pl
Strona główna > Poradniki > Książki na wakacje polecane przez naszych dealerów walutowych!

Książki na wakacje polecane przez naszych dealerów walutowych!

25 lip 2022

Urlop to dla wielu zwykle czas nadrabiania książkowych zaległości. Możemy rozkoszować się lekturą w innych okolicznościach niż otuleni kocem w zimowe wieczory. Według badania Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce, wśród respondentów tylko 38% przeczytało w 2021 roku przynajmniej jedną książkę. Ta dzisiaj, ma bardzo dużą konkurencję wśród nowych mediów, które są wybierane chętniej. Mamy nadzieję, że czytelnicy naszego bloga ochoczo sięgają po książki. Dlatego właśnie nasi eksperci walutowi przygotowali zestawienie najciekawszych według nich książek w tematyce ekonomicznej. Wybrane lektury nie są typowymi książkami akademickimi, ale pozycjami nadającymi się idealnie na wakacje. Każdy, kto interesuje się otaczającym go światem, gospodarką, czy tematem pieniędzy z pewnością znajdzie coś dla siebie!

basen ksiązka

Co poleca Krzysztof Adamczak?

„Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem” – Nassim Nicholas Taleb

Zjawisko czarnego łabędzia obecnie pozostaje kluczowym zagadnieniem naszego świata. Zwłaszcza ostatnie lata pokazały, jak istotna jest sztuka przewidywania, tego, czego nie da się przewidzieć. Mimo że nie najłatwiejsza w odbiorze, dla wielu zbyt rozwodniona, to wciąż pozostaje w kanonie książek, które po prostu należy przeczytać.„Keynes kontra Hayek. Spór, który zdefiniował współczesną ekonomię” – Nicolas Wapshott

Dwóch największych myślicieli ekonomicznych XX wieku. Książka w postaci zebranych listów pozwala nie tylko zrozumieć, jak kształtował się powojenny ład, ale również rzuca światło na ostatnie kryzysy i narzędzia, którymi z nimi walczymy. Pobudza wyobraźnię, co by było, gdyby to Hayek miał nie tylko lepsze pomysły, ale również był lepszym oratorem.

Jakie książki poleca Maciej Przygórzewski? 

„Gra bez końca” – Simon Sinek

Nie każdy musi lubić Simona Sineka, co nie zmienia faktu, że warto zapoznać się z jego najnowszą książką. Przedstawia ona coś, czego bardzo brakuje w dzisiejszym zarządzaniu przedsiębiorstwami. Chodzi o perspektywę długoterminową, jako alternatywę do optymalizacji wyników na koniec okresu rozliczeniowego. W biznesie nie ma jednej recepty na sukces, warto zatem spojrzeć na problem również z tej perspektywy. Książka może okazać się interesująca nie tylko dla kadry zarządzającej, ale również szeregowych pracowników. Kto by nie chciał realizować dobrych długofalowych działań, zamiast sztucznie podciągać wyniki na koniec kwartału.

„Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralnej” – Richard H. Thaler

W ekonomii co jakiś czas pojawia się moda na pewne nurty. Nie zawsze dany trend jest tak silny jak neoliberalizm w latach 90. Dzisiaj gorącym temat jest ekonomia behawioralna. Jest to nurt próbujący, z sukcesami, tłumaczyć zjawiska ekonomiczne wspomagając się narzędziami z psychologii i nauk humanistycznych. Jest to rodzaj ekonomii odchodzącej od wzorów i matematycznego opisu procesów na rzecz badań zachowań konsumentów.

Lektury, które rekomenduje Krzysztof Pawlak

„Analiza techniczna rynków terminowych” – Jack D. Schwager

W książce znajdziemy zbiór zarówno formacji jak i wskaźników oraz co ważne praktycznie podejście do tematu. Autor skupia się na wyjaśnieniu zagadnień nie tylko profesjonalistom, ale także, laikom. Co mi się najbardziej podoba to fakt, że J. Schwager nie obiecuje „złotych gór” po zastosowaniu analizy technicznej i w wielu miejscach jest wręcz krytyczny do niej. To ważne szczególnie w ostatnim czasie burzliwym na rynkach, gdzie tak naprawdę sama „technika” nie wystarczy, by osiągnąć sukces, a trzeba bacznie obserwować również „fundamenty”.

„Globalny kryzys finansowy XXI wieku” – Wioletta Nawrot

Książka w dość przystępny sposób opisuje upadek jednej z największych instytucji w świecie finansów, a więc banku Lehman Brothers w USA, we wrześniu 2008 roku. Był to początek wielkiego kryzysu w XXI wieku. Czy największego, tego nie wiemy. Biorąc pod uwagę, że banki centralne nie wzięły z tego wydarzenia żadnej lekcji i obecnie poszły na bakier z ekonomią, obniżając stopy procentowe nierzadko poniżej 0, do tego rozdmuchując swoje bilanse do granic możliwości. Autorka próbuje zdefiniować problemy, które mogą przyczynić się do kolejnych wielkich kryzysów, tyle tylko, że pisząc tę książkę nie wiedziała jeszcze, jak świat pieniądza, czy finansów zmieni pandemia koronawirusa. 

Rekomendacje książek od Adama Fuchsa

„Kontrakty, surowce, forex” – Rafał Glinicki

Książka nie należy może do najnowszych publikacji, ale moim zdaniem pozostaje wciąż obowiązkowym wolumenem dla zainteresowanych tradingiem. Autor przedstawia w niej kilka metodologii. Podaje przykłady z rynku, przedstawia do nich wykresy i stara się w jak najbardziej przystępny sposób wyjaśnić techniczne aspekty. Następnie łączy trzy techniki, czyli VSA (Volume Spread Analysis), teorię fal Elliota i geometrię rynku, stawiając tezę, że jest to najskuteczniejszy sposób zawierania korzystnych transakcji. Spekulacyjne sukcesy autora, jak i liczne wyróżnienia, które otrzymał od organizacji finansowych, z pewnością pomagają mu w udowodnieniu swoich racji. Publikacja skierowana jest raczej do osób, które chcą zostać aktywnymi traderami. Mimo wszystko może przydać się każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć techniczne narzędzia, którymi posługują się zawodowcy, a które często wpływają na kierunki rynków.

„Trader – umysł łowcy” – Izabela Górecka, Rafał Glinicki

Pozostaję w obszarze tradingu, ale moją drugą propozycją chciałem zwrócić uwagę, jak ważne są aspekty psychologiczne. Dotyczy to zarówno samej spekulacji, jak i postrzegania zachowań różnych uczestników rynków, czy też gospodarki jako całości. Wybrałem tę publikację, ponieważ jej współautorem jest trader, którego techniczny „podręcznik” przedstawiłem powyżej. Stanowi to klarowny dowód, że najlepsi oprócz ogromnego zasobu teoretycznej wiedzy, zdają sobie sprawę, jak ważnym czynnikiem są emocje. Bez umiejętności zarządzania emocjami bardzo trudno osiągnąć sukces. Ważnym aspektem tej książki jest opisywanie zagadnień poprzez doświadczenia samych autorów. Potrzebowali oni wielu lat, aby także na własnych błędach wypracować odpowiednie podejście do tradingu. Ich droga może być ważną wskazówką dla osób, które dopiero chcą rozpocząć tę przygodę.

Książki polecane przed Dawida Górnego

„Kto zabrał mój ser?” – Spencer Johnson

To książko-bajka z wieloma morałami, skierowana nie tylko dla dzieci. Pozycja ta wskazuje cztery główne postawy ludzkie, które często nieświadomie prowadzą nas przez życie i wpływają na nasz sukces oraz samozadowolenie (lub porażkę). Książka motywuje, uczy ambicji, popiera ciekawość do świata i zapał do działania. Warto sprawdzić ten tytuł, zwłaszcza jeżeli kiedykolwiek strach był silniejszy od Twoich pragnień.

„Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie” – T. Harv Eker

Podejście do pieniędzy to sprawa indywidualna, która często jest zakotwiczona w naszej głowie. Często nie jesteśmy świadomi wzorców, które zobaczyliśmy w dzieciństwie, a które powtarzamy przez całe życie. Warto poznać pojęcie, chociażby termostatu finansowego, które niejednej osobie pozwoliło zrozumieć swoje postępowanie w stosunku do finansów. Minusem książki jest zbyt częste nawiązywanie do autorskiego szkolenia Pana Ekera.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także