pl
Strona główna > Poradniki > Planowanie wakacji bez wydawania fortuny krok po kroku

Planowanie wakacji bez wydawania fortuny krok po kroku

13 cze 2022

Już zaraz rozpocznie się sezon wakacyjny. Jednak w dobie inflacji i wszechogarniającej drożyzny dla wielu osób dopięcie budżetu może być problemem, w szczególności jeżeli chodzi o tegoroczny urlop. Jednak warto pamiętać, że wakacje są po to, aby wypocząć i naładować baterie, a nie by odmawiać sobie wszystkiego. W jaki sposób zaplanować oszczędne wakacje z rozsądkiem, aby nie tracić głowy i przyjemności z podróży.

euro w słowiku i mapa

Tanie bilety lotnicze

Często słyszy się od znajomych, że ktoś upolował bilety lotnicze w śmiesznej cenie np. za 70 zł. Jednak, aby wyhaczyć takie promocje potrzeba cierpliwości i sprytu. Cena za bilety lotnicze może się różnić w zależności od dnia, czy nawet godziny wyszukiwania, a także, czy już wcześniej wyszukiwaliśmy dane połączenie lotnicze. Kiedy w ciągu dnia ceny za bilety na samolot są najwyższe? Wtedy, gdy internauci je wyszukują. Dlatego z pewnością nie warto kupować biletów na samolot w weekendy oraz w zwykłe dni po godzinie 18.

Dodatkowe opłaty w tanich liniach lotniczych

Upolowanie taniego biletu to nie lada sztuka. Często u tanich przewoźników czeka na nas mnóstwo dodatkowych opłat. Przykładowo zmiana nazwiska na bilecie może kosztować więcej niż zakup nowego. Za nadbagaż również są doliczane niemałe opłaty, dlatego warto się pakować w rozsądny sposób. Rezerwacja konkretnego miejsca podczas odprawy to kolejne koszty tak samo jak np. pierwszeństwo wejścia na pokład. Nierzadko możemy spotkać się z opłatą transakcyjną, czy chociażby za odprawę na lotnisku. Dlatego ważne jest, aby patrzeć na całkowity koszt lotu, a nie tylko na cenę biletu. Według sprawozdania finansowego jednej z popularnej taniej linii lotniczej jeden pasażer może wydawać średnio nawet 22 euro na usługi dodatkowe. 

Transport na lotnisko

Jeżeli udało się nam kupić tanie bilety to już połowa sukcesu. Pozostaje nam jeszcze dotrzeć na lotnisko. Tego problemu nie ma jeżeli mieszkamy w mieście, w którym znajduje się port lotniczy. W innym przypadku warto rozważyć, która opcja transportu będzie dla nas najkorzystniejsza. W przypadku dojazdu samochodem do innego miasta musimy wziąć pod uwagę koszty paliwa, które aktualnie są bardzo wysokie oraz parkingu. Parkingi przy samym lotnisku są najdroższe, przykładowo w Berlinie tydzień parkowania przy porcie lotniczym kosztuje prawie 200 euro. Być może w takiej sytuacji bardziej będzie się opłacał dojazd pociągiem lub autokarem, wiele zależy także od ilości osób, z którymi podróżujemy. 

Koszty noclegów na wakacjach

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, co jest dla nas najważniejsze podczas urlopu i czego oczekujemy od danego miejsca. Określenie priorytetów pozwoli na dalsze planowanie optymalizacji kosztów. Jeżeli naszą główną motywacją jest zwiedzanie atrakcji oraz muzeów, wówczas dobrym pomysłem może być nocleg o niższym standardzie. W przypadku, gdy jedziemy na wakacje, aby poleżeć na plaży, wtedy lepiej wybrać hotel bliżej plaży, który być może będzie droższy, ale zaoszczędzimy np. na dojazdach, czy biletach do atrakcji. Wybór standardu, za który jesteśmy gotowi zapłacić zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji. Osoby podróżujące z plecakiem, które lubią poznawać nowych ludzi chętnie wybierają nocleg w hostelach. W przypadku rodzin w ostatnich latach na popularności zyskują pola campingowe, które w wielu europejskich krajach mogą się poszczycić bardzo dobrą infrastrukturą. 

Wymiana waluty na wakacje

Tego aspektu nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Wymiana złotówek na walutę obcą w kantorze w turystycznym miejscu, na granicy, bądź lotnisku będzie wiązać się z najwyższymi kursami walut. Nawet jeżeli zapomnieliśmy wcześniej wymienić środki to zawsze możemy zrobić to w dowolnym momencie poprzez kantor internetowy – niezależnie od godziny, czy dnia tygodnia. Oprócz korzystnych kursów walut rozwiązanie to jest wygodnie, dzięki czemu na transakcji zaoszczędzimy zarówno pieniądze, jak i czas. Co więcej, wymiana walut przez internet minimalizuje ryzyko przewożenia gotówki. 


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także