Internauci kupią franka znacznie taniej niż w banku

24 Lut 2015

Posiadacze kredytów walutowych są ważną grupą klientów dla takiego serwisu jak Walutomat. Można się o tym przekonać, analizując przykłady, które opierają się na rzeczywistych kursach.

Zdecydowana większość posiadaczy walutowych kredytów hipotecznych zaciągnęła zobowiązania rozliczane we frankach szwajcarskich (CHF). Od sierpnia 2011 roku takie osoby nie muszą już nabywać potrzebnej waluty bezpośrednio od banku. Wygodną alternatywą jest zakup CHF za pośrednictwem serwisu Walutomat. Po porównaniu warunków wymiany na w Walutomacie z kursami, które ustaliły dwa wiodące banki, można stwierdzić, że różnice są bardzo duże (patrz poniższa tabela). Osoba nabywająca franki szwajcarskie od internautów za każdego z nich zapłaci o 4,55% – 4,96% mniej. Warto nadmienić, że podane wyniki uwzględniają standardową prowizję za wymianę (0,2%) w Walutomacie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba kupująca franki szwajcarskie za pośrednictwem serwisu Walutomat może zaoszczędzić nawet 5%.

Założenie: klient kupuje 400 franków szwajcarskich, które są potrzebne do zapłacenia jednej raty kredytu mieszkaniowego

Nazwa instytucji wymieniającej walutę/pośredniczącej w wymianie

Kurs sprzedaży franka szwajcarskiego (CHF)

Koszt zakupu 1 CHF po doliczeniu prowizji (0,2%)

Różnica kosztu zakupu

1 CHF w stosunku do najlepszej oferty

Walutomat.pl

3,4764 zł

3,4834 zł

Raiffeisen Polbank

3,6493 zł

4,55%

Getin Bank

3,6653 zł

4,96%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Walutomat.pl i stron banków (kursy z 26 sierpnia 2014 r.)

Zobacz także: Chcę spłacać kredyt z Walutomatem – jak zacząć?

Andrzej Prajsnar

Od maja 2012 r. ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Główny analityk i ekspert w porównywarce finansowej eBroker.pl. Swoją obecność w mediach rozpoczął od dwutygodnika Krakowski Rynek Nieruchomości i serwisu Krajowy Rynek Nieruchomości. Ma na swoim koncie przedruki i cytowania w wielu czołowych mediach (Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Uważam Rze, bankier.pl, money.pl, gazetaprawna.pl, wp.pl, interia.pl). Oprócz rynku walutowego interesuje się rynkiem mieszkaniowym i finansami osobistymi.