pl
Strona główna > Poradniki > Gdzie, za co i jak płacić kryptowalutami?

Gdzie, za co i jak płacić kryptowalutami?

11 maj 2023

Jak dużym zaskoczeniem było około 10 lat temu pojawienie się możliwości uiszczenia opłaty za pomocą bitcoina na jednym z wówczas najbardziej rozpoznawalnych polskich portali internetowych do oglądania filmów przez Internet? Wtedy jeszcze mało kto wiedział, czym tak naprawdę są kryptowaluty, jaka technologia za nimi stoi i że zostanie z nami na dłużej. Z roku na rok na mapie pojawia się coraz więcej miejsc oznaczonych „Bitcoin accepted here”. Dziś zastanowimy się gdzie, za co i jak płacić kryptowalutami.

Online czy stacjonarnie? Czyli gdzie zapłacimy Bitcoinem?

Często nie zwracamy uwagi na oznakowanie mówiące o możliwości zapłaty za produkty przy użyciu kryptowalut. Skutkiem jest przeświadczenie, że posiadanie bitcoina nie pozwala nam użyć go podczas zakupów. Ignorując takie komunikaty, pozbawiamy siebie świadomości, jak wiele miejsc akceptuje płatności w kryptowalutach oraz jak wiele możemy za nie kupić. Prawdą jest, że prym w płatnościach krypto wiedzie sprzedaż online, co raczej nikogo nie powinno dziwić. Istnieją jednak biznesy prowadzone stacjonarne, gdzie przy pomocy bitcoina możemy zapłacić nawet za przysłowiową kawę. Są to np. restauracje, hotele, sklepy odzieżowe, biura turystyczne itp. Zazwyczaj są one oznaczone znakiem “Bitcoin accepted here”. Punktów stacjonarnych akceptujących płatności w krypto jest coraz więcej. Ich zwiększaniu sprzyja pojawienie się na rynku firm, które oferują gotowe rozwiązanie w postaci terminala umożliwiającego przyjmowanie transakcji np. w bitcoinie. Urządzenie to generuje kod QR, po którego zeskanowaniu możemy bezpośrednio przesłać kryptowaluty ze swojego portfela kryptowalutowego na portfel firmy, której chcemy zapłacić za towary czy usługi.

W branży krypto

Najbardziej przychylne przyjmowaniu opłat w kryptowalucie są firmy związane z technologią. Twórcy oprogramowania, producenci gier czy sprzętu komputerowego, jako że są zaznajomieni z technologią, wiedzą co kryje się pod pojęciem blockchain, technologii wykorzystywanej w kryptowalutach. Posiadając podstawową wiedzę techniczną, nie są oni podejrzliwi co do płatności przy użyciu krypto, a czasem nawet preferują taką formę. Oprócz przedsiębiorstw z dziedziny IT, coraz chętniej płatności w formie kryptowalut przyjmują firmy obracające biżuterią. Osoby zatrudnione w tym sektorze, przez obcowanie z metalami szlachetnymi, nie raz zetknęli się z tematem inwestycji. To zmniejsza barierę do poznania i zrozumienia funkcjonowania kryptowalut, które są jedną z form lokowania kapitału. W tym akapicie nie można nie wspomnieć o przyjmowaniu płatności w formie kryptowalut przez osoby zatrudnione w tej właśnie branży. Bitcoinem często zapłacimy za kursy, książki, gadżety czy bilety na krypto eventy. Przykłady przedstawione powyżej to tylko kropla w morzu przedsiębiorstw, które w pewnym stopniu są powiązane z technologią blockchain i możemy za ich produkty płacić przy użyciu kryptowalut. Są natomiast i takie, które prowadzą biznesy w zupełnie innych obszarach.

Gdzie, poza branżą krypto, można płacić Bitcoinem?

Do niedawna za bitcoina mogliśmy kupić amerykańskie samochody elektryczne. Płatności w najstarszej kryptowalucie przyjmuje także sklep stacjonarny polskiej firmy produkującej naturalne kosmetyki hipoalergiczne. Do tego grona możemy dodać np. niektóre salony producentów okien i drzwi, agencje marketingowe czy lokalne studia tatuażu. Jak wcześniej wspomniano, miejsca “Bitcoin accepted here” to także wiele firm działających w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Z roku na rok punktów akceptujących kryptowaluty jest coraz więcej. Sama możliwość płatności kryptowalutami w takich miejscach nie jest jednak mocno rozreklamowana, przez co zwyczajnie o niej nie wiemy.

Jak płacić kryptowalutami? Np. kartą!

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują karty płatnicze połączone z portfelem krypto. Są to głównie giełdy kryptowalutowe. Co ciekawe, karty te są wydawane przy współpracy z jednym z największych operatorów kartowych na świecie. Posiadając kartę takiej giełdy, możemy użyć jej podczas płatności za towary w firmach, które akceptują płatności kartami tego operatora. W momencie przyłożenia takiej karty do terminala, operator wymienia posiadaną kryptowalutę na walutę fiducjarną, po czym przekazuje ją do odbiorcy. Ten nawet nie musi wiedzieć, że jego klient do płatności pierwotnie użył kryptowaluty. Jest to nowe rozwiązanie na rynku otwierające możliwość uiszczania płatności przy użyciu kryptowalut o wszystkie placówki na świecie, akceptujące kartę operatora wydającego kartę.

Co warto sprawdzić przed transakcją?

Decydując się na płatność kryptowalutami, należy pamiętać, że wiążą się one z uiszczeniem opłaty transakcyjnej, której wysokość zależy od wielu czynników. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, czy wykonujemy transakcję za pomocą karty operatora, który za nas wymieni nasze krypto na walutę fiducjarną i dokona płatności, za co pobierze opłatę, czy korzystamy z portfela kryptowalutowego i cała płatność jest realizowana na sieci blockchain danej kryptowaluty. Jeżeli jest to ta druga opcja, musimy wiedzieć, jakiej sieci używamy, gdyż każda z nich ma inne opłaty transakcyjne i inny czas realizacji transakcji. Im większy ruch, tym droższe opłaty transakcyjne. Zatem, w przypadku drobnych zakupów, prowizja może stanowić istotny procent ceny kupowanego towaru czy usługi, a nawet przewyższyć taką wartość, więc cała transakcja nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Jest to istotne ograniczenie dla masowej adopcji płatności w kryptowalutach. Aby rozwiązać istniejący problem, powstają różne propozycje mające na celu wyskalowanie łańcuchów blockchain, które przyspieszą działanie sieci i obniżą opłaty. 

Towary ze świata rzeczywistego za krypto na wyciągnięcie ręki 

Na świecie istnieje wiele firm, które przyjmują płatności w kryptowalucie. Nie są to jedynie przedsiębiorstwa z branży. Jest ich o wiele więcej – od producentów oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, po producentów kosmetyków. Decydując się na płatność w kryptowalucie, warto wcześniej zapoznać się z czasem realizacji transakcji oraz opłatą, która zostanie pobrana, ponieważ może stanowić istotny procent wartości dokonywanych zakupów.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także