pl
Strona główna > Poradniki > Ile kosztuje przelew z Walutomatu?

Ile kosztuje przelew z Walutomatu?

06 mar 2015

Niektóre kantory internetowe i platformy wymiany walut nie podają kompletnych informacji o kosztach związanych ze zwrotnym przelewem środków. Polityka serwisu Walutomat jest zupełnie inna. Nasi klienci bez problemu mogą znaleźć wszystkie informacje dotyczące opłat za przelewy. Prócz informatora zamieszczonego na stronie Walutomatu przygotowaliśmy również ten artykuł. Powinien on rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące kosztu zwrotnych przelewów.

Większość klientów nie poniesie żadnych kosztów

Koszty związane z wypłatą środków zależą od przesyłanej waluty oraz banku, w którym użytkownik Walutomatu posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR). Ewentualne opłaty za przelew są odejmowane od wymienionej sumy (podobnie jak prowizja). Klient serwisu Walutomat kwotę pobranej prowizji poznaje podczas zlecenia wypłaty. Opłata za przelew środków nie jest pobierana razem z prowizją, lecz przed wypłatą środków.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ewentualna opłata za zwrotny przelew środków jest pobierana od kwoty wypłacanej z Walutomatu.

Na stronie internetowej Walutomatu jest dostępny kalkulator opłat za przelewy. Dzięki niemu można szybko i łatwo sprawdzić, czy wypłata środków będzie związana z kosztami. W tym kontekście warto nadmienić, że większość klientów serwisu Walutomat nie musi ponosić kosztów związanych ze zwrotnym przelewem środków (patrz poniższa tabela). Mowa o osobach, które posiadają konto w jednym z wiodących banków (Alior Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank MSP i korporacje, Millennium Bank, Pekao S.A., PKO BP, Nordea Bank, Deutsche Bank, Kredyt Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe), z którymi współpracuje nasz serwis. Wszystkie wymienione instytucje w pierwszym kwartale bieżącego roku prowadziły aż 64% rachunków osobistych dla osób niebędących przedsiębiorcami (dane PRnews.pl z 3 czerwca 2014 r.).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Krajowe banki, do których Walutomat bezpłatnie wykonuje wszystkie przelewy, prowadzą aż 2/3 kont osobistych.

Prezentacja kosztów wypłaty środków z serwisu Walutomat

Bank prowadzący rachunek klienta

Informacje na temat kosztów przelewu zwrotnego

Alior Bank

Koszt wszystkich przelewów: 0 zł

BZ WBK

ING Bank Śląski

mBank

(usługi dla MSP i korporacji)

Millennium Bank

Pekao S.A.

PKO BP

Deutsche Bank

T-Mobile Usługi Bankowe

(dawny Alior Sync)

mBank detaliczny

Przelewy w PLN: 0 zł

Pozostałe przelewy: 5 zł*

Inne banki

Przelewy w PLN: 0 zł

Przelewy w EUR: 4 zł*

Pozostałe przelewy: 9 zł*

*- stawka w PLN jest przeliczana na wypłacaną walut, źródło: opracowanie własne

Na wymianie z płatnym przelewem można zyskać nawet 3%

Koszty wypłaty środków nie mają znaczącego wpływu na opłacalność wymiany realizowanej za pośrednictwem serwisu Walutomat. Można się o tym przekonać, analizując poniższą tabelę. Przedstawiliśmy w niej koszty zakupu 1000 franków szwajcarskich (CHF), które są potrzebne do spłaty kredytu hipotecznego. W przypadku Walutomatu uwzględniliśmy prowizję naliczaną po wymianie (0,2%) oraz trzy możliwe opłaty za przelew CHF (0 zł, 5 zł oraz 9 zł).

Pomimo kosztów związanych z prowizją i przelewem warunki zakupu CHF w Walutomacie są znacznie lepsze od oferty trzech największych banków (PKO BP, Pekao S.A. oraz BZ WBK). W każdym z analizowanych wariantów osoba korzystająca z oferty serwisu Walutomat zaoszczędzi przynajmniej 2%. Po uwzględnieniu notowań z Banku Zachodniego WBK różnica kosztów zakupu 1 CHF wynosi aż 3,13% (0,1088 zł).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nawet po uwzględnieniu kosztu przelewu klienci serwisu Walutomat mogą liczyć na kursy znacznie niższe od stawek ustalanych przez banki i kantory stacjonarne.

Warto również podkreślić, że w każdej z przykładowych sytuacji koszt zakupu 1 franka szwajcarskiego za pośrednictwem serwisu Walutomat jest niższy od średniego kursu kantorów stacjonarnych. Lepsze warunki cenowe to nie jedyna zaleta internetowej wymiany walut. Klienci Walutomatu mogą kupić lub sprzedać walutę bez konieczności wychodzenia z domu. Ich środki zostaną szybko przekazane w formie bezgotówkowej. Takie rozwiązanie w praktyce okazuje się znacznie bezpieczniejsze i bardziej wygodne. Dla kredytobiorców szczególnie istotny jest fakt, że bezgotówkowa zapłata raty nie wymaga wizyty w banku.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kredytobiorca korzystający z bezgotówkowej wymiany walut może opłacać raty bez wizyty w banku.

 

Wpływ kosztów przelewu na opłacalność wymiany walut w serwisie Walutomat

Założenie: klient kupuje 1000 franków szwajcarskich, które są potrzebne do spłacenia dwóch rat kredytu hipotecznego.

Nazwa instytucji wymieniającej walutę

Kurs sprzedaży 1000 franków szwajcarskich (CHF)

Dodatkowe koszty zakupu 1000 CHF

Koszt zakupu 1 CHF po uwzględnieniu dodatkowych kosztów

Różnica kosztu zakupu

1 CHF w stosunku do najlepszej oferty

 

(ujęcie kwotowe)

(ujęcie procentowe)

Walutomat

 

(koszt przelewu 0 zł)

3,4718

Prowizja za wymianę: 2 CHF (6,94 zł)

3,4787 zł

Walutomat

 

(koszt przelewu 5 zł)

Prowizja za wymianę: 2 CHF (6,94 zł)

Koszt przelewu: 5 zł

3,4837 zł

0,0050 zł

0,14%

Walutomat

(koszt przelewu 9 zł)

Prowizja za wymianę: 2 CHF (6,94 zł)

Koszt przelewu: 9 zł

3,4877 zł

0,0090 zł

0,26%

Kantor stacjonarny (uwzględniono średni kurs krajowy)

3,4912

3,4912 zł

0,0125 zł

0,36%

PKO BP

3,5641

3,5641 zł

0,0854 zł

2,45%

Pekao S.A.

3,5759

3,5759 zł

0,0972 zł

2,79%

BZ WBK

3,5875

3,5875 zł

0,1088 zł

3,13%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Walutomat, Quantor.pl, PKO BP, BZ WBK i Pekao z 12 sierpnia 2014 r.

Zobacz także: Od czego zależy czas i koszt przelewu?


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także