pl
Strona główna > Poradniki > Jak przeliczać waluty? Instrukcja krok po kroku jak czytać kursy walut

Jak przeliczać waluty? Instrukcja krok po kroku jak czytać kursy walut

22 sie 2023

Nie wymieniałeś nigdy waluty bądź robisz to bardzo rzadko i za każdym razem zastanawiasz się, jak przeliczać waluty i kiedy patrzeć na kurs zakupu, a kiedy na kurs sprzedaży? Jeżeli patrzysz na kupno, to kto kupuje? Ty czy kantor, z którego usług chcesz skorzystać? Notowania walut dla niektórych mogą być nieintuicyjne. Do tego dochodzi spread, o którym już nawet nie chcemy słyszeć. Zapraszam do zapoznania się z artykułem, który rozwieje wszystkie powyższe wątpliwości na temat tego, jak czytać kursy walut.

Czym są kursy walut?

Kurs wymiany jest to cena jednej waluty wyrażona w innej. Zapis EUR/PLN równy 4,20 PLN oznacza, że w przypadku chęci zakupu jednego euro, będziemy musieli zapłacić za nie 4 złote i 20 groszy. W tym przypadku walutą bazową (stałą) jest euro, a kwotowaną (zmienną) złoty. Aktualne kursy walut zależą od wielu zmiennych. Wszystko sprowadza się do popytu i podaży na daną walutę, na które wpływa mnóstwo innych czynników np. geopolitycznych. Kursy walut podawane są najczęściej w tabeli, której kolumny to: para walutowa, kupno (BID), sprzedaż (ASK). Zdarza się również wskazanie kursu średniego podawane w osobnym polu. Miało być prosto i przejrzyście, a już pojawiają się dodatkowe skróty: BID i ASK, o których pewnie niewiele wiemy. Co one oznaczają?

Jak czytać kursy walut?

Obok interesującej nas pary walutowej pojawiają się dwie ceny. Jest to tak zwane kwotowanie. Dla łatwiejszego zrozumienia posłużymy się ponownie przykładem pary EUR/PLN z konkretnymi wartościami.

EUR/PLN 4,44 PLN – 4,48 PLN

Pierwsza z widocznych (4,44 PLN) tzw. BID to kwota, po której kwotujący (np. bank, kantor) jest skłonny kupić od nas walutę bazową (euro). Oznacza to, że za każde 1000 EUR, które sprzedamy kantorowi otrzymamy od kantoru 4440 PLN.

Druga kwota (4,48 PLN) tzw. ASK to cena, po której kwotujący chce sprzedać walutę bazową (euro), którą posiada. W naszym przykładzie oznacza to, że jeżeli chcemy w kantorze kupić 1000 EUR, będziemy musieli zapłacić 4480 PLN.

Zgodnie z powyższym zauważamy, że jeżeli na stronie widzimy napis „Kurs kupna” lub „Kurs sprzedaży” należy rozumieć, że to kantor informuje nas, za jaką kwotę jest w stanie kupić od nas czy też sprzedać nam walutę bazową (pierwszą z notowania).

Jak przeliczać kursy dwóch walut obcych?

Wcześniejszy przykład dotyczył kupna bądź sprzedaży unijnej waluty za polskiego złotego. Warto w tym momencie pokazać, jak się przelicza waluty, gdy w notowaniu zarówno waluta bazowa, jak i kwotowana są walutami obcymi. Odpowiedź nie powinna być zaskoczeniem, gdyż jest dokładnie tak samo. Przykładem, którym się posłużymy będzie para EUR/USD.

EUR/USD 1,089 USD – 1,09 USD

Walutą bazową jest tutaj euro, natomiast kwotowaną jest dolar amerykański.

Pierwsza kwota (1,089 USD) to BID, czyli tak samo jak wcześniej – jest to cena, po której kantor jest skłonny kupić od nas walutę bazową (euro). Oznacza to, że za każde sprzedane 1000 EUR otrzymamy od kantoru 1089 USD.

Druga kwota (1,09 USD) to ASK czyli cena, po której kantor chce sprzedać walutę bazową (euro), którą posiada. W naszym przykładzie oznacza to, że jeżeli chcemy w kantorze kupić 1000 EUR, będziemy musieli zapłacić 1090 USD.

Zastanawiasz się, dlaczego chcielibyśmy dokonać takiej wymiany? Gdy jedziemy na wakacje np. do Egiptu, miejscowi chętnie przyjmują zarówno euro, jak i dolary. Jednak zazwyczaj nominalna cena towaru się nie zmienia. Zatem nam bardziej opłaca się kupić np. ręcznik za 10 dolarów niż 10 euro. Dodatkowo, napiwek w postaci 1 dolara nie tylko mniej nas kosztuje, ale dodatkowo lepiej oddziałuje, patrząc od strony psychologicznej, gdyż wręczamy komuś 1 dolarowy banknot, a nie małą monetę 1 euro. Ponadto, są miejsca, w których bardziej korzystna jest wymiana egzotycznej waluty za amerykańskiego dolara niż unijną walutę, a może się również zdarzyć, że będzie to jedyna opcja. Dzięki temu posunięciu, możemy zmniejszyć wydatki, zwłaszcza gdy nasze wakacje trwają kilka lub kilkanaście dni lub uniknąć konieczności wymiany EUR na USD na lokalnych, gorszych warunkach, a potem dopiero USD na docelową walutę, której będziemy potrzebować na miejscu.

Skąd biorą się różnice w kursach, czyli co to jest spread?

W poprzednich obliczeniach kwota kupna i sprzedaży nieznacznie się różniła. Tą rozbieżnością jest właśnie spread, który powstaje wskutek nałożenia marży na średni kurs danej pary walutowej. Cena BID i ASK wyznaczana jest na podstawie kursu średniego. Powodem powstania spreadu jest zarobek, gdyż w ten sposób firmy oferujące usługę wymiany walut osiągają przychód i mogą konkurować z innymi podmiotami na rynku.

Wymiana walut

Gdy już wiemy czym są notowania walut i rozumiemy, co to jest spread walutowy, możemy przystąpić do wymiany. W przypadku kantorów stacjonarnych, czy placówek bankowych, należy udać się z gotówką do wybranego punktu. Coraz częściej korzystamy jednak z kantorów internetowych, ponieważ w wielu przypadkach okazuje się, że serwisy te nie dosyć, że oferują lepsze kursy walut, czy mniejsze prowizje, to wszystko możemy zrobić bez wychodzenia z domu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także