pl
Strona główna > Poradniki > Zapłać za hotel prosto z kantoru internetowego

Zapłać za hotel prosto z kantoru internetowego

23 lip 2019

Według statystyk GUS w 2018 roku liczba wyjazdów turystycznych polskich rodzin wyniosła 40,1 mln, czyli o 3,5% więcej niż rok wcześniej. Nadal dominują podróże krajowe, ale od kilku lat obserwujemy wzrost liczby podróży zagranicznych. Tam dominują wyjazdy powyżej 5 dni. W roku 2018 odsetek wyjazdów zagranicznych na tle wszystkich wyjazdów rodaków wyniósł około 20%. 

Wymień walutę na wakacje 

Od kilku lat Polacy biorą sprawy w swoje ręce i organizują wyjazdy zagraniczne sami, nie czekając na oferty biur podróży. Takie rozwiązanie jest z pewnością tańsze tylko czy jest łatwiejsze? Z pewnością wiele osób już na etapie płacenia za hotel za granicą miało by problem ponieważ płatność odbywa się w innej walucie niż złoty. A wymiana EUR na PLN może być kłopotliwa, jeśli chcemy za jednym razem tanio kupić walutę i wysłać ją za granicę.

Wyślij euro do hotelu

Sprawa jednak nie jest skomplikowana, gdy spojrzeć na ofertę choćby serwisu Walutomat.pl. To tutaj możemy się zarejestrować, wpłacić środki w polskiej walucie i po korzystnym kursie wymienić na walutę kraju, do którego zamierzamy się udać, najpewniej będzie to euro. Od razu środki te możemy wysłać do zagranicznego operatora, czy hotelu. W dalszym kroku konieczne będzie podanie numeru rachunku (najczęściej w formacie IBAN) hotelu, na który środki w obcej walucie mają być przesłane. 

O czym mówi IBAN?

IBAN to międzynarodowy numer rachunku. Numer ten jest unikalnym i wskazuje na kraj, do którego przelew ma iść. Informują o tym dwa znaki z przodu, dalsze cyfry jest to ciąg znaków identyfikujących odbiorcę. Dla przykładu w Polsce numer IBAN to PL i ciąg 26 znaków numeru rachunku, dla Grecji jest to GR i 25 znaków numeru rachunku. 

Euro w kieszeni

W ten sposób za pośrednictwem kantoru internetowego dokonamy korzystnej wymiany waluty i od razu płatności za hotel za granicą. Możemy już pakować walizki i szykować się na wakacyjną podróż. Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, a więc zabranie ze sobą środków w walucie obcej by przeżyć w kraju, do którego zmierzamy. 

Nadal dominującym sposobem płatności przez Polaków podczas zagranicznych wyjazdów jest gotówka. W 2018 roku jedynie co czwarty Polak na wakacjach płacił kartą. Wynika to z prostej rzeczy – nadal boimy się płacenia kartą szczególnie tą złotową w obawie przed drogim przewalutowaniem przez bank, czy prowizję za wypłatę z bankomatu. 

Jeśli posiadamy konto w euro, to nie ma problemu, wpłacimy po prostu złotówki do kantoru internetowego i serwis wymieni PLN na EUR i odeśle na nasz wskazany rachunek walutowy. Jeśli wybierzemy opcję zabrania gotówki na pewno unikniemy ewentualnych dodatkowych kosztów. W tym kontekście ciekawą ofertę ma również wspomniany kantor internetowy – Walutomat.pl. Za jedynie 2,5 euro można zlecić wypłatę środków z Walutomatu w placówkach banku partnerskiego. Technicznie działa to tak, że wpłacamy PLN i deklarujemy w jakiej placówce te środki wypłacimy. Kolejnego dnia roboczego zgłaszamy się do banku z dowodem osobistym, środki wypłacamy i mamy już gotówkę na wyjazd. Trzeba dodać, że taka wymiana jest możliwa tylko w walucie euro. 

Karta w euro

Polacy jednak coraz więcej otwarci są na innowacyjności. Widać to po spadającym odsetku Polaków posługujących się gotówką. Bardziej popularne staje się płacenie kartą. Ale też trzeba dodać, że korzystniejsze jest posiadanie takiej karty dedykowanej do rachunku w walucie obcej. Taki rachunek również można zasilić za pośrednictwem kantoru internetowego a później swobodnie płacić kartą, która jest podpięta do tego rachunku. Co jeśli zabraknie środków? Walutomat.pl jest dostępny 24h na dobę więc można zlecić jeszcze jedną wymianę i znów płacić wspomnianą kartą np. za obiad. 

Podsumowując nawet jeśli posiadamy kartę warto jednak zabrać ze sobą gotówkę w obcej walucie. Nie zawsze zagranicą posługiwanie się kartą jest tak popularne. Nawet jeśli jedziemy do Egiptu to i tak warto mieć ze sobą euro, by ewentualnie wymienić je na tamtejszą mniej znaną walutę. Po prostu waluta euro jest o wiele bardziej popularna. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także