pl
Strona główna > Poradniki > Czym jest poduszka finansowa i jak duża powinna być?

Czym jest poduszka finansowa i jak duża powinna być?

07 wrz 2022

Pandemia doprowadziła do zamknięcia lub zamrożenia licznych biznesów, a wielu ludzi zostało bez pracy. Niektóre branże, takie jak np. turystyczna czy gastronomiczna, odnotowały gigantyczne straty. Wpłynęło to boleśnie również na budżety tysięcy Polaków, którzy z dnia na dzień stracili źródła dochodów lub ich wpływy zostały mocno ograniczone.

Od kilku miesięcy musimy mierzyć się z kolejnym problemem – inflacją. Ceny w sklepach znacznie wzrosły, a w lipcu 2022 roku inflacja konsumencka wyniosła 15,5%. To znaczne obciążenie dla domowych budżetów Polaków, podwyżki często bowiem nie idą w parze ze wzrostem wynagrodzenia. W praktyce mniej środków zostaje nam w portfelach na koniec miesiąca. Ile natomiast powinna wynosić poduszka finansowa, żebyśmy czuli się dzięki niej bezpiecznie? 

pieniądze i skarbonka

Czym jest poduszka finansowa i jak ją stworzyć?

Zarówno pandemia, jak i inflacja, pokazały, jak ważne są oszczędności. Dzięki nim wielu osobom udało się spokojnie przeżyć ostatnie miesiące w poczuciu bezpieczeństwa i stabilności finansowej. Nie zawsze jednak efektywne odkładanie gotówki co miesiąc jest możliwe. Uzbieranie wystarczająco dużego zabezpieczenia niesie ze sobą natomiast ogromne korzyści, które docenia się w sytuacjach kryzysowych.

Poduszka finansowa to nic innego, jak zabezpieczenie pieniężne, zbierane na wypadek utraty głównego źródła dochodów czy różnego typu kryzysów. Warto podkreślić, że nie jest to zbieranie gotówki na zakup konkretnego produktu. Rolą odłożonych środków jest raczej zapewnienie płynności finansowej w niespodziewanych sytuacjach awaryjnych.

Stworzenie poduszki finansowej ma kilka zalet. Oczywiście podstawową jest to, że możemy opłacić rachunki i utrzymać się przez pewien czas, gdy np. stracimy pracę. Oprócz tego ważne jest jednak również poczucie bezpieczeństwa. Komfort psychiczny jest niezwykle ważny, motywuje nas bowiem do działania. Dzięki niemu w przykrej chwili utraty pracy możemy skupić się na efektywnym poszukiwaniu nowej, bez obaw o brak pieniędzy na życie.

Jak skutecznie gromadzić poduszkę finansową? Konieczne jest szczegółowe określenie comiesięcznych dochodów i wydatków. Warto wyznaczyć konkretne kwoty przeznaczane na dany cel, np. założyć, że na ubrania nie wydamy miesięcznie więcej niż 200 zł i tej granicy się trzymać. Następnie możemy korygować wydatki tak, by ich suma wyniosła mniej niż comiesięczna wypłata. Różnicę regularnie odkładamy, generując oszczędności.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Wartość poduszki finansowej jest dość względna. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji oszczędzającego, jego stylu życia, wydatków czy sytuacji zawodowej. Nie bez znaczenia jest nawet branża, w której pracuje oraz rodzaj zatrudnienia. Pod uwagę wziąć trzeba również ilość osób na utrzymaniu.

Najogólniej przyjmuje się, że minimalna wartość poduszki finansowej powinna być równa 3-krotności miesięcznych zarobków. To standardowa opcja, optymalna dla samotnej osoby mieszkającej w dużym mieście, w którym znalezienie pracy jest stosunkowo łatwe.

W przypadku rodziny z dzieckiem poduszka finansowa powinna być zdecydowanie większa. Rodzice mają na utrzymaniu nie tylko siebie, ale także swoje pociechy. Szacunkowo, oszczędności w takiej sytuacji wynosić powinny około 6-krotność miesięcznych zarobków. 

Za doskonałą poduszkę finansową o idealnej wartości uznaje się taką, która wynosi 12-krotność miesięcznych zarobków. Zdaniem specjalistów takie oszczędności gwarantują zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i mają potencjał inwestycyjny. Stanowią też podstawę do tego, by generować dodatkowe zyski, np. w postaci odsetek gromadzonych na lokacie.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także