pl
Strona główna > Poradnik > Giełda walut – czym różni się od kantoru online i jakie ma zastosowania?

Giełda walut – czym różni się od kantoru online i jakie ma zastosowania?

26 mar 2024

Sposób, w jaki wymieniamy waluty, przeszedł znaczącą transformację. Tradycyjne, stacjonarne kantory, w których podchodzimy do małego okienka, coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom finansowym, takim jak giełdy walut czy kantory online. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że służą do tego samego, to jednak istnieje między nimi szereg fundamentalnych różnic. 

giełda walut czy kantor online

Jak działa giełda walut?

Giełda walut polega na dokonywaniu transakcji pomiędzy jednym a drugim użytkownikiem. Wyobraź sobie taką sytuację. Jan, posiadający odłożone pieniądze w euro, znalazł w sklepie internetowym ofertę swojego upragnionego samochodu w bardzo okazyjnej cenie. Niestety, sprzedawca nie chce przyjąć zapłaty w obcej walucie. Jako, iż jest zauroczony perspektywą zakupu nowego auta, decyduje się on na jej sprzedaż i zamieszcza ofertę na giełdzie walut z propozycją wymiany tych pieniędzy na złotówki. W tym samym czasie Kasia podjęła decyzję o tym, iż wyrusza w podróż dookoła Europy. Miała na koncie dużą kwotę w złotówkach i uznała, że potrzebuje euro, aby móc płacić za granicą. Weszła więc na giełdę walut, zobaczyła ofertę Jana i podjęła decyzję o zakupie. Właśnie w taki sposób użytkownicy wymieniają się między sobą. Giełda walut jest miejscem, w którym spotykają się kupujący ze sprzedającymi. 

Jak działają kantory online?

Załóżmy jednak, że Jan nie wie o istnieniu giełdy walut i korzysta z usług kantoru online. Czym będzie różnić się ta transakcja? Na plus na pewno działa szybkość tego procesu, na której w obecnej sytuacji na pewno mu zależy. Nie chce, żeby ktoś sprzątnął mu brykę sprzed nosa! W przypadku giełdy walut Jan musi czekać, aż pojawi się Kasia, chcąca kupić jego euro. W tym wypadku jest on od niej niezależny, bowiem w kantorze online pieniądze wymieniane są między użytkownikiem a serwisem. Minusem, w porównaniu do giełdy walut, jest jednak fakt, iż nasz bohater nie może samodzielnie ustalić kursu. Musi zaakceptować ten, który zostanie mu zaoferowany. 

Sam ustalasz kurs

Nasz przykładowy Jan, sprzedając swoje euro, dzięki temu, że wystawił je na giełdzie, mógł samodzielnie ustalić kurs, po jakim chce je spieniężyć. Jest to główna cecha, która odróżnia ją od kantorów online, w których kurs jest z góry narzucony przez serwis. Giełda nie jest w tej transakcji ani kupującym, ani sprzedającym. Nie jest żadną stroną wymiany. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Oczywiście, ona sama sugeruje użytkownikowi cenę, za jaką może sprzedać swoją walutę, ale nie jest on od niej uzależniony i może wprowadzić odpowiadające mu korekty. Musisz jednak pamiętać, że nieadekwatna wycena może spowodować, że stracisz na wymianie lub w przypadku zbyt wysokiego kursu –  będziesz mieć mniejszą szansę na znalezienie osoby, która dokona jej zakupu.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego. Oba posiadają swoje zalety. Giełda walut będzie dobrym wyborem dla Ciebie, jeżeli uznasz, że zależy Ci przede wszystkim na oszczędnej wymianie. Jeśli twoim celem jest jak najszybsza wymiana waluty, wówczas lepszym wyborem może okazać się kantor online. Zarówno jedna, jak i druga opcja pozostaje wygodniejsza niż dokonywanie transakcji w kantorze stacjonarnym. W przypadku Walutomatu dodatkowym udogodnieniem jest portfel walutowy, dzięki któremu waluty można wymienić błyskawicznie i bez oczekiwania na przelew. Jednocześnie pieniądze możesz wypłacić na swoje konto lub bezpośrednio na konto odbiorcy, również za granicą. Dodatkowo, korzystając z giełdy walut, unikasz wysokich spreadów. Walutomat pobiera jedynie maksymalną prowizję od wymiany na poziomie 0,2%. Możesz ją obniżyć, biorąc udział w naszym programie punktowym. Punkty można zdobywać w ramach systemu poleceń oraz angażując się w akcje specjalne, o których będziemy informowali na naszej stronie.  


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także