pl
Strona główna > Poradniki > Waluta na majówkę

Waluta na majówkę

25 kwi 2019

Już niedługo większość Polaków rozpocznie długi weekend majowy. W tym roku również sprzyja nam rozkład dni w kalendarzu. Bowiem biorąc jeden dzień urlopu możemy cieszyć się aż pięcioma dniami odpoczynku. Część z nas zapewne już od dłuższego czasu planuje jak spędzić ten okres, z kolei drudzy wybiorą się na spontaniczne wycieczki last minute. Nie mniej jednak pewnym jest, że spora grupa osób wybierze się za granicę na tzw. city break. W przypadku podróży zagranicznej, w porównaniu do pobytu w kraju, poza zaplanowaniem podróży musimy dodatkowo pomyśleć o wymianie waluty. W końcu czymś musimy płacić podczas naszego pobytu.

Jedni w swoją podróż wybiorą się z kartą płatniczą, inni z kolei wybiorą tradycyjną gotówkę. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Mając kartę walutową możemy zdecydowanie zmniejszyć opłaty i prowizje jakie byłyby nałożone gdybyśmy zapłacili “złotówkową” kartą za granicą. Płacąc za granicą kartą płatniczą, prowadzoną w naszej walucie, jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty takiej transakcji. Po pierwsze, w zależności od banku oraz posiadanej karty, poniesiemy koszty przewalutowania, bądź nawet dwóch przewalutowań. Konwersja waluty zazwyczaj nastąpi po znacznie mniej atrakcyjnych kursach między innymi z tabel bankowych aniżeli np. w kantorach internetowych. Ponadto niektóre banki mogą również dodatkowo pobierać procentową część wydanej kwoty w poczet opłaty za przewalutowanie. Dużo lepszym wyborem w zagranicznej podróży będzie wyrobienie karty walutowej lub wielowalutowej. Tutaj jednak w większości przypadków należy również założyć konto walutowe, co może wiązać się z opłatami.

Niewątpliwą zaletą elektronicznej waluty jest swoboda w korzystaniu z niej. Choć i tak w wielu miejscach może zaskoczyć nas brak możliwości zapłacenia kartą np. targi czy mniejsze sklepiki z pamiątkami, wtedy to wyższość nad technologią przejmuje tradycja, czyli gotówka. Nie mniej jednak podróżowanie z jednym plastikiem zamiast z plikiem banknotów jest znacznie bezpieczniejsze i dużo bardziej komfortowe. W przypadku zgubienia bądź kradzieży nie tracimy wszystkich oszczędności. Wystarczy wówczas zablokować kartę. Zwolenników jednego czy drugiego rozwiązania z pewnością jest wielu. Należy zatem przed podjęciem decyzji w jakiej formie zabierzemy ze sobą pieniądze na wyjazd zapoznać się z tabelami opłat w swoich bankach i zastanowić się co będzie dla nas bardziej korzystne. Jednak najważniejszym pozostaje pytanie skąd w ogóle wziąć walutę na wyjazd.

W dzisiejszych czasach możemy zrobić to na wiele sposobów. Tradycyjnie, czyli możemy poszukać kantoru stacjonarnego oferującego najlepsze kursy w mieście. Musimy jednak liczyć się z tym, że ceny zakupu waluty mogą nie być aż tak atrakcyjne. Nabyć walutę możemy również w banku. Tam z kolei różnica w kupnie czy sprzedaży może być jeszcze większa niż w kantorze stacjonarnym. Ceniąc sobie czas, wygodę, a przede wszystkim swoje pieniądze możemy skorzystać z opcji jaką daje nam internet. Ceny w kantorach internetowych czy społecznościowych portalach wymiany walut takich jak np. Walutomat, są korzystniejsze. Jeszcze do niedawna głównym warunkiem dokonania  wymiany walut online było posiadanie zarówno konta złotówkowego, jak i walutowego. Aktualnie możemy również skorzystać z atrakcyjnych kursów nie posiadając konta w obcej walucie. Taką możliwość daje platforma Walutomat. To dobra alternetywa dla osób, które chcą kupić tanie euro i zasilić nim i kartę walutową i mieć gotówkę. Nie wychodząc z domu możemy zakupić euro po atrakcyjnym kursie, przesłać je na konto walutowe, a wymienioną walutę w gotówce odebrać w jednej ze współpracujących z serwisem placówek bankowych.

Temat pieniędzy uważany jest za jeden z delikatniejszych, wszak wyjeżdżając na wakacje wydajemy często nasze ciężko zarobione i zaoszczędzone środki. Dlatego warto przed każdym wyjazdem poświęcić chwilę na przeanalizowanie najatrakcyjniejszej oferty wymiany walut, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli wydać na jeszcze więcej przyjemności bądź


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także