pl
Strona główna > Poradniki > 25 ciekawostek o Finlandii

25 ciekawostek o Finlandii

28 lut 2023

Ze stwierdzeniem, że Finlandia jest krajem niesamowitym, zgodzi się chyba każdy, kto miał przyjemność ją odwiedzić. Z czym jeszcze kojarzy się to nordyckie państwo poza dziką przyrodą, klimatycznymi miasteczkami i wyjątkową kulturą? Czy można tam podziwiać zorzę polarną? Jaka jest waluta Finlandii? Co symbolizuje biało-niebieska flaga? Sprawdźmy.

    1. Stolica Finlandii to Helsinki, które są jednocześnie największym miastem w tym kraju. Na to położone nad Zatoką Fińską miasto składa się około 300 wysp i wysepek. Do głównych atrakcji można zaliczyć m.in. XIX-wieczny Pałac Prezydencki, Plac senacki czy malowniczą prawosławną Katedrę pw. Najświętszej Bogarodzicy. Świetny pomysł na weekendową wycieczkę.

    2. Finlandię zamieszkuje ok. 5,5 mln ludzi. Biorąc pod uwagę fakt, że powierzchnia tego kraju jest nieco większa od Polski, można łatwo wywnioskować, że zagęszczenie ludności jest wyjątkowo niskie. Zdecydowana większość zamieszkuje południowe tereny państwa.

    3. Finlandia stała się niezależnym państwem w 1917 roku. Wcześniej była zależna od władzy rosyjskiej, a jeszcze wcześniej była pod władaniem szwedzkim. 

    4. Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym polu. Niebieski kolor symbolizuje niezliczone jeziora i rzeki, a biel to symbol śniegu. Jednego i drugiego Finowie mają pod dostatkiem. 

    5. Językiem urzędowym jest język fiński, który znacząco różni się od innych języków indoeuropejskich. Jednak niemal każdy Fin doskonale zna język angielski.

    6. W Finlandii jest jeden z najwyższych wskaźników zadowolenia z życia na świecie. Według raportu Światowego Programu ONZ ds. Rozwoju z 2021 roku, Finlandia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu krajów o wysokim poziomie życia.

    7. Finlandia jest jednym z najbardziej zrównoważonych krajów na świecie, mając na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i uzyskanie całkowicie bezemisyjnego gospodarstwa do 2035 roku.

    8. Finlandia ma jeden z najlepszych systemów edukacyjnych na świecie, znany z zasad równości i wolności edukacji, co oznacza, że ​​każdy ma prawo do darmowego i równego dostępu do edukacji. Edukacja w tym kraju jest na naprawdę wysokim poziomie. W finlandzkich szkołach dzieci mają mniej godzin lekcyjnych niż w innych krajach, a nauczyciele cieszą się wysokim prestiżem społecznym.

    9. Finlandia jest jednym z najbardziej równouprawnionych krajów na świecie. To właśnie Finki, jako pierwsze w Europie kobiety, uzyskały prawa wyborcze w 1906 roku. Kobiety mają tam równe prawa z mężczyznami i często zajmują wysokie stanowiska w polityce i biznesie.

    10. W Finlandii jest jeden z najmniejszych wskaźników przestępczości na świecie. Zdaniem raportu ONZ, Finlandia zajmuje drugie miejsce (po Islandii) pod względem wskaźnika przestępczości na 100 000 ludzi.

    11. Finlandia jest domem dla wielu innowacyjnych firm technologicznych, w tym Nokii, Linuxa czy Rovio – twórców gry „Angry Birds”.

    12. Muzyczna kultura Finlandii opiera się w dużej mierze na ciężkich brzmieniach. Metal, heavy metal i rock to najczęściej słuchane gatunki muzyczne wśród mieszkańców tego kraju. Z FInlandii z resztą pochodzą takie zespoły metalowe jak Nightwish i HIM, Apocalyptica, Children of Boddom czy The 69 Eyes.

    13. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji są sauny. Jest tam około 3 miliony saun, co w zestawieniu z 5,5 milionową populacją oznacza, że prawie każdy ma saunę w domu.

    14. W Finlandii jest tak wiele jezior, że nazywana jest „krajem tysiąca jezior”. W sumie jest ich około 188 000, co stanowi około 10% całkowitej powierzchni kraju.

    15. Na terenie Finlandii znajduje się aż 40 parków narodowych, które łącznie zajmują obszar ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych. Aż 69% terenu państwa pokrywają lasy.

    16. Od grudnia do marca w północnej części kraju można obserwować wspaniały spektakl świetlny – zorzę polarną.

    17. W Finlandii istnieje prawo Jokamiehenoikeus, co dosłownie oznacza „prawo każdego człowieka”. Gwarantuje ono równy dostęp do natury i korzystania z jej zasobów przez wszystkich mieszkańców. Oznacza to, że każdy może bezpłatnie wędrować po lasach, jeździć na nartach lub rowerem, zbierać jagody czy grzyby, łowić ryby, a nawet rozbijać namiot.

    18. W Finlandii jest jeden z najdłuższych dni w roku. W czasie letniego przesilenia, kiedy Słońce nigdy nie zachodzi na północ od koła podbiegunowego, dni trwają nawet 24 godziny.

    19. W Finlandii istnieje tradycja, nazywana Vappu. 30. kwietnia Finowie wychodzą na ulice wraz z całymi rodzinami, hucznie świętując nadejście wiosny. 1. maja z kolei  mija Finom głównie na odpoczynku, zajadaniu się świątecznymi przysmakami i cieszeniu się towarzystwem przyjaciół oraz rodziny.

    20. W Finlandii odpowiednikiem Świętego Mikołaja jest Joulupukki. W Rovaniemi na liniii Koła Podbiegunowego jest jego wioska i park rozrywki, które cieszą ogromną popularnością wśród turystów, szczególnie w okresie okołoświątecznym.

    21. W Naantali, obok dawnej stolicy Turku, zlokalizowana jest największa atrakcja regionu – Wioska Muminków. 

    22. Największym fińskim przysmakiem jest mięso renifera, z którego przyrządza się różne potrawy lub serwuje w formie suszonej. Ale w restauracjach możemy spróbować również wybornego łososia czy rybne zupy.

    23. Walutą w Finlandii jest euro. Finlandia przyjęła euro jako oficjalną walutę 1 stycznia 2002 roku, kiedy to została jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziły tę walutę jako swoją jednostkę monetarną.

    24. Przed przyjęciem euro, w Finlandii obowiązywała marka fińska (FIM). Marka fińska była używana jako oficjalna waluta Finlandii od 1860 roku, aż do wprowadzenia euro 1 stycznia 2002 roku.

    25. Planując podróż do Finlandii musimy liczyć z dość wysokimi kosztami, bo kraj ten jest jednym z najdroższych w Europie. Dużo zapłacimy zarówno za paliwo, jeśli zdecydujemy się na podróżowanie samochodem, noclegi i jedzenie w restauracji. Jednak wstęp do wielu atrakcji jest darmowy lub stosunkowo tani.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także