pl
Strona główna > Poradnik > Gdzie można jechać w wakacje 2021?

Gdzie można jechać w wakacje 2021?

13 maj 2021

Po ponad roku lockdownów, powtarzających się obostrzeń i wszelkich problemów związanych z poruszaniem się w erze koronawirusa, Europa powoli zaczyna wychodzić na prostą. Chociaż stabilizująca się sytuacja nie powinna być zachętą do beztroskiego podróżowania po całym świecie, powoli można zastanawiać się nad wakacyjnymi wyjazdami.

Do jakich krajów można się udać?

Ograniczenia w poruszaniu się po Europie z pewnością będą zmieniać się na bieżąco, więc każdą informację o możliwości wyjazdu trzeba traktować z pewną rezerwą. Co już wiemy? Głównym wnioskiem jest to, że większość państw Unii Europejskiej zamierza otworzyć swoje granice jeszcze w maju lub na początku czerwca, ale niemal wszystkie zamierzają postawić turystom pewne warunki.

Lista państw, do których można wjechać bez żadnych ograniczeń jest raczej krótka. Znajdują się na niej m.in. Albania i Macedonia, a jeśli chodzi o dalsze kierunki również Dominikana. Warto jednak pamiętać o tym, że po powrocie do Polski, według obecnych informacji, do 5 czerwca i tak będzie nas obowiązywała 10-dniowa kwarantanna.

Na różnych warunkach – wakacje bez testu?

Znacznie więcej krajów otwiera się na turystów stawiając wymagania, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Najczęściej warunkiem wjazdu do kraju jest okazanie negatywnego testu lub dokumentu poświadczającego, że jesteśmy ozdrowieńcami albo że jesteśmy już zaszczepieni. Na wpuszczanie (bez konieczności kwarantanny) osób, które spełniają jeden z tych trzech warunków zdecydowało się kilka południowych kierunków turystycznych m.in. Grecja, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja i Gruzja. Każdy kraj ma jednak własne zasady np. dotyczące minięcia danego czasu po chorobie lub szczepionce, które w ciągu najbliższego miesiąca mogą jeszcze ulec zmianie.

Dodatkowo w organach UE toczy się dyskusja o tym, jak ułatwić obywatelom poświadczanie tego, że są „bezpiecznymi” turystami, czyli takimi, którzy przeszli już koronawirusa, przyjęli szczepionkę lub posiadają negatywny wynik testu. Dobrą wiadomością jest też to, że osób po szczepieniu nie obowiązuje kwarantanna po powrocie do Polski. Jako ciekawostkę można dodać, że z racji tego, że obecnie testy są obowiązkowe niemal wszędzie, niektóre biura podróży jako „bonus” włączają koszt tego badania w cenę wycieczki.

Może jednak wakacje 2021 w Polsce?

Znacznie mniej stresujące niż wypatrywanie nowych sygnałów o otwieraniu się kolejnych państw na pewno będzie zorganizowanie wakacji w Polsce. Choć nie jest to wyryte w kamieniu, wygląda na to, że tegoroczne lato będzie w miarę „normalne” – być może nawet uda nam się zrobić wakacyjne zdjęcia bez maseczek na twarzach 🙂 Jako Polacy jesteśmy szczęściarzami, bo w ciągu kilku godzin każdy z nas może znaleźć się i w górach, i nad morzem, i nad jeziorem. Być może z takim krótkim wyjazdem nie trzeba nawet czekać do lipca czy sierpnia – na początku czerwca, z powodu Bożego Ciała wiele osób zapewne zdecyduje się na długi weekend, aby zatrzeć złe wrażenie po deszczowej majówce.

Jeśli po ponad roku zamknięcia w kraju marzymy jednak o przekroczeniu granicy, a z drugiej strony trochę boimy się wylatywać daleko w obecnych okolicznościach, można wypróbować najbliższe kierunki turystyczne. Po otwarciu się granic okolicznych państw można odwiedzić naszych sąsiadów i spędzić wakacje np. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji. Niezależnie od tego, czy kuszą nas  zagraniczne wojaże, czy wolimy zostać w Polsce, pamiętajmy o kilku zasadach.

Niezależnie od miejsca urlopu, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Mimo że obecnie nastroje w naszej części świata są raczej optymistyczne, wciąż warto być ostrożnym i nie lekceważyć zagrożenia, szczególnie że w niektórych krajach, np. w Indiach, sytuacja wciąż jest bardzo zła. Wyjeżdżając za granicę koniecznie powinniśmy śledzić komunikaty zarówno ze strony władz kraju, do którego jedziemy, jak i te dotyczące powrotów do Polski. Przed wyjazdem należy sprawdzić też panujące w danym kraju zasady i uzbroić się w maseczki oraz płyny odkażające, a na miejscu stosować się do panujących obostrzeń.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także