pl
Strona główna > Poradniki > Czym są QR kody?

Czym są QR kody?

24 kwi 2019

QR kody pojawiły się już ponad 20 lat temu! Nazwa QR pochodzi od angielskich słów „Quick Response”, czyli „Szybka Odpowiedź”. Każdy je zna, widzi na opakowaniach, ulotkach, w prasie, przystankach autobusowych. QR kod to alfanumeryczny, dwuwymiarowy, matrycowy, kwadratowy kod kreskowy, w którym można zapisać dużą ilość danych –  nawet 4 tysiące znaków.

W JAKI SPOSÓB ODCZYTAĆ QR KOD?

Kody QR odczytuje się za pomocą urządzeń mobilnych z wbudowaną kamerą internetową (smartfony, tablety). Istnieje wiele bezpłatnych aplikacji mobilnych pozwalających odczytanie takiego QR kodu. Wystarczy zainstalować taką aplikację, po jej uruchomieniu kierujemy obiektyw naszego telefonu w stronę kodu QR tak, aby cały znalazł się w zaznaczonym obszarze. Czytnik kodów rozszyfrowuje kod QR i oferuje odpowiednią akcję np. przejście na stronę o podanym adresie URL.

CO ZATEM MOŻNA ZAPISAĆ ZA POMOCĄ QR KODU?

  • Adres strony internetowej, sklepu internetowego
  • Link do fanapage’a w portalu społecznościowym
  • Link do formularza subskrypcji
  • Informacje, które nie mieszczą się na ulotce/druku
  • Dane do przelewu – to rozwiązanie często widzimy na rachunkach za prąd, gaz.

Serwis Walutomat.pl w swoich QR kodach zapisuje niezbędne dane do wykonania przelewu w PLN.

Aby zrealizować płatność w banku za pomocą QR kodu należy pobrać aplikację mobilną danego banku, która umożliwia skanowanie kodu kreskowego, który znajdziemy w naszym panelu. Następnie należy go zeskanować na swoim urządzeniu (używając poleceń, w zależności od banku, na przykład ”Skanuj i płać”, “Fotopłatnosci”). Na ekranie pojawią się wszystkie niezbędne dane do wykonania płatności. Dzięki temu Klienci korzystający z wpłaty do Walutomatu za pomocą QR kodu oszczędzają czas – nie muszą przepisywać danych do przelewu, jak i są chronieni przed popełnieniem omyłkowych błędów przy przepisywaniu danych do przelewu.

QR kody Walutomatu są zgodny ze standardami Związku Banków Polskich zamieszczonymi w dokumencie “Rekomendacja Związku Banków Polskich dotycząca kodu dwuwymiarowego („2D”), umożliwiającego realizację polecenia przelewu oraz aktywację usług bankowych na rynku polskim”.

Wykorzystanie kodów QR do zapisu jest więc niezawodnym narzędziem, które gwarantuje prawidłowość wszystkich zapisanych informacji. Z perspektywy samych odbiorców, którzy przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji mogą zeskanować kod 2D i odczytać kod QR, bez potrzeby kopiowania informacji lub wpisywania wszystkich niezbędnych informacji ręcznie jest to wygodne rozwiązanie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także