pl
Strona główna > Poradnik > Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?

Jak wybrać najlepszy kantor internetowy?

12 maj 2017

Od kilku lat na polskim rynku prężnie działają kantory internetowe oraz społecznościowe platformy wymiany walut. Dzięki dużej ilości tych podmiotów osoby, które chcą wymienić waluty, mogą sporo zaoszczędzić korzystając z kursów atrakcyjniejszych niż te proponowane przez kantory stacjonarne.

Ilość kantorów online jest naprawdę duża, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka cech, które mogą pomóc przy wyborze dostawcy tej usługi.

Pierwszym i najbardziej oczywistym kryterium, które bierzemy pod uwagę, jest atrakcyjność kursów walut proponowanych przez daną platformę. Niewątpliwie każda osoba dokonująca wymiany chciałaby to zrobić jak najtaniej, jednak gdy w grę wchodzą nasze pieniądze, warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo przeprowadzanej transakcji.

Jak sprawdzić zatem czy kantor internetowy jest bezpieczny? Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Kluczowymi elementami są wiarygodność firmy i jej doświadczenie. Im dłużej dany kantor działa na rynku oraz im więcej transparentnych informacji o sposobie prowadzenia działalności udostępnia – tym większe zaufanie wzbudza. Na stronie internetowej powinniśmy łatwo znaleźć informacje o kosztach i czasie realizacji przelewów, zabezpieczeniach stosowanych przez serwis czy polityce dotyczącej przetwarzania danych osobowych klientów. Jeżeli ich brakuje, należałoby się zastanowić czy środki zaoszczędzone na lepszym kursie są w stanie zrekompensować nam stres związany z niepewnością dotyczącą wyżej wymienionych kwestii.

Najlepiej, by dany serwis miał status Instytucji Płatniczej nadawanej przez KNF.

Oprócz tego i różnego rodzaju certyfikatów, które potwierdzają wiarygodność firmy, warto zapoznać się z opiniami wystawianymi przez użytkowników danego portalu. Jednym z najpopularniejszych serwisów gromadzących oceny konsumentów jest Opineo.pl. Dobry kantor internetowy powinien cechować się wysoką oceną i dużą liczbą pozytywnych komentarzy.

Jeżeli już upewnimy się, że wybrany kantor jest bezpieczny, kolejną rzeczą jaką powinniśmy sprawdzić są koszty bankowe wpłat i wypłat z serwisu, jakimi zostaniemy obciążeni. Niestety w większości przypadków przelew waluty obcej na rachunek innego banku będzie się dla nas wiązał z wydatkiem od kilku (w przypadku przelewów EUR) do nawet kilkudziesięciu złotych (w przypadku innych walut).  Dodatkowo za transfery realizowane przez bank w trybie ekspresowym możemy zapłacić jeszcze więcej. Przy wymianie niewielkiej ilości środków może się okazać, że pieniądze zaoszczędzone na korzystnych kursach stracimy na rzecz opłat bankowych. Rozwiązaniem tego problemu jest znalezienie platformy, która będzie miała rachunki w tym samym banku, w którym my je posiadamy. Przelewy w ramach jednego banku są zazwyczaj realizowane w ciągu kilku minut i bez dodatkowych opłat, nawet w przypadku walut obcych. Takie rozwiązanie pozwoli nam zatrzymać wszystkie zaoszczędzone środki w swojej kieszeni.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także