pl
Strona główna > Poradniki > Mobilna autoryzacja, czyli jak szybko i bezpiecznie autoryzować transakcje

Mobilna autoryzacja, czyli jak szybko i bezpiecznie autoryzować transakcje

16 lis 2022

Jeszcze kilkanaście lat temu, aby autoryzować transakcję bankową w bankowości internetowej, niezbędne było przepisanie kodu z karty kodów. Umówmy się, ta metoda nie należała do najwygodniejszych. Idąc z duchem czasu, kilka lat temu banki wprowadziły szybszą i bezpieczniejszą metodę autoryzacji, jaką są kody SMS. A jak jest dzisiaj? Dzisiaj większość banków, jak również serwis Walutomat, oferuje możliwość korzystania z autoryzacji mobilnej. Co to jest mobilna autoryzacja, jak działa i czy warto z niej korzystać?

Co to jest mobilna autoryzacja i jak działa?

Mobilna autoryzacja to sposób potwierdzania transakcji i zmian w profilu za pomocą aplikacji mobilnej, bez konieczności wpisywania kodów SMS. Jak działa mobilna autoryzacja? Po zleceniu transakcji w bankowości internetowej lub płatności online kartą, na ekranie smartfona otrzymujesz powiadomienie z aplikacji bankowej. Klikasz w nie, upewniasz się, że dane transakcyjne się zgadzają i zatwierdzasz transakcję, wpisując ustalony wcześniej kod PIN lub wykorzystując biometrię (odcisk palca lub faceID). Po poprawnej autoryzacji, otrzymujesz potwierdzenie transakcji. W taki sposób możesz również autoryzować zmianę danych w swoim profilu, jak np. limit transakcji na rachunku bankowym czy zmianę adresu.

Mobilna autoryzacja czy SMS?

Obok mobilnej autoryzacji, wśród najnowszych metod potwierdzania transakcji, jest jeszcze metoda kodów SMS. Z tą różnicą, że aby potwierdzać transakcję kodem SMS jesteś zmuszony do przepisania lub skopiowania kodu w odpowiednią rubrykę na ekranie laptopa lub smartfona. Kolejną kwestią jest przejrzystość danych dotyczących operacji. W treści SMS dane transakcyjne są umieszczone w ciągu tekstowym razem z datą i godziną dokonywanej operacji, co może być odebrane jako mniej czytelne przez użytkownika. W aplikacji mobilnej dane te prezentowane są w klarowny sposób, co jest bardziej przyjazne i w efekcie przyspiesza cały proces. W pojedynku mobilna autoryzacja kontra SMS wygrywa ta pierwsza ze względu na wygodę i szybkość.

Czy mobilna autoryzacja jest bezpieczna?

Według ekspertów mobilna autoryzacja transakcji uznawana jest za aktualnie bezpieczniejszą metodę, chociażby ze względu na szyfrowanie operacji w aplikacjach bankowych i tym samym mniejsze ryzyko pobrania złośliwego oprogramowania. Jednak, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo transakcji, musisz pamiętać o kilku rzeczach:

 • Uważnie czytaj dane transakcyjne zawarte w powiadomieniu. Zawsze!
 • Nie udostępniaj danych do logowania ani nie zapisuj tych danych w podręcznych notatkach w smartfonie.
 • Kod PIN powinien być inny od kodów używanych w innych aplikacjach czy do odblokowania telefonu.
 • Korzystaj ze sprawdzonej sieci Wi-Fi.
 • Otrzymałeś powiadomienie o transakcji, której nie zgłaszałeś? Skontaktuj się z bankiem.

Autoryzacja mobilna w Walutomacie

Walutomat, jako nowoczesna platforma wymiany walut, również oferuje swoim klientom aplikację mobilną. Posiadając aplikację mobilną Walutomat, możesz korzystać ze wszystkich funkcjonalności, jakie serwis Walutomat oferuje w swoim serwisie. W pakiecie z aplikacją mobilną, oprócz takich udogodnień jak np. kursy walut widoczne od razu po uruchomieniu aplikacji, otrzymujesz jeszcze jedną znaczną korzyść – mobilną autoryzację. Oczywiście, to Ty decydujesz o sposobie autoryzacji operacji, wybierając pomiędzy powiadomieniami PUSH, a tradycyjnymi SMS-ami. Decydując się na autoryzację mobilną, zyskujesz na czasie, ponieważ nie musisz ręcznie przepisywać kodu SMS. Niezależnie od tego, czy jesteś zalogowany do profilu w przeglądarce, czy w aplikacji, transakcje zatwierdzisz poprzez wpisanie PIN-u do logowania, odcisk palca lub FaceID. Mobilne potwierdzanie jest w pełni bezpiecznie i o wiele wygodniejsze niż tradycyjne potwierdzenie poprzez SMS. 

Jak włączyć mobilną autoryzację w Walutomacie?

 1. Pobierz wygodną w obsłudze aplikację Walutomatu. Znajdziesz ją w swoim sklepie: Google Play i App Store. Aplikacja dostępna na telefony oraz tablety z systemem Android 5.0 i nowsze lub iOS 11.0 i nowsze.
 2. Zaloguj się do Walutomatu w aplikacji i ustaw PIN.
 3. W zakładce Mój Walutomat → Dane Osobowe, wybierz opcję METODA AUTORYZACJI OPERACJI i zmień metodę autoryzacji operacji na Aplikacja mobilna. Zawsze możesz powrócić do tradycyjnej metody SMS.

W aplikacji mobilnej możesz potwierdzić:

 • transakcje finansowe,
 • zmianę danych osobowych,
 • dodawanie zaufanych odbiorców.

Poniżej pokazujemy schemat mobilnej autoryzacji dla edycji danych:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat autoryzacji mobilnej znajdziesz TUTAJ.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także