pl

Reset emocji

09 mar 2021 Autor: Krzysztof Adamczak

Słowem dnia podczas wtorkowej sesji niewątpliwie jest korekta. Na szerokim rynku widzimy odreagowanie ostatnich ruchów. Obecną przerwę można również traktować jako przygotowanie pod kolejne bardzo intensywne sesje.

Za gorąco

    Rynek dzisiaj ewidentnie łapie oddech po ostatnim rajdzie dolara. Już dawno inwestorzy nie dali się tak bardzo porwać emocjom i wtorek przynosi refleksję nad tym pędem. Na szerokim rynku obserwujemy totalne przeciwieństwo wydarzeń z wczoraj (jak i wcześniejszych dni). Najmocniejsze są waluty, które ostatnio były w głębokiej defensywie, co świadczy przede wszystkim o tym, że mamy do czynienia z mocno standardową korektą, a nie zmianą sentymentu. Ale ale! Nie oznacza to wcale że taka nie nastąpi. Przed nami dwie bardzo ważne sesje, które mają potencjał na nowo rozhuśtać rynek. Po pierwsze jutro poznamy odczyt o inflacji w Stanach, co będzie stanowiło idealny pretekst do kolejnych rozważań na temat przyszłych działań banków centralnych. Jeśli się okaże, że dynamika cen wyraźnie przyspiesza, a jest to całkiem możliwe, na rynek powróci strach. Oczywiście nie przed fatalnymi skutkami inflacji dla obywateli, a przed zakręceniem kurka przy obecnym strumieniu taniego pieniądza płynącego między innymi z FEDu. Z kolei niższy odczyt będzie idealnym pretekstem dla Powella, by po raz kolejny zapewnić, że w najważniejszym banku centralnym świata nikt nie zamierza wracać do normalności.

EBC na ratunek

    Kolejnego dnia poznamy decyzję zespołu Christine Lagharde, a rynek dość mocno oczekuje koła ratunkowego dla euro. EBC może tu zadziałać dwutorowo. Po pierwsze poprzez swoje prognozy, które zostaną w czwartek opublikowane. Ostatnimi czasy otoczenie jest tak bardzo dynamiczne, że żadne predykcje nie za bardzo się spełniają i wszyscy podchodzą do tego w dość wyrozumiały sposób. Skoro nie ma ryzyka utraty wiarygodności, to istnieje pokusa, by formułować prognozy z nastawieniem osiągnięcia krótkoterminowych celów. Po drugie inwestorzy podobnie tak jak w przypadku Powella, oczekują zapewnienia, że nikt im nie będzie zabierał zabawek. Mile widziane będzie potwierdzenie, że „w dającej się przewidzieć przyszłości” nie należy się spodziewać zmiany parametrów polityki pieniężnej. Znając standardy komunikatów EBC o to możemy być akurat spokojni. 

Europa się zwija

    Gdzieś w tle rozważań na temat kolejnych sesji, dziś spłynęły do nas ostatnie odczyty PKB z Unii Europejskiej. Widać na nich wyraźnie odcisk ostatniej fali lockdownów, gdyż po raz kolejny nie udało się wygenerować wzrostu zarówno w całej Unii, jak i w strefie euro. Wyniki na poziomie odpowiednio -0,5% i -0,7% potwierdzają to, o czym już od pewnego czasu się spekulowało. W zeszłym roku tylko w jednym kwartale udało się wyjść powyżej zera i to tylko i wyłącznie dzięki efektowi ekstremalnie niskiej bazy. 

    Złoty w tych warunkach, przede wszystkim na kanwie globalnego sentymentu radzi sobie całkiem dobrze. Wyraźnie tanieje dolar, oddając praktycznie cały wczorajszy zysk i wracając do poziomu 3,85 zł. Euro mimo wcześniejszych obaw wciąż nie testuje poziomu 4,60 zł, obecnie znajduje się prawie dwa grosze niżej. Wciąż wysoko jest funt, za którego zapłacimy 5,345 zł. Relatywnie mocny pozostaje frank, oscyluje on w okolicach wczorajszego zamknięcia (4,14 zł). 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Niebieski ekran śmierci
Adam Fuchs

Komentarz walutowy

EBC czeka na wrzesień
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Huk tłuczonej giełdy
Krzysztof Adamczak