pl
Strona główna > Poradniki > Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wymianie walut?

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wymianie walut?

28 lip 2023

Podczas planowania podróży nie możesz przeoczyć kluczowego zadania, jakim jest wymiana walut. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym podróżnikiem, czy początkującym, istnieją typowe błędy, które można łatwo popełnić, a ich skutki to często niepotrzebne opłaty lub utrata wartości. W tym artykule zagłębimy się w najczęstsze błędy popełniane podczas wymiany walut i przedstawimy cenne wskazówki, jak ich uniknąć.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wymianie walut?

Kursy walut – jak je rozumieć? 

Podstawowym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas przewalutowań, są kursy walut. Określają one wartość jednej waluty w stosunku do innej i mogą się różnić w zależności od banku, kantoru walutowego lub platformy online. Ważne jest, aby zrozumieć, jak te kursy są ustalane i jak mogą wpływać na wynik Twojej wymiany walutowej.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że kursy walut są podatne na zmiany i mogą się różnić w zależności od warunków rynkowych. 

W zależności od serwisu, w którym zdecydujesz się na wymianę waluty, możesz spotkać się z kantorem walut, który daje możliwość rezerwacji kursu w momencie rozpoczęcia wymiany. Drugą opcją jest giełda walut, jak np. Walutomat, w której masz możliwość wyboru kursu wymiany, ale kurs ten może ulec zmianie w trakcie realizowanej transakcji.

Najczęstsze błędy przy wymianie walut. Tego unikaj!

Podczas wymiany walut istnieje kilka błędów, które łatwo popełnić, ale równie łatwo można ich uniknąć, jeśli jesteś odpowiednio przygotowany i wiesz na co zwrócić uwagę podczas wymiany. 

  • Brak porównania ofert

Często, czy to z wygody, z braku czasu, czy też z niewiedzy, podróżujący ograniczają się do wymiany walut tylko w banku, najczęściej tym dobrze znanym, w którym mają rachunek osobisty od wielu lat lub w kantorach walutowych, które mijają w swojej okolicy. Jednak istnieją jeszcze kantory internetowe czy też platformy wymiany walut. Serwisy te oferują wygodną wymianę walut online, często na konkurencyjnych warunkach.

Dlatego tak ważne przed dokonaniem wymiany jest porównanie kursów walut i wybranie opcji, która ma najkorzystniejsze warunki wymiany walut.

  • Wymiana walut na lotnisku

Wymiana walut na lotnisku może być wygodna, ale często kosztuje znacznie więcej niż w innych miejscach. Lotniska często pobierają wygórowane opłaty i mają mniej korzystne kursy wymiany, wykorzystując fakt, że dla wielu podróżujących, którzy nie dokonali wymiany walut wcześniej, jest to ostania szansa na pozyskanie środków na wyjazd. 

  • Opłaty i prowizje

Podczas wymiany walut, wielu podróżujących nie zwraca uwagi na ukryte opłaty i prowizje pobierane przez banki lub kantory. Te dodatkowe koszty mogą być znaczne i też znacznie mogą wpływać na finalną wartość przewalutowania. Przed dokonaniem transakcji zawsze sprawdzaj dokładnie, jakie opłaty lub prowizje mogą zostać doliczone do twojej wymiany i porównuj ostateczny koszt wymiany.

  • Wymiana walut na ostatnią chwilę

Wymiana walut na ostatnią chwilę może prowadzić do sytuacji, w której jesteś zdany na aktualny kurs. A ten, w porównaniu do wartości sprzed kilku dni, może być już mniej korzystny. Co prawda notowania walut są trudne do przewidzenia, ale regularna wymiana mniejszych sum z wyprzedzeniem może nieco zminimalizować te wahania kursów. Ponadto, jeśli masz zapas czasu, możesz skorzystać z opcji alertów walutowych, ustalić kurs waluty, który jest dla Ciebie opłacalny, a kiedy pojawi się taka oferta w serwisie, możesz z niej skorzystać, oszczędzając przy tym środki.

  • Wymiana waluty za granicą na ulicy

Wymienianie waluty u ulicznych sprzedawców poza granicami kraju to większe ryzyko oszustwa, fałszywych banknotów i niekorzystnego kursu wymiany. Niezabezpieczona wymiana może także narażać na kradzież lub utratę pieniędzy. Zawsze korzystaj z legalnych i zaufanych źródeł wymiany walut, takich jak banki i kantory, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. 

  • Bądź ostrożny, wymieniając walutę w bankomatach

Wymiana waluty w bankomatach za granicą jest kuszącym rozwiązaniem ze względu na wygodny sposób pozyskania lokalnej waluty. Należy jednak pamiętać o kilku ryzykach, które to rozwiązanie niesie. Bankomaty mogą pobierać wysokie opłaty za transakcje. Przed zatwierdzeniem wypłaty, sprawdź dokładnie komunikat wyświetlany na ekranie. W przypadku informacji o wysokiej prowizji, anuluj transakcję i sprawdź warunki w innym miejscu. Kurs wymiany w bankomatach może być niekorzystny, co oznacza, że dostaniesz mniej lokalnej waluty za swoje pieniądze. Ponadto, jeśli już korzystasz z bankomatów, wybierz te zlokalizowane przy bankach, w centrach handlowych czy hotelach. Unikaj bankomatów umiejscowionych na ulicach, które mogą być źródłem fałszywych banknotów lub nieuczciwego skanowania kart. 

  • Automatyczne przewalutowanie podczas płacenia złotówkową kartą płatniczą

Płatności za granicą kartą rozliczaną w złotych są wygodne, ale mogą być kosztowne. Przede wszystkim, bank może zastosować niekorzystny kurs wymiany, co oznacza, że otrzymasz mniej waluty lokalnej za swoje pieniądze. Nie wiesz też, ile środków dokładnie zostanie pobranych z Twoje karty. Dodatkowo, mogą zostać naliczone opłaty transakcyjne, co zwiększa koszty. Warto sprawdzić warunki i opłaty związane z takimi płatnościami przed podróżą, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak bezpiecznie i korzystnie wymienić walutę?

Aby uniknąć typowych błędów związanych z wymianą walut, warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych wskazówek. 

  • Zaplanuj wymianę walut z wyprzedzeniem – po to, aby monitorować notowania walut i wybrać odpowiedni moment do wymiany, ale także, żeby wybrać optymalne rozwiązanie dla siebie.
  • Porównuj kursy wymiany oferowane przez różne banki, kantory i platformy online, aby uzyskać jak najkorzystniejsze warunki.
  • Płatności kartą za granicą dokonuj kartą wielowalutową powiązaną z Twoim rachunkiem walutowym. Dzięki temu unikniesz automatycznego przewalutowania po niekorzystnym kursie, wiesz, ile rzeczywiście środków zostanie pobranych z Twojego rachunku i możesz uniknąć dodatkowych kosztów.
  • Zawsze sprawdzaj dokładnie warunki transakcji, w tym ukryte opłaty i prowizje, przed dokonaniem wymiany walut.
  • Wymieniaj walutę w sprawdzonych miejscach – serwisy, takie jak Walutomat, posiadające licencję KNF, są gwarancją zabezpieczenia transakcji.
  • Unikaj wymiany walut na lotnisku z powodu wygórowanych opłat i niższych kursów. Nie wymieniaj waluty w miejscach o wątpliwej reputacji, w niesprawdzonym serwisie czy też bankomacie za granicą w ciemnej uliczce.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z ekspertami w dziedzinie wymiany walut lub z działem obsługi klienta, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Wymiana walut jest kluczową częścią każdej podróży zagranicznej, a kursy walut odgrywają kluczową rolę w kalkulacji kosztów wyjazdu. Dlatego warto się do niej przygotować i zadbać o środki na wakacje wcześniej. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także