pl
Strona główna > Poradnik > Jak wybrać najlepszy serwis wymiany walut?

Jak wybrać najlepszy serwis wymiany walut?

10 mar 2015

Obecnie na krajowym rynku działa około pięćdziesiąt kantorów internetowych oraz społecznościowych platform wymiany walut. Tak duża liczba serwisów wymieniających waluty sprawia, że kursy są utrzymywane na atrakcyjnym poziomie. Szeroka oferta rynkowa może jednak wprawiać w zakłopotanie osoby, które jeszcze nie korzystały z usług kantorów internetowych. Dlatego przedstawiamy kilka porad stanowiących odpowiedź na tytułowe pytanie. Mogą one być użyteczne również dla czytelników, którzy już wymieniali walutę przez Internet.  

Nie tylko kursy kupna i sprzedaży mają znaczenie

Większość osób szukających najlepszego kantoru internetowego bierze pod uwagę proponowane kursy. Takie proste kryterium oceny stosują też serwisy porównujące wszystkie kantory. Atrakcyjne kursy kupna i sprzedaży bez wątpienia są bardzo istotne dla klienta. Trzeba jednak pamiętać, że warunki cenowe to nie jedyny czynnik, który wpływa na opinię o kantorze oraz jego popularność. Niewiele osób chciałoby korzystać z usług serwisu, który oferuje walutę tańszą o kilka lub kilkanaście pipsów (1 pips = 0,0001 zł), ale wypłaca wymienioną kwotę ze sporym opóźnieniem.  

W związku z powyższym osoba szukająca najlepszego kantoru prócz kursów powinna uwzględnić również następujące kwestie:

  • wiarygodność firmy prowadzącej wymianę walut oraz jej doświadczenie na rynku (warto zwrócić uwagę m.in. na kapitał zakładowy oraz formę prawną przedsiębiorstwa)
  • kompletność informacji podawanych na stronie internetowej (kantor, który np. nie przedstawia kompletnych informacji o kosztach przelewów zwrotnych, trzeba traktować ze sporą rezerwą)
  • deklarowany czas wymiany walut (z uwzględnieniem wypłaty środków)
  • poziom zabezpieczeń stosowanych przez serwis internetowy (należy unikać witryn, w przypadku których przeglądarka internetowa informuje o niskim lub średnim poziomie zabezpieczeń)
  • politykę dotyczącą danych osobowych klienta (niektóre kantory w trakcie rejestracji wymagają zgody na przetwarzanie danych osobowych przez swoich partnerów – w praktyce oznacza to sprzedaż poufnych informacji o kliencie)
  • koszty związane ze zwrotnym przelewem waluty na rachunek klienta

 Warto wiedzieć, że ostatni z wymienionych czynników może mieć duży wpływ na ogólny koszt transakcji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wysokość kursów kupna i sprzedaży to nie jedyne kryterium, które wpływa na ocenę kantoru internetowego. Trzeba też wziąć pod uwagę wiarygodność firmy prowadzącej wymianę walut, czas realizacji zlecenia oraz ewentualne koszty przelewów.

Kosztowny przelew redukuje oszczędności

Wiele krajowych banków uważa, że krajowy przelew walutowy to usługa wykraczająca poza standardową ofertę. Klienci takich instytucji niestety muszą liczyć się ze sporymi kosztami przesłania euro, franków, dolarów lub funtów. W przypadku banków, które traktują przelew krajowy w walucie tak samo, jak zagraniczny przekaz, jednorazowa opłata może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Na szczęście walutowe przelewy wewnętrzne (w obrębie jednego banku) są realizowane szybko i bezpłatnie. Dlatego wiodące kantory internetowe posiadają konta w kilkunastu najbardziej popularnych bankach. Takie rozwiązanie przyśpiesza wypłatę środków i chroni klienta przed wysokimi kosztami przelewów zewnętrznych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dobry kantor internetowy powinien mieć konta w najbardziej popularnych bankach. Dzięki temu transfer pieniędzy jest szybki i bezpłatny.

Mniej znane kantory mogą dysponować tylko jednym rachunkiem. W rezultacie ich klienci muszą pokryć opłatę za międzybankowy przelew zewnętrzny. Taki dodatkowy koszt skutecznie redukuje oszczędności związane z zakupem tańszej waluty. Świadczy o tym poniższy przykład.

Klient kantoru A zakupił 1000 dolarów amerykańskich (USD) po kursie 3,1453 zł. Zakup obcej waluty kosztował go 3145,30 zł, a zwrotny przelew środków na rachunek bankowy był bezpłatny. Klient kantoru B nabył 1000 USD po niższym kursie (3,1430 zł), ale musiał zapłacić 15 zł za przesłanie wymienionej kwoty. W rezultacie całkowity koszt jego transakcji wyniósł 3158 zł. Po uwzględnieniu wszystkich wydatków okazało się, że klient kantoru B mimo bardziej atrakcyjnego kursu wymiany zapłacił o 12,70 zł więcej za 1000 USD. W analizowanym przykładzie różnicę wynikającą z kursów walutowych zniwelowałaby nawet opłata wynosząca 2,30 zł.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nawet niewielka opłata za przelew zwrotny może zniwelować oszczędności wynikające z bardziej atrakcyjnego kursu wymiany.

Warto sprawdzić niezależne opinie internautów

Dobrym kryterium oceny kantorów internetowych są również opinie zamieszczone w sieci. Osoby poszukujące informacji na temat konkretnego kantoru powinny zainteresować się serwisami, które gromadzą dużą liczbę wypowiedzi i ocen. Najbardziej znanym przykładem jest zbierający opinie konsumentów portal Opineo.pl. Warto go odwiedzić przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego kantoru internetowego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed skorzystaniem z usług kantoru internetowego warto sprawdzić, jak oceniają go inne osoby (np. użytkownicy Opineo.pl).

korzysci

 

Zobacz także: Dlaczego kursy walut w Internecie są bardziej atrakcyjne?


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także