pl
Strona główna > Poradnik > Spłata rat w walucie – to się opłaca

Spłata rat w walucie – to się opłaca

26 kwi 2019

Spłata rat kredytu bezpośrednio w walucie, z reguły frankach szwajcarskich lub euro, to sposób na osiągnięcie całkiem sporych oszczędności. Przede wszystkim stosując takie rozwiązanie, a nie przelewając złotówki na kredyt, nie jesteśmy zależni od kursów, zazwyczaj tabelowych ustalanych przez banki. Kredytobiorca wtedy może zakupić potrzebne środki np. w e-kantorze bądź skorzystać z oferty giełdy walutowej np. Walutomat. Wtedy potrzebną kwotę uzyska od innego użytkownika. Zazwyczaj jednak osoby chcące skorzystać z takiej opcji mają wątpliwości.

Po pierwsze zastanawiają się czy bank musi się na to zgodzić. Na ten moment bank nie ma wyjścia i musi się zgodzić na spłacanie rat bezpośrednio w walucie, czy to w euro, czy to we franku bezpośrednio przez klienta. Wynika to z ustawy, która powstała już dość dawno bo 26 sierpnia 2011 roku. Bez wątpienia ustawa antyspreadowa to korzyść dla klienta. Dwa lata wcześniej KNF wydał rekomendację dla banków by te przyjmowały raty w walucie. Późniejsza ustawa tylko potwierdziła ten fakt.

Po drugie niektórzy kredytobiorcy nie bardzo wiedzą jak mają się do tego zabrać. Płacą teraz raty w złotówkach i co zrobić by to zmienić? Zanim klient zechce spłacać raty bezpośrednio w walucie musi udać się do banku. Konieczne będzie podpisanie aneksu do obowiązującej umowy kredytowej. Zazwyczaj technicznie wygląda to też tak, że bank otworzy rachunek walutowy, z którego będzie pobierana rata kredytu. Coraz częściej wraz z upływem czasu banki ułatwiają życie klientom i nie wymagają nawet wizyty w banku. Stosowny aneks jest wysyłany pocztą, a klient po prostu podpisany odsyła.

Po trzecie jeśli już jesteśmy przy kwestii aneksu. Większość zapewne spojrzy w tabelę opłat i prowizji i wyczyta, że taka zmiana kosztuje od 100 do nawet 500 zł. Warto w tym miejscu więc powiedzieć, że zgodnie z zapisami w ustawie antyspreadowej taki aneks musi być bezpłatny. Wcześniej o tym nie było mowy więc często banki obciążały klienta kosztami.

Ostatnią kwestią i chyba najważniejszą dla klienta jest kwestia ile ja na tym oszczędzę? Warto spojrzeć na kursy walut. w Walutomacie: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/. Przejście przez punkty powyżej to raczej pestka, ale pytanie czy warto. Poniższa tabela przedstawia przykładowe obliczenia. Zastosowano różnice w kursie między tabelą bankową a kursami w Walutomacie w trzech parametrach a mianowicie różnicy 10, 15 i 20 groszowej w kursie. Jest to podyktowane tym, że różnie to wygląda w różnych bankach. Czasem różnica jest większa a czasem mniejsza. W różnicy uwzględniona jest już prowizja Walutomatu w wysokości 0,2%.

Wysokość miesięcznej raty w CHF

Oszczędność przy różnicy w kursie 10 groszy w miesiącu

Oszczędność przy różnicy w kursie 15 groszy w miesiącu

Oszczędność przy różnicy w kursie 20 groszy w miesiącu

300 CHF

30 zł

45 zł

60 zł

500 CHF

50 zł

75 zł

100 zł

700 CHF

70 zł

105 zł

140 zł

Czy zatem jest jakaś wada takiego rozwiązania? Z pewnością konieczność dokonywania comiesięcznej transakcji kupna waluty obcej i wpłacania raty do banku. Trzeba więc po prostu tego pilnować. Do tego dochodzi też obserwacja kursu walutowego i wyłapania odpowiedniego momentu na zakup.

Podsumowując więc oszczędności w przypadku skorzystania z opcji spłacania raty w walucie nie są może olbrzymie, ale na pewno na tyle niskie by je lekceważyć i wybrać takie rozwiązanie. W przypadku popularnej kwoty raty 500 CHF to nawet kilkaset złotych w kieszeni. Bezsprzecznie rozwiązanie to jest idealne dla osób zarabiających w EUR czy CHF, czyli w walucie w której jest kredyt.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także