pl
Strona główna > Poradniki > Ferie zimowe 2022 – czy wyjazd na narty za granicę jest możliwy?

Ferie zimowe 2022 – czy wyjazd na narty za granicę jest możliwy?

12 sty 2022

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, w tym roku przerwa w nauce wraca do starego podziału na kilka dat, w zależności od województwa. Mimo względnego przywrócenia turystyki, tegoroczne ferie zimowe będą się nieco różnić od tych w poprzednich latach. Jednak obostrzenia pandemiczne nie zakazują całkowicie wyjazdów. Entuzjaści białego szaleństwa mogą wybrać się na narty zarówno w Polsce, jak i za granicą. W drugim przypadku trzeba liczyć się z pewnymi obostrzeniami, jeżeli chcemy skorzystać z oferty kurortów narciarskich. W artykule przybliżymy zasady covidowe dla osób, które planują aktywne ferie w Austrii, Francji, Czechach i we Włoszech. W każdym państwie obowiązują inne zasady bezpieczeństwa i higieny, dlatego warto się zapoznać z nimi przed wyjazdem

Narty w Czechach

Jeżeli wybieramy się na szusowanie do naszych południowych sąsiadów przed wyjazdem konieczne jest wykonanie testu PCR, natomiast osoby zaszczepione dawką przypominającą i dzieci do 12 r.ż są zwolnione z tego obowiązku. Korzystanie z wyciągów, meldunek w hotelu, czy wstęp do restauracji jest możliwy tylko dla osób posiadających certyfikat covidowy. Podczas zakupu skipassu również wymagane jest okazanie certyfikatu covidowego. Warto wiedzieć, że na wyciągach i w kolejkach trzeba mieć założoną maseczkę o standardzie FFP2. O co jeszcze warto zadbać przed wyjazdem na narty do Czech? Z pewnością nie można zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym oraz wymianie waluty na korony czeskie. 

Narty w Austrii

Ośrodki narciarskie w austriackich Alpach są czynne jednak, aby wjechać do tego kraju w celach turystycznych, wymagany jest status ozdrowieńca lub osoby zaszczepionej. Nie zwalnia to z konieczności posiadania negatywnego wyniku testu PCR lub zaświadczenia o przyjęciu dawki przypominającej, z wyjątkiem dzieci poniżej 12 lat.  Bez certyfikatu covidowego nakładana jest na przyjeżdżających kwarantanna. Korzystanie ze stoków, wyciągów, hoteli czy restauracji jest możliwe tylko dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców. Apreski w najbliższym czasie już także nie będzie wyglądało jak dawniej – lokale gastronomiczne są czynne tylko do godziny 23:00. Podobnie jak w Czechach na kolejkach linowych wymagane są maseczki typu FFP2 oraz zachowywanie dystansu min. 2 metrów. 

Narty we Włoszech

Mimo że we Włoszech do końca marca 2022 obowiązuje stan wyjątkowy oraz podział na strefy, to ośrodki narciarskie są czynne na podobnych zasadach jak w innych krajach. Podział kraju na strefy w efekcie przekłada się na poziom obostrzeń w danym regionie. Turyści z Polski są zobowiązani do rejestracji przyjazdu na specjalnej stronie internetowej. Do końca stycznia wjazd do Włoch jest możliwy po okazaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego, co jest obowiązkowe również dla osób zaszczepionych. Dodatkowo jeżeli nie posiadamy certyfikatu covidowego musimy liczyć się z obowiązkiem poddania się kwarantannie. Na terenie kraju obowiązuje green pass obejmujący osoby zaszczepione, ozdrowieńców i przetestowanych – jest on wymagany np. podczas meldunku w hotelu. We Włoszech został wprowadzony także super green pass umożliwiający wstęp do restauracji, czy barów tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców. Na stoku również bez super green passu nie poszalejemy. Ograniczona o 20% została przepustowość skibusów i wyciągów. Warto się również zaopatrzyć w maseczki FFP2, które są zalecane. 

Oprócz samych ograniczeń pandemicznych narciarze we Włoszech muszą się przygotować na nowe przepisy bezpieczeństwa wprowadzone 1 stycznia 2022 roku. Obowiązek noszenia kasków narciarskich dotyczy wszystkich poniżej 18 r.ż. Każdy miłośnik szusowania musi posiadać również obowiązkową polisę OC, a dodatkowo wprowadzono bezwzględny zakaz uprawiania sportów zimowych pod wpływem alkoholu, na podobnych warunkach jak w ruchu drogowym. 

Narty we Francji

Osoby wybierające się na narty do Francji muszą posiadać certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19, zaświadczenie o statusie ozdrowieńca lub negatywny wyniki testu antygenowego bądź PCR. Osoby uprawiające sporty zimowe mają obowiązek zasłaniania nosa i ust na wszystkich wyciągach i kolejach linowych. Obowiązkowo trzeba przestrzegać dystansu społecznego na całym terenie ośrodków narciarskich. Jeżeli sytuacja epidemiczna się pogorszy, wówczas może zostać wprowadzony obowiązek posiadania certyfikatu covidowego, aby skorzystać z oferty ośrodków narciarskich. 

Bezpieczne białe szaleństwo w czasach koronawirusa

Warunki korzystania z oferty ośrodków narciarskich różnią się w zależności od regulacji w danym państwie. Jednak miłośnicy sportów zimowych nie muszą spisywać na straty kolejnego sezonu. Aktualnie obowiązujące zasady mogą się oczywiście zmienić, natomiast rządy państw deklarują wcześniejsze ostrzeżenia o ewentualnych zmianach. Przed samym wyjazdem warto sprawdzić aktualne regulacje na stronach poszczególnych krajów oraz zapoznać się z lokalnymi zasadami higieny i bezpieczeństwa. We własnym zakresie powinieneś dbać o zachowywanie odpowiedniego dystansu społecznego oraz częstą dezynfekcję rąk. Dodatkowo warto wybierać hotele położone blisko stoku, aby uniknąć korzystania z transport zbiorowego np. skibusa. Warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji sprzętu zimowego, aby uniknąć kolejek w wypożyczalni.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także