pl
Strona główna > Komentarze walutowe > Złoty pod presją

Złoty pod presją

30 lis 2015 Autor: Krzysztof Furmańczak

Początek tygodnia rozpoczynamy od nieznacznego osłabienia złotego. Najmocniej drożeje dolar, który jest najwyżej od ponad 10 lat. Aktualnie wyceniany jest po 4,0466 zł. Dla rodzimej gospodarki poznaliśmy dziś rano dane odnośnie PKB i inflacji. PKB za III kwartał wypadł nieco lepiej od oczekiwań i wyniósł 3,5%. Gorzej od prognoz analityków wypadła inflacja, która od ponad roku przyjmuje wartości poniżej zera. W listopadzie osiągnęła poziom -0,5%.

Kluczowym wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie EBC. O 13:45 poznamy jednocześnie dwie kluczowe dla rynków informacje. Pierwszą jest oprocentowanie depozytów, tu konsensus zakłada obniżkę o 10 pb do poziomu -0,3%. Drugą jest decyzja w sprawie stóp procentowych, prognoza ekspertów zakłada utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie 0.05%.

Główna para walutowa pozostaje pod wyraźnie presją, dziś kolejny dzień eurodolar notowany jest na minusie. Wystąpienie prezesa EBC Mario Draghiego po czwartkowym spotkaniu może popchnąć główną parę na tegoroczne minima na poziomie 1,046. Draghi prawdopodobnie będzie starał się osłabić europejską walutę nie tylko poprzez stopy procentowe ale również przez QE. Inwestorzy oczekują, że zostaną podane szczegółowe informacje na temat ewentualnego zwiększenia programu skupu aktywów.

W kalendarzu makro mamy dziś o godz. 16:00 sprzedaż nieruchomości w toku. Jutro poznamy wskaźniki PMI dla przemysły dla następujących krajów:

  • 2:00 Chiny
  • 9:50 Francja
  • 9:55 Niemcy
  • 10:00 Euroland
  • 10:30 Wielka Brytania

Ponadto o godz. 9:55 dowiemy się jaka była stopa bezrobocia za miesiąc listopad w Niemczech. O 10:00 przemawia prezes Banku Anglii Mark Carney. O godz. 16:00 ze Stanów poznamy wskaźnik ISM dla przemysłu.


Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu walutomat.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do treści. Zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie treści w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres kontakt@walutomat.pl.

Zobacz także


Komentarz walutowy

Kurz opadł, nic się nie zmieniło
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Bitwa o NBP
Krzysztof Adamczak

Komentarz walutowy

Rynek myje okna
Krzysztof Adamczak