pl
Strona główna > Poradniki > Jak duże są przelewy z Niemiec od polskich emigrantów?

Jak duże są przelewy z Niemiec od polskich emigrantów?

07 lip 2020

Liczba Polaków, którzy wyemigrowali do Niemiec już dawno przekroczyła 700 tysięcy. Niektórzy zadomowili się tam na stałe, inni wyjechali na kilka lat, ale ostatecznie zamierzają wrócić do ojczyzny, a wielu łączy pracę za granicą ze spędzaniem dni wolnych w Polsce, z bliskimi. W tym tekście przyjrzymy się przelewom z zagranicy, jakie płyną od naszych rodaków pracujących u zachodnich sąsiadów.

Jak duże są przelewy z Niemiec do Polski?

Jak w każdej rozmowie o pieniądzach warto zacząć od tego, o jakich kwotach mówimy. Z raportu NBP o Polakach pracujących za granicą wynika, że w 2018 roku ze wszystkich zakątków świata, gdzie zarabiają nasi rodacy, spłynęły do Polski przekazy o łącznej wartości 15,5 mld złotych. Z samych Niemiec aż 5,6 mld złotych! Jak przekłada się to na częstotliwość i wielkość poszczególnych przelewów? Średni deklarowany przelew z Niemiec do Polski w 2018 roku wynosił prawie 2900 złotych, przy czym warto zaznaczyć, że wysokość przekazu różniła się w zależności od planów na powrót do kraju lub pozostanie w Niemczech. Osoby zakładające, że powrócą do Polski wysyłały do kraju znacznie większe kwoty – różnica między tymi grupami ankietowanych sięgała aż 130 euro.

Jak często polscy emigranci przekazują pieniądze z Niemiec?

Polscy emigranci pracujący w Niemczech transferują pieniądze często – 40% deklaruje, że robi to 2-3 razy w miesiącu, a 30% co miesiąc. To częściej niż społeczności emigrantów w Holandii, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Ta częstotliwość nie powinna za bardzo dziwić, mimo że emigracja do Niemiec nie jest rzeczą nową. Zdecydowana większość obecnych emigrantów pozostaje w Niemczech na dłuższy okres: więcej niż rok (37%), więcej niż 3 lata (39%) i ponad dekadę (15%). Ogólna tendencja jest taka, że im ktoś dłużej przebywa za granicą, tym rzadziej przekazuje środki finansowe, ponieważ relacje powoli się rozluźniają, a zobowiązania kończą. Wielu Polaków pracujących u zachodniego sąsiada swoje życie prywatne i rodzinne nadal toczy jednak w ojczyźnie, a Niemcy traktuje tylko jako miejsce do bardziej opłacalnej pracy zawodowej. Między innymi z tego względu według statystyk wielu małżonków i partnerów emigrantów nie decyduje się na przeprowadzkę za granicę. Na to wszystko pozwala bliskość geograficzna Niemiec. Zważywszy na to, ile idzie przelew z Niemiec do Polski (czyli bardzo szybko) i jak jest to proste, przekazy pieniężne z kraju do kraju nie są niczym zaskakującym. 

Na co są przekazywane przelewy z Niemiec?

Pieniądze zarobione na emigracji Polacy najczęściej przekazują na kategorię nazwaną nieruchomości, która obejmuje i wynajem, i remonty, i zbieranie pieniędzy na kupno domu. W badania NBP z 2018 roku deklarowało to ponad 20% respondentów. 13% wskazywało z kolei na spłacanie zobowiązań, a jak nietrudno się domyślić, wiele z nich było zapewne kredytami hipotecznymi. To pokazuje, że wielu Polaków mimo wszystko wiąże swoją przyszłość z ojczyzną i ostatecznie chce w niej osiąść. Problem w tym, że wielu wyjechało na emigrację zarobkową właśnie dlatego, że polska pensja nie do końca pozwalała na opłacenie remontów czy ceny wynajmu, nie mówiąc już o zakupie nieruchomości.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, w jaki sposób polscy emigranci pracujący w Niemczech przesyłają pieniądze do kraju. Więcej niż połowa z nich wybiera zwykły transfer bankowy! Przelew z konta zagranicznego na polskie nie jest dziś już żadnym problemem, ale sposoby na jego wykonanie mogą być bardziej lub mniej korzystne. Korzystanie ze zwykłej usługi banku wydaje się aż szokujące, biorąc pod uwagę jak wiele jest na rynku platform do wymiany walut, takich jak Walutomat, które pozwoliłyby mnóstwo zaoszczędzić, szczególnie biorąc pod uwagę dużą częstotliwość i kwoty przelewów. Na koniec w ramach ciekawostki warto dodać, że z uwagi na bliskość geograficzna i częste powroty do domu aż 30% Polaków przewozi pieniądze osobiście albo za pośrednictwem zaufanych osób.

Izabela Przygocka


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także