pl
Strona główna > Poradniki > Ile kosztuje konto walutowe dla firmy?

Ile kosztuje konto walutowe dla firmy?

13 maj 2015

Wiele firm należących do sektora MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) prowadzi wymianę handlową z zagranicznymi kontrahentami. W przypadku takiej działalności posiadanie konta walutowego jest koniecznością. Rachunek w walucie obcej będzie potrzebny również wszystkim spółkom, które korzystają z Walutomatu. Z myślą o takich podmiotach zebraliśmy przydatne informacje na temat kosztów prowadzenia kont walutowych.

Opłata za firmowy rachunek waha się od 0 zł do 110 zł/m-c

Konto walutowe dla firm z sektora MSP można znaleźć w ofercie wielu banków komercyjnych i spółdzielczych. Poniższa tabela prezentuje informacje na temat rachunków oferowanych przez wiodące instytucje. Po sprawdzeniu ich tabel opłat i prowizji (z 5 maja 2015 r.), można stwierdzić, że miesięczny koszt prowadzenia konta walutowego dla firmy jest zróżnicowany. Przykładowo Idea Bank nie nalicza żadnej opłaty, a Deutsche Bank pobiera 4,99 zł lub 5 zł/m-c. Trzeba jednak pamiętać, że wymienione banki (podobnie jak PKO BP) wymagają otwarcia dodatkowego rachunku w złotym.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rachunek walutowy dla firmy może być powiązany z kontem w krajowej walucie. Takiego konta nie można otworzyć osobno.

W przypadku samodzielnych rachunków najmniejsze opłaty miesięczne pobiera mBank (10 zł). Dość niską stawkę za obsługę konta ustalił też BZ WBK. Problem polega jednak na tym, że wspomniany bank (podobnie jak PKO BP) nalicza opłaty za przyjęcie przelewów zewnętrznych w walucie. To może być problem dla firm, które otrzymują wiele wpłat od zagranicznych kontrahentów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed otwarciem konta firmowego trzeba się upewnić, czy bank nie pobiera np. opłat za przelewy przychodzące w walucie obcej.

Warto zaznaczyć, że prócz miesięcznych opłat zróżnicowane są również waluty oferowanych kont. Niektóre z banków (np. BZ WBK lub Idea) proponują tylko rachunek w czterech głównych walutach (EUR, USD, GBP i CHF). Największy wybór walut oferuje Alior Bank, Pekao i Deutsche Bank. Na rachunki w wymienionych instytucjach mogą wpływać nawet tak egzotyczne waluty jak południowoafrykański rand, meksykańskie peso, czy dirham ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W niektórych bankach wybór walut rozliczeniowych ogranicza się tylko do euro, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego.

 

Porównanie kosztów związanych z rachunkiem walutowym dla małych i średnich przedsiębiorstw

Nazwa banku

Nazwa konta

Waluty obce, w których jest prowadzony rachunek

Miesięczny koszt prowadzenia konta

(bez karty debetowej)

Opłata za przelew SEPA (w euro) oraz najtańszy przelew SWIFT wykonywany poprzez bankowość internetową

Alior Bank

Rachunek Biznes Profil Zagraniczny

EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, HUF, JPY, DKK, NOK, SEK, RUB, TRY, RON, BGN, ZAR, MXN

110 zł

SEPA: 2 zł

SWIFT: 0,2%, od 20 zł do 50 zł

 

BZ WBK

Taryfa Biznes

Pakiet Optimum

EUR, USD, GBP, CHF

25 zł

(zwolnienie z opłaty za jeden rachunek walutowy dla firm, które posiadają konto w złotym, dotyczy taryf Biznes Pakiet OPTI i MAXI)

SEPA: 10 zł

SWIFT: 0,2%, od 20 zł do 200 zł

Opłata za przyjęcie przelewu SEPA: 5 zł

Opłata za przyjęcie przelewu SWIFT: 10 zł

 

Deutsche Bank

Rachunek Pomocniczy

AUD, BGN, CAD, CNY, CZK, DKK, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, INR, JPY, LTL, MXN, NOK, NZD, RON, RUB, SEK, SGD, THB, TRY, ZAR

4,99 zł/5 zł

(dodatkowa opłata powiększa koszt prowadzenia rachunku w PLN)

SEPA: 5 zł (pierwszy przelew w miesiącu gratis w Pakiecie dbNET Biznes)

SWIFT – w zależności od rachunku podstawowego:

0,2% min. 30,00 zł max. 250,00 zł (dbNET Biznes, db S)

0,15% min. 30,00 zł max. 187,50 zł (db M)

0,1% min. 30,00 zł max. 125,00 zł (db L, db XL)

Idea Bank

Konto Walutowe (zakładane do konta w PLN)

EUR, USD, GBP, CHF

0 zł

SEPA: 4,99 zł (pierwsze dwa w miesiącu z 0 zł)

SWIFT: 0,25%, od 29,99 zł do 100 zł

mBank

mBiznes Konto Walutowe

EUR, USD, GBP, CHF

10 zł

SEPA: 5 zł

SWIFT: 0,25%, od 20 zł do 200 zł

 

Pekao

 

Mój Biznes Walutowy

EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, SEK, RUB, TRY, ZAR, RON, BGN, HRK, CNY, AED

79 zł

(0 zł jeśli wartość transakcji przekroczy 50 000 zł/m-c, prowadzenie czterech rachunków walutowych bez dodatkowych opłat)

SEPA: 4,99 zł

SWIFT: 0,2%, od 50 zł do 200 zł

PKO BP

Pakiet Biznes Sukces Plus + Pakiet Biznes Waluta

EUR, USD, GBP, AUD, CZK, DKK, JPY, CAD, NOK, SEK, HUF, CNY, TRY, BGN, RON, HKD

25 zł

(dodatkowa opłata powiększa koszt prowadzenia

rachunku w PLN)

SEPA: 5 zł

SWIFT: 0,15% od 25 zł do 130 zł

Opłata za przyjęcie przelewu SEPA: 5 zł

Opłata za przyjęcie przelewu SWIFT: 15 zł

Raiffeisen Polbank

Rachunek pomocniczy/Rachunek rozliczeniowo – lokacyjny do Wymarzonego Konta dla Biznesu

EUR, USD, CHF, GBP, SEK, DKK, NOK, CZK, HUF, JPY, CAD, AUD, RUB

15 zł (rachunek w

EUR i USD – 0 zł)

SWIFT: 90 zł (opcja SHA)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych ze stron banków (dane z 5 maja 2015 r.)

Koszty przelewu SWIFT to nie tylko problem konsumentów

W kontekście opłat i prowizji związanych z prowadzeniem kont walutowych trzeba również zwrócić uwagę na przelewy zagraniczne. Okazuje się, że takie operacje mogą być dość „drogie” nie tylko dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. konsumentów).

Po sprawdzeniu informacji przedstawionych w powyższej tabeli okazuje się, że dotkliwy jest głównie koszt przelewów realizowanych w systemie SWIFT. Najniższa prowizja za wspomniane operacje wynosi od 0,1% do 0,25%. Nawet taka, pozornie niewysoka stawka generuje spore koszty, jeśli firma zdecydowała się na przesłanie większej kwoty. Sytuację przedsiębiorstw poprawia fakt, że banki wprowadziły maksymalne limity pobieranej prowizji. Ich wysokość waha się od 50 zł (Alior) do 250 zł (Deutsche Bank). Warto zaznaczyć, że prowadzenie rachunku zapewniającego najtańsze przelewy SWIFT (Biznes Profil Zagraniczny w Aliorze) kosztuje aż 110 zł miesięcznie. Wspomniane konto może jednak okazać się dobrym wyborem dla firm, które często wysyłają pieniądze do banków spoza Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatniczego.

Dowiedz się więcej o przelewach SWIFT i Jednolitym Europejskim Obszarze Płatniczym w naszym poradniku >  

Tak samo jak w przypadku kont oferowanych konsumentom, koszt przelewów Europejskich (SEPA) jest znacznie niższy. Za każdą z takich operacji firma musi zapłacić od 4,99 zł do 10 zł. To oznacza, że przelew SEPA zawsze będzie przynajmniej dwukrotnie tańszy od zlecenia wykonywanego w systemie SWIFT.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przelewy europejskie (SEPA) są rozliczane tylko w euro. Przyjmą je banki posiadające siedzibę w jednym z 32 krajów Europy (państwa członkowskie Unii Europejskiej + Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria).

Zobacz także: Czy od walutowych zysków trzeba zapłacić podatek?


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także