- pl
- en
- uk
- ru
Napiwki na wakacjach. Niezbędny przewodnik po różnych krajach
Planując wakacje, warto dowiedzieć się, jak ważną rolę odgrywają napiwki w kraju, do którego mamy zamiar się udać. Dotyczące ich zasady mogą znacząco różnić się w zależności od miejsca pobytu, a ich nieznajomość może prowadzić do niezręcznych sytuacji. Z tego przewodnika dowiesz się, gdzie, kiedy oraz jaki dać napiwek, aby uniknąć faux-pas i docenić pracę lokalnego personelu.
Napiwki na wakacjach – gdzie są obowiązkowe?
Egipt
Napiwki w Egipcie uznawane są za obowiązek. Standardem w egipskiej kulturze jest tzw. „bakszysz”, czyli islamski rodzaj jałmużny, który polega na dzieleniu się majątkiem z bliźnimi, nawet za niewielką usługę. Oczekiwać go będą nie tylko restauratorzy, ale również kierowcy, bagażowi czy też pokojówki. Najpopularniejszą formą napiwku jest zwykle jeden dolar, natomiast tę kwotę warto dostosować do ilości osób, która wybiera się z nami w podróż. Jeżeli mamy taką możliwość, dolara możemy zastąpić funtem egipskim, aby pracownicy nie musieli wymieniać go w kantorach. Napiwki w restauracjach zwykle zostają wliczone automatycznie w postaci 10% wartości rachunku.
Grecja
Napiwki w Grecji nie są obowiązkowe, jednak datek w postaci 10-15% kwoty wydanej w restauracji, będzie na pewno mile widziany. Mimo wszystko możemy jednak spodziewać się, że w niektórych miejscach opłata za obsługę będzie wliczona w rachunek. Jeśli mamy przy sobie gotówkę, niezłym pomysłem będzie jej wykorzystanie, aby pieniądze w całości trafiły w ręce obsługi. W dobrym guście będzie również podarowanie jednego euro dla portiera lub pokojówki za pracę wykonywaną przez nich w hotelu.
Turcja
Podobnie jak w Egipcie, napiwki na wakacjach w Turcji są czymś obowiązkowym. Taksówkarze ich nie oczekują, ale powszechnie przyjmuje się, że kwotę za przejazd powinno się zaokrąglić w górę. W restauracjach napiwek możemy doliczyć 5-10% do kwoty rachunku. W hotelu dobrym gestem będzie pozostawienie na łóżku niewielkiej sumy. Pamiętajmy jednak o tym, że napiwki nie są okazją do pozbycia się drobniaków, a ich celem jest okazanie szacunku i wdzięczności. W związku z tym pozostawienie na łóżku mniej niż jednego euro może zostać uznane za obrazę. Traktujmy obsługę poważnie.
Tunezja
Napiwki w Tunezji są powszechnie oczekiwane i stanowią ważny dodatek do wynagrodzenia wielu pracowników. W restauracjach zwyczajowo zostawia się napiwek w wysokości 5-10% wartości rachunku, jeśli opłata za obsługę nie została już wliczona. W hotelach dobrze jest zostawić około 1-2 dinary tunezyjskie dziennie dla personelu sprzątającego oraz 1 dinar za pomoc z bagażem. Kierowcy taksówek często oczekują zaokrąglenia kwoty za przejazd do pełnej wartości lub drobnego napiwku. Przewodnicy turystyczni i pracownicy różnych usług turystycznych również liczą na dodatkową gratyfikację, która może wynosić od 5 do 10 dinarów w zależności od długości i jakości świadczonych usług.
Hiszpania
Napiwki w Hiszpanii nie są obowiązkowe i nie ma żadnych określonych zasad. Pozostawienie daniny w postaci 2-3 euro będzie jednak miłym gestem, a obsługa na pewno powie nam „gracias”. W przypadku lokali „ekskluzywnych” możemy spodziewać się, że zostanie doliczona opłata za serwis w wysokości 5-10% rachunku. W kraju z Półwyspu Iberyjskiego nie ma również zwyczaju dawania napiwków taksówkarzom, ani pokojówkom. Jeżeli to zrobimy, będzie to miły gest, ale też nikt nie będzie od nas tego oczekiwał.
Włochy
We Włoszech w restauracjach spotkamy się przede wszystkim z dwoma rodzajami opłat – „coperto”, czyli opłatą za nakrycie stołu (obrus, talerze itd.) oraz „servizio”, czyli jak można się spodziewać, docelową kwotą za obsługę, która zwykle plasuje się na poziomie między 10, a 15%. Nie ma ona jednak nic wspólnego z napiwkiem, gdyż kwota ta wpływa do kasy restauracji. O tym czy zapłacimy tzw. „la mancię”, decydujemy indywidualnie. Zwykle już wcześniej rachunek jest zaokrąglany w górę i wówczas „reszta” trafia na konto kelnera. W hotelach, standardowo mile widziane będą drobne tipy, a u taksówkarzy, zaokrąglenie ceny w górę.
Chorwacja
W Chorwacji napiwek jest miłym zwyczajem świadczącym o wdzięczności klienta, ale w przeciwieństwie do niektórych krajów, nie jest uważany za „obowiązkowy”. Z reguły w Chorwacji nie jest pobierana żadna specjalna opłata serwisowa, dlatego ceny uwidocznione w kawiarniach, restauracjach, hotelach i innych obiektach gastronomicznych lub noclegowych, są jasne i ostateczne dla konsumenta. W przypadku taksówek i innych środków transportu, jeśli chcemy być mili, możemy zaokrąglić kwotę za przejazd w górę.
Portugalia
W Portugalii, kelnerzy pracujący w miejscowościach turystycznych, takich jak Lizbona i Algarve, są przyzwyczajeni do otrzymywania napiwków w wysokości około 10% rachunku, choć nie jest to obowiązkowe. To samo dotyczy kawiarni. W ekskluzywnych restauracjach możemy spodziewać się, że obsługa oczekuje napiwku w wysokości około 10-15%. Drobne napiwki dla obsługi hotelu czy taksówkarzy również będą dobrze przyjęte.
Malta
Na Malcie standardem jest pozostawienie w restauracji napiwku na poziomie 5-10%. Nie będzie to jednak konieczne, jeżeli opłata serwisowa została wliczona w rachunek. W hotelach i taksówkach wygląda to dokładnie tak samo jak w innych europejskich krajach.
Czy wszędzie wypada dawać napiwek?
W Japonii podejście do napiwków jest wyjątkowe i różni się od wielu innych popularnych turystycznie krajów. Napiwki w Japonii są z reguły niepraktykowane i mogą być wręcz uznane za obraźliwe. Wynika to z kultury, która kładzie duży nacisk na doskonałą obsługę jako standard, bez potrzeby dodatkowego wynagradzania.
W restauracjach, hotelach, taksówkach i innych miejscach, gdzie w wielu krajach oczekuje się napiwków, w Japonii nie jest to ani oczekiwane, ani akceptowane. Wręczanie napiwku może sprawić, że pracownik poczuje się niekomfortowo lub że jego profesjonalizm jest podważany. W niektórych przypadkach, jeśli ktoś zdecyduje się zostawić napiwek, może on zostać delikatnie zwrócony. Zamiast napiwków, warto wyrażać swoją wdzięczność poprzez uprzejmość i szacunek.
Podsumowując, zwyczaje dotyczące napiwków różnią się w zależności od kraju i kultury. Warto zapoznać się przed podróżą z lokalnymi zwyczajami i uwzględnić ten drobny wydatek w wakacyjnym budżecie. Pamiętajmy, że napiwek to nie tylko dodatkowe wynagrodzenie, ale także wyraz uznania za dobrą obsługę, który może sprawić, że nasze wakacje będą jeszcze przyjemniejsze.
Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.
Zobacz także
Kupon rabatowy dla nowych Klientów!
Wpisz swój email, a wyślemy Ci 50% kod rabatowy na
prowizję od pierwszej wymiany.
Odbierz maila!
Wysłaliśmy Ci maila z 50% kodem rabatowym na prowizję od pierwszej wymiany!
Kliknij w link w mailu i zarejestruj się aby wykorzystać zniżkę