pl
Strona główna > Poradnik > Co skrywa ukraińska hrywna? Informacje, o których warto wiedzieć

Co skrywa ukraińska hrywna? Informacje, o których warto wiedzieć

14 kwi 2022

Hrywna jest oficjalną walutą na Ukrainie i bez wątpienia wielu Polaków miało już z nią styczność. Największe i najpiękniejsze miasta naszych sąsiadów przed wojną cieszyły się znaczącą popularnością i były częstym celem wyjazdów turystycznych. Przemawiały za nimi m.in. atrakcyjne ceny, ale również doskonała kuchnia czy różnorodne atrakcje. Obecny kurs ukraińskiej hrywny to około 0,14 zł, a na jedną jednostkę składa się 100 kopiejek, które są odpowiednikami naszych groszy. Co jednak jeszcze warto wiedzieć o tej walucie? Zgłębianie szczegółów na jej temat pozwala też dowiedzieć się nieco więcej o naszych wschodnich sąsiadach.

Symbol oraz nazwa hrywny ukraińskiej

Ukraińska hrywna ma symbol UAH, który Polacy mogą zobaczyć często na oznaczeniach wyświetlanych w kantorach czy serwisach walutowych. Jest to unikatowy skrót wywodzący się od angielskiej nazwy „ukrainian hryvnia”, nie to jednak jest w nim najciekawsze. O wiele bardziej interesujący jest bowiem widniejący obok niego symbol. Mowa o charakterystycznym „₴”, który wielu osobom kojarzyć się może z nieco zmodyfikowanym symbolem dolara. W tym przypadku jednak dwie poziome kreski mają wyjątkowe znaczenie – miały być symbolem stabilności i ugruntowanej pozycji tego pieniądza na rynku.

Interesująca jest także nazwa waluty naszych wschodnich sąsiadów, która Polakom raczej nie kojarzy się z niczym konkretnym. Dla Ukraińców ma ona jednak znaczenie historyczne, odnoszące się jeszcze do Rusi Kijowskiej z czasów średniowiecza. Wtedy to właśnie słowem „hrywna” opisywano srebrną monetę, a także była to jednostka wagi.

Serie ukraińskiej hrywny

Na Ukrainie wprowadzone zostały cztery serie hrywien, choć w obiegu obecnie spotkać można już jedynie dwie ostatnie. Seria III ma daty emisji od 2003 do 2014 roku, a IV od 2014. Wszystkie wcześniejsze serie nie są już ważnym środkiem płatniczym na terenie kraju naszych sąsiadów, stanowią natomiast nie lada gratkę dla kolekcjonerów i miłośników starych nominałów (szczególnie seria I z datami od 1992 do 1994 roku).

Trzecia i czwarta seria banknotów ukazuje na awersach sylwetki postaci, które zapisały się wielkimi literami w historii Ukrainy. Rewersy poświęcone są miejscom związanym z życiem tych osób oraz losami państwa i narodu ukraińskiego. III seria hrywien wprowadzona została w formie banknotów dla nominałów: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 hrywien. Warto tu podkreślić, że 1 hrywnę z tej serii spotkać można w dwóch wersjach: emitowanej w latach 2004-2005 (kolor szary) oraz między 2006 a 2018 (kolor żółto-niebieski). Seria IV obejmuje jedynie nominały 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 hrywien.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także