mentalności role społeczne. Wszystkie te elementy wpływają na mniejszą niezależność finansową kobiet, czy chociażby chęć inwestowania.

Całe szczęście świadomość w naszym społeczeństwie rośnie, a głos kobiet w biznesie, w tematach edukacji finansowej oraz inwestowania jest coraz bardziej słyszalny. Dlatego właśnie jako Walutomat postanowiliśmy stworzyć publikację, która zobrazuje aktualną sytuację kobiet na rynku pracy i mamy nadzieję, że będzie on przyczynkiem do głośnej dyskusji i motywacją do podejmowania działań wspierających niezależność finansową Polek. Czas obalić pewne stereotypy! 

Raport Niezależna finansowo Polka to 36 stron opracowania badań na temat sytuacji kobiet na rynku pracy, kobiecej przedsiębiorczości, o edukacji finansowej Polek, jak oszczędzają oraz czy i jak inwestują środki.

Publikacja jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ skupia w jednym miejscu wyniki wielu badań z Polski oraz z całego świata. Dodatkowo e-book został wzbogacony o merytoryczne komentarze ekspertek i ekspertów ze środowiska biznesowego, akademickiego, inwestorskiego oraz osób popularyzujących edukację finansową:

 • Renata Augustyn – Senior Sales Representative w FXMAG
 • Katarzyna Bielas – Jestem samodzielna!
 • Karolina Bury – Wiceprezeska Fundacji Rodzic w mieście, Liderka projektu Klub Przedsiębiorczych Mam
 • Agnieszka Kolenda – Executive Director w Hays Poland
 • Izabela Kozakiewicz-Frańczak – Managing Partner iksync.com, Founder trampkinagieldzie.pl, Red. Naczelna reach4.biz
 • Olga Kozierowska – prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, pomysłodawczyni konkursu Bizneswoman Roku
 • Katarzyna Krawczyk – mentorka w Fundacji Liderek Biznesu, analityk finansowy z blisko 20-letnim doświadczeniem. W social mediach znana jako #DrKaśkaKrawczyk
 • Dr Izabela Lewandowska  – ekonomistka, autorka profilu na Instagramie @finansekobiet
 • Dominika Nawrocka – ekspertka finansów osobistych, założycielka organizacji edukacyjnej Kobieta i Pieniądze oraz CEO Happy Money
 • Dorota Sierakowska – finansistka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni, założycielka społeczności Girls Money Club
 • Dr Anna Smolińska – Inwestorka, edukatorka finansowa, autorka bloga kobietainwestuje.pl
 • Nina Vincenz-Krajewska – Rzeczniczka prasowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
 • Łukasz Grygiel – przedsiębiorca, prowadzi szkolenia i warsztaty z tematyki finansów osobistych
 • Maciej Przygórzewski – główny analityk walutowy w Walutomat.pl

Patronat medialny nad publikacją objęli:

 • COMPARICportal, którego celem jest edukowanie oraz informowanie początkujących, jak i doświadczonych traderów. 
 • FXMAGto największy portal na temat rynku forex oraz akcji w Polsce. To również jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. 
 • IK Syncspecjalizuje się w badaniach rynkowych, optymalizacji procesu sprzedaży i pozyskiwaniu inwestorów, marketingu 360° oraz zwiększaniu efektywności. 
 • Reach4reach4.biz to miejsce przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w startupy i innowacje. 

Raport dostępny jest tutaj: LINK 

Z okazji Dnia Kobiet życzymy wszystkim Paniom niezależności, pewności siebie i abyśmy codziennie były tak słyszalne i ważne jak 8 marca! 

Warto pamiętać, że jest to dzień, który upamiętnia walkę o równe traktowanie. To również okazja do pomyślenia, jaki postęp poczyniliśmy w zakresie praw kobiet i ile jeszcze musimy zrobić. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także