pl
Strona główna > Poradniki > Jak się efektywnie uczyć języka obcego na emigracji?

Jak się efektywnie uczyć języka obcego na emigracji?

20 maj 2020

Znajomość języka obcego może pomóc znaleźć lepszą pracę, nowych znajomych oraz rozwijać pasję za granicą. Jest to szczególnie ważne, gdy przebywamy na obczyźnie i obracamy się na co dzień wśród osób, które nie rozmawiają w naszym ojczystym języku. Decydując się na wyjazd w celach zarobkowych wiedzieliśmy, że nasz język obcy mógłby być lepszy, ale jednak podjęliśmy to ryzyko, bo przecież podobno przebywanie wśród ludzi mówiących w obcym języku może przyspieszyć naszą naukę w tym zakresie. Jak szybko nauczyć się języka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym poradniku.  

1. Nic nie działa lepiej niż rozmowa z lokalnymi

Dzięki przebywaniu wśród osób mówiących tylko po angielsku, osłuchujemy się z językiem, zwracamy uwagę na akcent, poznajemy mnóstwo nowych słów używanych we wcześniej nieznanych nam kontekstach. Kiedy ludzie mówią do Ciebie po angielsku obserwuj ich usta i staraj się naśladować ich ruchy. Na początku rozmów z osobami obcojęzycznymi, dla których jest to język ojczysty możesz być zakłopotany i bać się, że popełniasz mnóstwo błędów – nie ma się czego bać! Na pewno nikt nie będzie miał Ci za złe, że popełniłeś jakąś pomyłkę. Przecież każdy kiedyś zaczynał się uczyć czegoś nowego. Nauka języków obcych w ten sposób może okazać się fantastyczną przygodą.

2. Lekcje na skype 

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy nauczyciela np. w zakresie gramatyki, to lekcje online będą świetnym rozwiązaniem, ponieważ pomogą Ci zaoszczędzić czas, który musiałbyś poświęcić na dojazdy. Rozmowy z profesjonalistą pomogą Ci przemóc strach przed popełnianiem błędów, jeżeli nadal go czujesz rozmawiając z zwykłymi ludzi. Ważne, aby lektor podczas rozmowy starał się pracować nie tylko nad teoretyczną częścią gramatyki, ale także proponował ćwiczenia praktyczne, które są kluczową częścią nauki języków. 

3. Wiadomości 

Oglądaj obcojęzyczną telewizję lub programy nadawane w internecie. Wiadomości  w telewizji pomogą Ci wzbogacić zasób słownictwa, a także zorientować się w wydarzeniach ważnych dla lokalnej społeczności. Dzięki temu będziesz miał więcej tematów do rozmów ze znajomymi z kraju emigracji. Zapewne też śledzą informacje istotne z punktu widzenia ich kraju, więc będzie to świetną okazją do wymiany poglądów, dyskusji, a co za tym idzie rozwijania umiejętności językowych. 

4. Filmy z napisami

Banał? Nic z tych rzeczy! Nie ma lepszego sposobu na jednoczesne słuchanie i wzrokowe odbieranie komunikatów tekstowych. Ta propozycja jest również odpowiedzią na pytanie, jak szybko nauczyć się słówek. Dzięki tej technice oba zmysły będę pracowały nad przetworzeniem tego, co zobaczyłeś, ale również tego, co usłyszałeś. Na początku nauki wybierz film bez dubbingu, ale z polskimi napisami. Natomiast jeżeli czujesz się już pewniej, wybierz angielską transkrypcję. Dzięki temu będziesz mógł kontrolować, czy na pewno rozumiesz wszystkie słowa, a także szybciej zapamiętasz gotowe zwroty. Wybierz coś co sprawia Ci przyjemność – ulubiony serial czy lekka komedia. Niech nauka będzie miłym doznaniem. 

5. Podcasty

To format, który przeżywa prawdziwy rozkwit. Podcastów możesz słuchać gdzie tylko chcesz! W drodze do pracy, na spacerze czy podczas wykonywania domowych obowiązków w komfortowy sposób, nie marnując czasu. Dzięki szerokiemu wyborowi audycji z całego świata nauka języka obcego nigdy nie była łatwiejsza. Warto przyjrzeć się podcastom dedykowanym typowo do nauki języków obcych. Jest ich cała masa na serwisach streamingowych i na dodatek są całkowicie darmowe. Niezależnie od tego, czy pragniesz poćwiczyć gramatykę, wymowę czy rozwinąć słownictwo, podcasty  językowe na pewno Ci w tym pomogą. 

6. Czytanie na głos 

Wykonując ćwiczenia językowe na głos aktywujesz mięśnie używane przez osoby, które mówią po angielsku. Dzięki temu wyrabiasz te mięśnie, co pozytywnie wpłynie na poprawę wymowy. Możesz również nagrywać to, co mówisz i analizować, a następnie próbować korygować błędy. Takim sposobem Twój akcent i wymowa mają szansę w szybki sposób się poprawić. 

Pomysłów na naukę języka obcego na emigracji jest mnóstwo, ale trzeba pamiętać, że najważniejszym czynnikiem jest systematyczność. Pozwoli nam to szybciej i śmielej komunikować się z innymi. Jeżeli zdarza Ci się zapominać o ćwiczeniach, to pomyśl wtedy, że im sprawniej opanujesz język, tym więcej ciekawych ludzi możesz poznać. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wytrwałość. Nie poddawaj się, kiedy masz wrażenie, że wszyscy mówią do Ciebie za szybko i nic nie zrozumiesz albo masz pustkę w głowie podczas rozmowy z innymi. Ograniczeniem może być również przebywanie w środowisku polonijnym – oczywiście kontakt z rodakami jest bardzo potrzebny, ale czasami warto wyjść z swojej strefy komfortu i starać się rozwijać znajomości z osobami, przy których jesteśmy zmuszeni używać języka obcego. Nie od razu Rzym zbudowano, więc kluczem do sukcesu jest to, aby się nie poddawać i wierzyć w to, że każde kolejne ćwiczenie przybliża nas do realizacji celu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także