pl
Strona główna > Poradniki > Jak tanio przesłać pieniądze zarobione za granicą?

Jak tanio przesłać pieniądze zarobione za granicą?

05 maj 2015

Według różnych szacunków poza granicami kraju pracuje 2,2 mln – 2,5 mln rodaków. Wiele z tych osób przesyła część zarobionych pieniędzy do Polski. W ubiegłym roku wartość transferów gotówkowych od emigrantów wyniosła aż 16 mld złotych. Dla osób, które przekazują pieniądze do Polski, ważny jest koszt takiej operacji. Z myślą o emigrantach oraz ich rodzinach sprawdziliśmy, który wariant przesłania waluty będzie najlepszy.

Klienci banków mają do wyboru dwa rodzaje przelewu

Przelew wykonany za pośrednictwem banku jest najbardziej oczywistym sposobem przekazania pieniędzy do Polski. Koszt przelania waluty zależy od warunków ustalonych przez konkretny bank. W tym kontekście warto pamiętać, że wielu polskich emigrantów posiada konta obsługiwane przez zagraniczne instytucje. Osoby pracujące na terenie krajów UE lub czterech innych państw Europejskiego Obszaru Płatniczego (Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria) mogą wysłać tani i szybki przelew SEPA. Taka płatność niestety jest rozliczana tylko w euro.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby, które pracują w jednym z 32 krajów Europejskiego Obszaru Płatniczego i chcą przesłać euro powinny wziąć pod uwagę przelew SEPA. Wspomniany przelew jest tani lub bezpłatny, a jego realizacja odbywa się w ciągu 1 dnia roboczego (od daty przyjęcia zlecenia przez bank, jeśli zmieścimy się z wysłaniem w godzinie granicznej).

Jeśli planowany przelew nie spełnia wspomnianych kryteriów (np. ze względu na walutę), to osoba wysyłająca pieniądze do kraju będzie musiała skorzystać z systemu SWIFT. Przelewy wykonywane za pośrednictwem SWIFT-u są dość kosztowne. W przypadku krajowych banków podstawowa prowizja za takie operacje (wykonane przez bankowość internetową) wynosi od 0,15% do 0,50% przesyłanej kwoty (max. 200 zł – 250 zł). Opłaty i prowizje naliczane przez zagraniczne banki mogą być zupełnie inne.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed zleceniem przelewu SWIFT w krajowym lub zagranicznym banku trzeba dokładnie sprawdzić koszty takiej operacji. Ich wysokość mogą dodatkowo powiększyć przewalutowania i opłaty naliczane przez banki pośredniczące.      

Przeczytaj więcej o przelewach SEPA i SWIFT w naszym poradniku >

Bankowa oferta nie zawsze jest najbardziej konkurencyjna

Osoby, które są skazane na wysyłanie pieniędzy poprzez bankowy system SWIFT powinny zwrócić uwagę na ciekawą alternatywę. Mowa o usługach pozabankowych instytucji płatniczych. Ich najbardziej znanym przedstawicielem jest PayPal. Sporą popularnością cieszy się też Skrill (dawny Moneybookers). Od pewnego czasu wielu nowych klientów zdobywa brytyjska firma Moneycorp. Informacje na temat oferty tych trzech operatorów płatniczych zostały przedstawione w poniższej tabeli.

 

Porównanie kosztów przesłania pieniędzy z zagranicy do Polski (usługi pozabankowych instytucji płatniczych)

Nazwa instytucji oferującej przesłanie środków

Koszt przesłania środków do Polski

(konto prywatne)

Dodatkowe uwagi

PayPal

W przypadku przelewu wykonywanego z konta PayPal: od 0,3% do 3,3% przesyłanej kwoty.

Przykładowe stawki (dla kraju, z którego są wysyłane pieniądze do Polski):

Dania, Finlandia, Szwecja, Islandia, Norwegia – 0,9% wartości przelewu

Stany Zjednoczone, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania – 1% wartości przelewu

Założenie i prowadzenie konta w PayPal jest bezpłatne. Odbiorca nie płaci za otrzymanie środków.

Jeżeli klient wykonuje przelew z karty kredytowej lub debetowej, to naliczana prowizja wzrasta do 3,4% – 5,99% przesyłanych środków. W takiej sytuacji PayPal nalicza też opłatę stałą w walucie przelewu (np. 0,35 EUR lub 0,30 USD).

Przykładowe stawki (dla kraju, z którego są wysyłane pieniądze do Polski):

Dania, Finlandia, Szwecja, Islandia, Norwegia – 3,8% wartości przelewu + opłata stała

Stany Zjednoczone, Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania – 3,9% wartości przelewu + opłata stała

Skrill (wcześniej Moneybookers)

Prowizja za przelew: 1% (do 10 euro)

Założenie i prowadzenie prywatnego konta w Skrill jest bezpłatne jeśli klient loguje się przynajmniej raz na rok. W przeciwnym razie opłata wyniesie 1 euro miesięcznie.

Odbiorca nie płaci za otrzymanie środków. Wypłata na konto bankowe kosztuje 2,95 euro.

Jeżeli klient wpłaca środki z karty kredytowej lub debetowej, to dodatkowa prowizja wynosi 1,9%.

Za przewalutowanie naliczana jest prowizja w wysokości od 2,99% do 4,99%.

MoneyCorp

Prowizja za standardowy przelew (czas realizacji od 2 dni do 4 dni): 5 funtów brytyjskich

Prowizja za przyspieszony przelew (czas realizacji do 2 dni): 9 funtów brytyjskich

Założenie i prowadzenie prywatnego konta w MoneyCorp jest bezpłatne jeśli klient loguje się przynajmniej raz na rok. W przeciwnym razie koszt obsługi konta wyniesie 2 funty rocznie.

Odbiorca nie płaci za otrzymanie środków.

Prowizja za ewentualne przewalutowanie środków z karty płatniczej wynosi 3%.

Minimalna wartość przelewu to 50 funtów brytyjskich (lub równowartość tej kwoty w innej walucie).

Źródło: opracowanie własne na podstawie stron internetowych porównywanych firm (dane z 21 kwietnia 2015 r.)

Po sprawdzeniu oferty firmy PayPal okazuje się, że koszty naliczane za przesłanie środków do polskiego banku są stosunkowo wysokie. Emigrant wykonujący wspomnianą operację zapłaci PayPalowi około 1,00% przesyłanej kwoty (bez górnego limitu). Jeśli wysyłane środki będą pochodziły z karty płatniczej, to analogiczna prowizja znacznie wzrośnie (patrz powyższa tabela).

Na tle PayPala bardziej korzystnie prezentuje się oferta MoneyCorp i Skrill. Pierwszy operator płatniczy pobiera ryczałtową opłatę 5 funtów za standardowy przelew (czas realizacji 2 – 4 dni). Ekspresowa płatność (realizacja do 2 dni) kosztuje 9 funtów. W Skrill wysokość podstawowej prowizji za wysyłkę środków (1%) jest ograniczona do 10 euro. Podane stawki mogą być dość atrakcyjne w zestawieniu z opłatami, jakie banki pobierają za przelew SWIFT o większej wartości.

W Internecie można również znaleźć mniej znane firmy, które proponują przesłanie pieniędzy do Polski. Takie oferty trzeba jednak traktować z dużą ostrożnością.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Oferty mniej znanych firm pozabankowych, które oferują przelewy do Polski, trzeba dokładnie sprawdzić. Jeżeli jakieś kwestie budzą wątpliwości, to lepiej skorzystać z usług bardziej popularnych konkurentów lub banku.  

Zobacz także: Jak można najszybciej przesłać pieniądze? 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także