pl
Strona główna > Poradniki > Wyjazd do Czech. Na narty i nie tylko

Wyjazd do Czech. Na narty i nie tylko

16 sty 2023

Zabytkowe miasteczka z urokliwymi uliczkami, imponujące skalne miasta i kuchnia pełna regionalnych specjałów – to wszystko tuż za naszą południową granicą. Możliwość wypadu nawet na weekend sprawia, że wyjazd do Czech jest interesującą opcją turystyczną. To również okazja, by bliżej poznać atrakcje, z których słyną nasi południowi sąsiedzi. Bez względu na to, o jakiej porze roku zdecydujesz się na wyjazd, czy to zimą na narty, czy też krótkie wakacje latem, z pewnością się nie zawiedziesz.

Narty w Czechach. Gdzie warto się wybrać?

W Czechach przeważają małe ośrodki narciarskie, ale ich liczba robi wrażenie. Ponad 190 stacji narciarskich i 765 wyciągów. Z łatwością znajdziesz miejsce najbardziej odpowiadające Twoim preferencjom. Oto kilka interesujących lokalizacji na narciarskiej mapie Czech.

  • Szpindlerowy Młyn

To jeden z największych ośrodków narciarskich. 28 km tras zjazdowych i 23 wyciągi robią wrażenie i dają dużą swobodę oraz wybór. Zarówno miłośnicy snowboardu, jak i nart będą ukontentowani. Szpindlerowy Młyn składa się z dwóch kompleksów: Medvedin i Svaty Petr. Ten pierwszy to łagodne, niezbyt wymagające i krótkie trasy stworzone z myślą o osobach zaczynających swoją przygodę z nartami i dzieciach. Drugi to zaawansowane i strome stoki oznaczone kolorem czarnym i czerwonym.

  • Ramzova

To mała miejscowość oddalona o około 10 km od miasta Jesenik. Ośrodek jest zdecydowanie mniejszy niż porównywany z Zakopanem Szpindlerowy Młyn, ale nie ma co liczyć na brak tłumów, zwłaszcza w sezonie. Znajduje się tu najdłuższa trasa narciarska w Czechach. Ma ona długość 3260 m i prowadzi od szczytu Serak, przez Mracną do Ramzovej. Pierwsza część trasy oznaczona jest kolorem niebieskim i nie przysporzy większych problemów osobom zaznajomionym z nartami. Druga to już spore nachylenie i dużo więcej ekstremalnych wrażeń.

  • Dolni Morava

To położona pod Śnieżnikiem miejscowość, która oferuje nowoczesną infrastrukturę. Jest tu dużo miejsc noclegowych, wypożyczalni sprzętu, punktów serwisowych i restauracji, które przyczyniają się do popularności tego miejsca. Dolni Morava, mimo że nie najtańsza, jest bardzo ceniona wśród narciarzy. Ponad 10 km tras o różnej trudności, 2 wyciągi orczykowe, 5 mamucich zjazdów o długościach 2-3 kilometrowych, 2 czteroosobowe kolejki sprawią, że bez trudu znajdziesz tu coś dla siebie.

  • Harrachov

Leży na zachodzie kraju niedaleko granicy z Polską. Jest najbardziej rozpoznawalnym ośrodkiem sportów zimowych w Czechach. Kojarzą go wszyscy fani skoków narciarskich. To na mamuciej skoczni w tym urokliwym miasteczku wygrywał Adam Małysz. Skocznia jest już niestety nieczynna, ale Harrachov jest prężną bazą dla miłośników zjazdów na nartach. Stacja oferuje stoki o różnym stopniu trudności. Odnajdą się tu rodziny z dziećmi, jak i poszukiwacze mocniejszych wrażeń. Atutem tego miejsca jest niesamowity widok na panoramę Karkonoszy.

Wyjazd do Czech. Co warto zobaczyć?

  • Urok zabytkowych miast i miasteczek

Już sama Praga oferuje moc atrakcji. Zamek w Hradczanach, Most Karola czy Muzeum Muchy to atrakcje, których nie można pominąć podczas zwiedzania stolicy. Czeski Krumlov to tuż po Pradze najchętniej odwiedzane miasto. Dlaczego? Niewielka miejscowość wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tutaj kilka wieków temu. Leżący nad Wełtawą Czeski Krumlov zachwyca średniowieczną i renesansową architekturą, gotyckim stylem kościoła Św. Wita i niebanalnym klimatem. W tym miejscu nie da się nie zakochać. Dopełnieniem jest zbudowany w XIII w. zamek górujący nad miasteczkiem. 

wyjazd-do-czech-praga

  • Czechy aktywnie

Czechy to również doskonały kierunek dla wszystkich amatorów aktywnego spędzania czasu. Szczególnie rowerzyści poczują się usatysfakcjonowani. Infrastruktura na europejskim poziomie i masa atrakcyjnie poprowadzonych tras zachęca do przemierzania kraju jednośladem. Polecamy zwłaszcza czeską część Łabskiego Szlaku Rowerowego. Prowadzi ona od ujścia Łaby w Karkonoszach aż do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria i liczy 380 km. Trasa nie jest trudna i cieszy się popularnością nawet wśród rodzin z dziećmi. Zachwyca urozmaiconymi widokami i wiedzie wzdłuż jednej z najpiękniejszych europejskich rzek.

wyjazd-do-czech-prachowskie-skały

Co oprócz czeskich koron czeskich zabrać ze sobą na wyjazd do Czech?

Jeśli planując wyjazd, zastanawiasz się czy do Czech potrzebny jest paszport, uspokajamy – wystarczy dowód osobisty. W kwietniu 2022 roku zostały również zniesione wszelkie ograniczenia ochronne związane z pandemią koronowirusa. Pozostaje więc wymienić PLN na CZK po najkorzystniejszym kursie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/czk-pln/ i ruszać w drogę, aby rozsmakować się w knedlikach.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także