pl
Strona główna > Poradnik > Podsumowanie rynku wymiany walut online w 2021 r.

Podsumowanie rynku wymiany walut online w 2021 r.

14 lut 2022

Kolejny rok działalności naszego serwisu za nami. Okres pandemii spowodował duże ruchy na notowaniach walut, a kantory online zanotowały wzrosty obrotów. W roku 2019 rynek internetowej wymiany walut szacowaliśmy na 40-50 mld złotych pod względem obrotów rocznych. Dzisiaj rynek może oscylować w okolicach 60 mld rocznie. Wymiana walut online na dobre zadomowiła się w sektorze finansowym, a niektóre kantory internetowe mogą poszczycić się działalnością od ponad 10 lat. Z roku na rok internetowe platformy wymiany walut rozszerzają swoją ofertę usług, a proces ten z pewnością nie zwolni w najbliższych latach. 

wykresy

Co wpływa na wzrosty na rynku kantorów online?

Lata 2018 i 2019 były czasem stabilizacji i niewielkich zmienności na kursach walut. Jednak następne dwa lata przyniosły znacznie większe zmiany ze względu na okres pandemii. Z czego to wynika? Część osób stara się oszczędzać w walutach obcych, ponieważ obawiają się, że wartość polskiej złotówki będzie spadać. Jednak gdy kursy walut się zmieniają niektórzy dostrzegają możliwości w tej formie lokowania kapitału. Takie osoby szukają niższych marż za wymianę walut, które proponują kantory online. Także w przypadku kredytów frankowych część osób nie podejmowała wysiłku szukania alternatywy do zakupu franka szwajcarskiego taniej niż w banku. Jednak ostatnie piki na wykresach CHF boleśnie odbiły się na racie frankowiczów. W 2021 roku dużo się również działo na głównych walutach, czyli euro i dolarze – właśnie dlatego są one aktualnie głównym motorem napędowym branży. 

Zmiany w zachowaniach konsumentów spowodowane przez pandemię

Ciekawym zjawiskiem w branży e-kantorów jest zwiększanie się udziału klientów, którzy do tej pory wymieniali pieniądze tylko w kantorach stacjonarnych. Okres pandemii wymusił na nas konieczność ograniczania korzystania z gotówki, więc wiele osób musiało przekonać się do transakcji bezgotówkowych. Wygoda takich rozwiązań pokazała wielu konsumentom, że trudno będzie powrócić do starych zwyczajów. 

Nieustanny rozwój na rynku płatności

Branża technologii umożliwiająca płatności online cały czas rozszerza się o nowe podmioty. To już nie tylko możliwości płatności telefonem lub zegarkiem. Dużym ułatwieniem w transakcjach internetowych jest nowa generacja przelewów w euro, czyli SEPA Instant. To technologia, która umożliwia wysłanie środków, które trafią do odbiorcy w ciągu kilkunastu sekund, a nie jak w przypadku zwykłych przelewów kilka godzin lub dni. Co więcej, transakcje mogą być wykonywane przez całą dobę, a także w weekendy. W Walutomacie (w jedynym polskim podmiocie w systemie SEPA Instant) klienci już mogą korzystać z nowej usługi. Rok 2022 z pewnością przyniesie jej popularyzację. 

Artykuł powstał na podstawie raportu Currency One: Podsumowanie 2021 roku w kantorach internetowych oraz prognozy na 2022 rok.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także