pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Zwycięstwo Trumpa będzie zaskoczeniem. Wynik wyborów istotny dla złotego.

Zwycięstwo Trumpa będzie zaskoczeniem. Wynik wyborów istotny dla złotego.

08 lis 2016 Autor: Krzysztof Pawlak

Ważny dzień dla Amerykanów

Dzisiejszy dzień jest dość monotematyczny, wszyscy mówią tylko o jednym a mianowicie o wyborach w USA. I trudno się temu dziwić, dodając sporą niepewność co do samego wyniku wyborów. W sondażach utrzymuje się cały czas przewaga Hillary Clinton ale pamiętajmy, że to tylko badania na małej grupie ludzi. A różnica między kandydatami jest na tyle mała, że nie możemy nikomu przyznać zwycięstwa.

Bez wątpienia zwycięstwo kandydata republikanów wywoła silniejszą reakcję na rynkach, i skierowało by kapitał w tzw bezpieczne kierunki czyli walutę Japonii czy Szwajcarii. Z pewnością dolar sporo by stracił choćby do euro, a kurs EUR/USD mógłby podążyć w kierunku 1,14.

Zwycięstwo kandydatki demokratów uspokoi rynki i w długim terminie nie nie będzie miało przełożenia na rynki. Kurs EUR/USD też nie powinien znacząco spaść wsparcie przy 1,0950 powinno być wystarczające.

Czy dalsze kupowanie dolara ma sens

Trzeba jednak zauważyć, że dalsze kupowanie dolarów może nie mieć sensu. Grudniowe zacieśnianie polityki pieniężnej jest już w cenach, a dalsze kroki są mocno wątpliwe, a raczej w tempie podwyżka stóp o 25 pkt bazowych raz na 6-9 miesięcy. Gdyby okazało się, że EBC przedłuży program skupu aktywów ale np. w mniejszym rozmiarze to z pewnością pierwsza połowa 2017 roku upłynie pod znakiem kupowania waluty europejskiej. Ostatnie dane z gospodarek europejskich sugerują przyspieszenie ożywienia gospodarczego co poddałoby pod wątpliwość dalsze prowadzenie luźnej polityki monetarnej.

Słabsze dane z Niemiec i Wielkiej Brytanii

Dzisiaj poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej z Niemiec. W ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 1,8% ale pamiętajmy, że poprzedni odczyt był najwyższym od 5 lat więc spadek w kolejnym miesiącu jest zrozumiały.

Kolejna porcja danych napłynęła z Wielkiej Brytanii. Publikacje okazały się być rozczarowaniem. Produkcja przemysłowa spadła bowiem więcej aniżeli zakładały prognozy. Mimo to dane nie wpłynęły znacząco na funta brytyjskiego, który jest dzisiaj stabilny.

Frank szwajcarski zyskuje

Na krajowym rynku widoczna jest słabość polskiej waluty szczególnie w relacji do franka szwajcarskiego i dolara. CHF/PLN znalazł się przez moment powyżej 4,02. USD/PLN dotarł pod granicę 3.93 wskutek ruchu spadkowego na EUR/USD. Zwycięstwo Trumpa w wyborach spowoduje wzrost awersji do ryzyka co przełoży się na presję wzrostową na głównych parach walutowych w relacji do złotówki.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Walutowy rollercoaster
Dawid Górny

Komentarz walutowy

Nowe realia
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Odreagowanie (nie tylko na PLN)
Dawid Górny