pl
Strona główna > Poradniki > Zakładasz konto walutowe? O czym warto pamiętać

Zakładasz konto walutowe? O czym warto pamiętać

28 wrz 2016

Każdy użytkownik Walutomatu, aby dokonać wymiany i wypłacić środki powinien, posiadać dwa rachunki w dwóch różnych walutach. Nasi użytkownicy najczęściej wymieniają waluty w parze PLN/waluta obca, potrzebują wtedy konta złotówkowego jak i w walucie obcej. Walutomat daje również możliwość tworzenia par walutowych z pominięciem PLN np. EUR/USD – wtedy użytkownik powinien mieć dwa konta walutowe, jedno w EUR, drugie w USD. Dla każdej waluty, którą planujemy wymieniać, powinniśmy mieć osobne konto walutowe.  Nieposiadanie konta w odpowiedniej walucie skutkuje automatycznym przewalutowaniem wpłacanych środków (po niekorzystnym kursie).

W ofercie banków w Polsce znajdziemy szeroką ofertę kont walutowych. Nie ma jednego konta bankowego, które odpowiadałoby potrzebom wszystkich Klientów. Przy wyborze najlepszego powinniśmy zadać sobie pytanie: do jakich celów będziemy potrzebować takiego rachunku? Czy chcemy posiadać płatności kartą? Jeśli tak to czy będziemy nią płacić czy również dokonywać wypłat gotówki w bankomatach za granicą? Czy potrzebujemy jedynie przelewać co miesiąc ratę kredytu, zaciągniętego w obcej walucie? Czy będziemy otrzymywać/wysyłać przelewy zagraniczne?

Gdy odpowiemy sobie na te pytania, warto zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego na takie kwestie jak:

  • jaka jest pobierana opłata za prowadzenie konta?
  • czy bank wymaga posiadania konta osobistego w parze z kontem walutowym?
  • czy istnieje warunek minimalnych wpłat na konto?
  • czy istnieje możliwość uzyskania karty płatniczej?
  • jakie są koszty związane z kartą płatniczą (opłata za wydanie, opłata roczna, opłata za wypłaty z bankomatu)?
  • jakie są koszty związane z przelewami (zarówno wychodzącymi jak i przychodzącymi)?
  • jakie jest oprocentowanie konta?
  • czy istnieje możliwość skorzystania z produktów powiązanych (np. ubezpieczenia do kart płatniczych)?

Klienci Walutomatu powinni też zwrócić uwagę na czas realizacji przelewu i opłaty za przelewy z i do Walutomatu. Jeżeli otworzą rachunek w banku, z którym współpracujemy, przelewy walutowe będą szybkie i bezpłatne! Banki, w których mamy rachunki to: Alior Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski, Millennium, mBank oddział korporacyjny, Pekao SA, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank i BGŻ BNP Paribas. Szczegółowe informacje o przelewach z i do Walutomatu można znaleźć tutaj.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także